Pan Landsbergis

(festivalový názov)
  • Litva Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją

Vytautas Landsbergis býval profesorem hudby a snil o klidném rodinném životě. Nenávist ke komunismu a touha vrátit své zemi nezávislost ho přiměla vstoupit v osmdesátých letech do politiky a stát se mužem, který vymaněním Litvy z dusivě těsného sovětského objetí urychlil rozpad SSSR. Svým výletem do třicet let vzdálené minulosti promlouvá Sergej Loznica prorocky i o dnešku. Dobové materiály, dokumentující zlomové momenty litevské revoluce, dokresluje zasvěceným rozhovorem s jejich protagonistou. Portrét angažovaného občana a charismatického vůdce odhaluje jak politické zákulisí tehdejších událostí, tak znepokojivě aktuální rysy velmocenské ruské mentality. (MFF Karlovy Vary)

KajusaK

KVIFF 2022 | Bohužel, první film, který jsem na KVIFF nedokoukala do konce a v polovině - tzn. po dlouhých dvou hodinách, jsem opustila sál téměř prázdného kinosálu. Pochopila jsem, proč zbylo tolik volných míst, což se na KVIFF často neděje. Reálné záběry z 80/90 let byly zajímavé, ovšem film je tak šíleně natažený až to bolí. Nicméně, pěkná spojitost a podoba s Ukrajinou. ()