Nová psychologická detektivka z produkce ČT je inspirovaná románovým bestsellerem Michaely Klevisové. V navenek idylické středočeské vesnici se našla mrtvola mladé ženy. Pátrání po perverzním sériovém vrahovi otevírá cestu do temné minulosti. V Praze řádí sériový vrah mladých žen přezdívaný Kadeřník. Jeho úchylný rukopis však nese i nová vražda, která se odehrála poblíž středočeské vesničky Smrčiny. Zkušený pražský kriminalista – inspektor Josef Bergman – se v doprovodu své nové, mladé kolegyně Sylvie Sedlákové vydává do navenek idylického místa. Dvojice pátračů z Prahy postupně odhaluje události, které v osamělém mlýně před lety těsně provázaly životy původních obyvatel Smrčiny s novými usedlíky. Ve Smrčině se totiž život točí kolem místních jezdeckých stájí a dostihových sázek – ale také kolem vydírání, nevěry, ztracené drahocenné brože a dávného zmizení syna místního hostinského Indyho. Dojde k další vraždě a v ohrožení se ocitá i nová majitelka titulního domu na samotě – mladá malířka Nela Keplerová… Inspektora Bergmana ztvárnil osvědčený Luboš Veselý. Novou kolegyni zkušeného kriminalisty, poručíka Sylvii Sedlákovou, si zahrála Veronika Arichteva. Postavu přísného majitele jezdeckých stájí Soukupa hraje Jiří Schmitzer a partu hostinského Indyho Lecha se ujal Radek Holub. Majitelku titulního domu na samotě – zchátralého smrčinského mlýna – hraje Vlastina Svátková. V roli Soukupova vnuka Dominika se objevuje talentovaný Tomáš Dalecký. Protagonista populární románové série české spisovatelky Michaely Klevisové, pražský kriminalista Josef Bergman, se poprvé objevil v roce 2008 v románu "Kroky vraha". Za svou prvotinu autorka získala Cenu Jiřího Marka pro nejlepší detektivní knihu roku. Stejnou cenu podruhé obdržela roku 2012 právě za románovou předlohu nového televizního filmu – za román "Dům na samotě". Cyklus knih s inspektorem Bergmanem má nyní sedm dílů. Sylvie Sedláková i v televizní verzi funguje jako energická protiváha klidného, samotářského kriminalisty Bergmana, který už pošilhává po penzi a na novou kolegyni si jen obtížně zvyká. Společně ovšem vytvoří Bergman a Sedláková dvojici, která se při pátrání dobře doplňuje. Dům na samotě zůstává věrný literární předloze v tom, že klade důraz na atmosféru místa, společenské pozadí příběhu a postupné odhalování vztahů mezi postavami. Kořeny problémů jsou skryty v minulosti a ani jejich rozkrytí a dopadení vraha nedokáže napravit staré křivdy a nastolit ztracenou rovnováhu. V příběhu, který se opírá o atmosféru navenek idylické středočeské vesničky, se kamery ujal osvědčený David Ployhar. Autorem scénáře a režisérem filmu, který vznikl v České televizi v tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové, je zkušený Viktor Polesný. (Česká televize)

mdf

Nezáživná průměrná kriminálka,kde se pomalu ztrácíte. Skoro bez emocí, Veselý a Arichteva mi tam,tak nějak nesedí. ()

gapa466

Scénář strašný, herecké výkony podprůměrné. Mám rád české filmy, Tedy né úplně všechny. Tento se jistě zařadí do šuplíku s názvem Nelíbilo. 1* za snahu. ()

Prezdivenka

Nechápu všeobecné vyzdihování talentu Matrina Krause...a to nemluvím jen o tomto kousku. Veronika Arichteva totéž - vůbec, ale vůbec to na  ni nesedělo. Celkově naprosto nevyužitý potenciál předlohy. ()

adaben

Samotný příběh z knížky M.Klevisové je zřejmě klasická kvalitní česká detektivka, ale televizní přepis zůstal nedotažený.  snad to měl být dvoudílný film, rozehrané to nebylo úplně špatně, ale pořád to zbytečně někam spěchalo, až to opravdu připomínalo spíš jen epizodu z nekonečného seriálu. Také herecké výkony zůstaly někde na půli cesty, některé byly kvalitní (pro mne např. K.Winterová, R.Holub i další), ale někde se herci trochu míjeli. Luboš Veselý v minulosti v několika televizních rolích byl naprosto nepřehlédnutelný, ale zde buď dostal špatné režisérské zadání, nebo podlehl nějaké manýře a působilo  to v roli hlavního komisaře jeho ztvárnění zvláštně.. Režiséru Polesnému se opravdu víc povedly nedávné filmy na motivy z naší minulosti. ()

kreatura13

Tak to byl opravdu děs :-( Knihu jsem poslouchala v audioverzi a celkem se mi líbila (jako i několik dalších knih od této autorky), tak jsem byla zvědavá na to TV zpracování - no a nestačila jsem se divit, tedy :-( ()

Bleshka

Knihy Michaely Klevisové jsou skvělé a ne nadarmo má cenu za nejlepší detektivku, ale tohle byla opravdu tragédie. Nesouvislý děj, nezajímavé postavy, poslední věta to celé skvěle shrnula a vystihla. Jdu si číst! ()

totleben

Již tradičně korektní sestava muž a žena,dlouho jsem neviděl detektivku ze současnosti,aby hlavní nebo jednu z hlavních detektivů nehrála žena./ČVANČARY,ARICHTEVA,SANDEVA,NORRISKA,ŠPALEK atd. je jich neúrekom. ()

Maskati

Motto: Dick Francis se otáčí v hrobě! Já si vždycky říkám, kde se berou ty filmové “mezipolicejní vztahy” a hlavně chování policistů ve vśech českých filmech a seriálech? To je tak nepřirozené, vyumělkované, okoukané z us seriálů, slovem hrůza. Zde dominuje samé klišé, chybělo tam jenom: “hoď to klukům do laborky! “ Přîšerný! Bez atmosféry, bez nápadu, bez napětí a bez akce, herci mi přišli jako ochotníci, Schmitzer hraje pořád stejně jako ve Zdivočelé zemi, jen se pořád mračí, nadává a řve, ten Veselý je nemastný, neslaný, vypadá, že každou chvíli usne, oháklej v té děsné kostkované košili a vestě, detektivové a uniformy hned na začátku rozdupou místo činu, mrtvoly vypadají jako živé a policejní doktor na hloupou otázku odpoví, že bude chytřejší “až po pitvě”, no to je tedy překvapení, světe div se! Proboha proč si nevezmete nějakého poradce, aby to trochu vypadalo. Výsledný dojem : parta ochotníků z Kotěhůlek nám v sobotu večer v sokolovně zahraje “Detektývku” Pivo bude. Přijďte včas. ()

elma

Naprosto odfláknutý scénář. Byť dobré obsazení, ale se špatným scénářem a špatným rozpočtem nebo nevím a co to svést, ale tohle byla opravdu lacinost. Tady i dobří herci jsou špatní. Občas je dobré špatnému scénáři říci ne. ()

Montmorency

Mno kdyby zůstalo u zápletky od koní a vyšetřoval pan Veselý, tak by to snad i šlo.....V. Arichteva v roli kriminalistky naprosto nevhodná,  nevím proč herečka, které táhne na 40 (paní Arichteva promine), se chová a vypadá jak 18-letá youtuberka někde z Like House....na konci zůstal nedořešený pripad Kadeřnika - ten paní poručnice z ničeho nic honem honem zvládla vyřešit přes noc, a kdyby ji dali ještě jeden den, tak určitě najde i ztraceného Radima :-) ()

sibumi

Škoda, velká škoda. Zajímavý příběh a skvělá literární předloha v tomhle filmu úplně zanikly. Jako kdyby někdo hlídal termín a potřeboval to mít rychle odškrtnuté. Začnu ale plusy, pár se jich najde. Líbila se mi postava paní Jindrové (Stanislava Jachnická), asi tak bych si ji představoval a myslím, že se výrazově do té role hodí. Ostatní postavy byly mdlé, nezáživné, oblečené jako strašáci a s odstupem času si na ně člověk ani nevzpomene. Tvůrci se snažili vybrat místa odpovídající knižní předloze, např. dům Jindrových uprostřed přírody nebo starý zanedbaný mlýn. To se jim povedlo. Škoda, že člověk z toho nemá žádný hlubší zážitek – nechápu ty nevýrazné barvy a trhanou kameru. Myslím, že příběh by si zasloužil více prostoru, třeba v minisérii. Postavy bychom mohli lépe poznat, a člověk by tak pochopil více souvislostí. Se současným obsazením a tvůrci to ale takto bohatě stačilo. ()

StarFsh

"Proč, soudruzi, proč?!" Príšerne herecké výkony, strih, hudba, ktorá vôbec nekorešponduje s dejom. Jedna hviezdička je za v celku dobrú kameru. ()

5tipes odpad!

Absolutně zbytečný a zmařený film, ve kterém vůbec nic nefunguje. Žádné napětí, žádné drama. Jen vidíte ty  papírové dialogy z wordu, ani přepis knihy ve filmové adaptaci nefunguje. Ani hudba, ani vzácný Jiří Schmitzer v tomto filmu neměly smysl. Strašně moc se divím, proč to ČT Polesného nechala natočit. ()