1920–1929 – mýtus a realita zlatých let československé historie... Publicisticko-dokumentárního cyklus Zlatá dvacátá přináší s odstupem stovky let pohled na dvacátá léta minulého století. Pokouší se zjistit, zda si toto období zažitý přídomek skutečně zaslouží, nebo zda bychom jej měli dát spíš do uvozovek. (Česká televize)

dr.fish

Existuje asi spousta možností jak uchopit tuhle dobu. Tvůrci vybrali témata, která považovali za zásadní a na nich se pokusili vykreslit dobu dvacátých let, o nichž naše obyvatelstvo ve své většině nemá ani šajnu. Ve škole měli akorát možná založení KSČ a Kominternu. Ta doba je v myslích lidí maximálně zkreslená, filmy pro pamětníky zachycují až léta pozdější. Tento dokument sice sám to vakuum nevyplní, ale poměrně dobře vyjmenovává stěžejní momenty, úskalí, úspěchy i neúspěchy. Tento cyklus může konečně probudit zájem lidí o vlastní dějiny, dohnat dluh vůči sobě samým a dovzdělat se, zajímat se. Přestat se dívat na naše dějiny očima normalizačních učitelů a komunistických historiků. ()