Dívej

• USA Voir
USA, 2021, 2 h 4 min (Minutáž: 17–24 min)

Milovníci filmů vypráví o milnících v historii kinematografie, které je nadchly, překvapily, rozhodily nebo jednou provždy změnily. Sbírka vizuálních esejů. (Netflix)

Recenzie používateľa JosefTomas k tomuto seriálu (7)

Dívej (2021)

Internetový formát, z nepochopitelného důvodu poslán na Netflix, představuje šestici epizod, pokaždé jinak uchopenou na filmová témata, kde první epizoda nostalgicky (a zcela nezajímavě) ukazuje lásku k filmařině skrze osudový film, druhá krásně do hloubky rozebírá morální dilema pomsty, třetí se snaží divákovi ukázat spojitost mezi sympatií a empatií postav, čtvrtá poodkrývá nedoceněnou práci kreslířů, pátá se poohlíží na vývoj filmu v kině a televizi a poslední demonstruje rasimus na filmu 48 hodin. Navzdory velkému rozptylu témat a stylů se některé epizody jeví lepší a jiné horší. Je zkrátka vidět, že tento formát sedí na Youtube a ne na Netflix, ale i tak jsem za tento seriál rád, neboť jsem měl možnost opět vidět esejistický um Taylor Ramos a Tonyho Zhou. ()

Žraločí léto (2021) (E01)

Na mě až zbytečně zasněné, nic moc neříkající a příliš subjektivně se rozplývající nad osudovým filmem. Taky mám takový film, taky bych o něm dovedl mluvit klidně i hodiny, a taky by to v rámci eseje nikoho nezajímalo. Chválu si zaslouží snad jen ilustrační záběry, které to hezky doplňují. ()

Pravidla pomsty (2021) (E02)

Pokračování Every Frame a Painting a víc netřeba říkat. Tady se ví, jak má vypadat esej a hlavně řeší myšlenku, kterou jsem si kladl několikrát. ()

Jenže mně se nelíbí (2021) (E03)

Spokojenost. Drew jakožto novinář ví, co a jak říct. Možná tomu vadí jen přepálená délka a pro některé nezasvěcené může být překážka neznalost dané kinematografie (i když, kdo zmíněné filmy aspoň nezná, neměl by se považovat za filmového fanouška). ()

Věc vkusu (2021) (E04)

Opět duo Ramos&Zhou a krásný průnik do světa animačního světa. ()

Film vs. televize (2021) (E05)

Nostalgická a zároveň obohacující záležitost, která na konci přidanou hodnotou jasně definuje, kde to vlastně ve světě filmů jsme. A není to moc hezký pohled, i když se snaží tvůrci být optimističtí. ()

Inteligentní akčňák (2021) (E06)

Nový úhel pohledu na fantastických 48 hodin. Mohlo by se ze začátku zdát, že esej bude jen svědectvím o rasové šikaně, demonstrované na daném filmu. Chaw však používá tento model jen jako odrazový můstek k hlubší analýze a vyřeší vlastně dostatek na to, aby byl člověk spokojený. ()