Atlantida’99

(relácia)
Hudobný
Československo, 1987, 42 min

Roku 1987 vzniklo v Československé televizi obrazové zpracování části LP desky "Atlantida ’99", která byla tvůrci připravovaná od roku 1977 a vydaná v roce 1987. V interpretaci Václava Neckáře a skupiny Bacily obsahuje písně na hudbu Jana Neckáře a texty Michala Horáčka a Zdeňka Rytíře. Pro bohaté obrazové zpracování byly vybrány jen některé písně, např. "Cesty tam a zpátky", "Celý svět se mnou tu je", "Dotazník", "Jedničky a nuly", "Afrodita", "Hvězdné nebe nad Atlantidou" a další. (Česká televize)

slunicko2

Hudební průměr, dobré texty, výtvarné ztvárnění zajímavé. 1)  Dílo Václava Neckáře v šedesátých a začátkem sedmdesátých let tvořily veselé písničky plné radosti, energie a optimismu. Typické šedesátky. Některé z nich byla vlastní tvorba, některé byly přejaté, jak to tehdy u nás bylo obvyklé. Když se k tomu přidal Neckářův neobvyklý hlas, klukovský projev a mladistvý sexappeal svérázného tanečníka, bylo vymalováno._____ 2)  Doba pokročila, Neckář se přehoupl do středních let a podobně jako například Beatles začal vyhledávat v souladu s poptávkou režimu po angažovaných textech s propracovanější hudební strukturou náročnější hudební styl pro náročnějšího posluchače. Vedle balad, ke kterým přirozeně tíhl, se tak se skupinou Bacily dostal i k rockovým skladbám a v jejich rámci ke komponovaným elpíčkům._____ 3)  Jedním z typických zástupců této kategorie je právě Atlantida´99. Tehdy snad šlo o záslužný pokus obrazově ztvárnit kvalitnější hudební výpověď. Dnes už při sledování 44letého Neckáře se u tohoto pořadu převážně nudím. ()

D.Moore

Navzdory tomu, že rozhodně nedosahuje kvalit Planetária, Příběhů, písní a balad nebo Tomu, kdo nás má rád, se mi Neckářovo album Atlantida’99 líbí. Jenže zrovna tak jako náladu desky rozbíjejí písně Žít jako ve vatě, Dotazník a Úředník vítězí, rozbíjejí i tenhle pořad. Kdyby se televizní Atlantida držela jen písní jako Cesty tam a zpátky, Celý svět se mnou je tu a Jak dlouho ještě budem zrát (moje úplně nejoblíbenější, tady navíc se skvělým klipem, který překvapivě používá záběry z Bondarčukova Waterloo), bylo by to rozhodně lepší. ()