#chočuvigru

• Rusko #хочувигру (viac)

BOURQUE

Stále (viac) aktuálny príbeh, tentoraz však z Ruska, aj o tom, že akým hrôzam („výzvam“) je vystavená mládež na sociálnych sieťach. Film Zajcevovej pre inšpiráciu si vybrala také filmy ako napríklad Searching alebo Cyberbully. Aj keď sa časom dá odhaliť, že kto sa skrýva za maskou hrôzy, príbeh je vedený kontinuálnou dynamikou a nestráca pozornosť diváka. To, že po skončení budete mať o čom premýšľať, je už o takýchto filmoch zvykom. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Immortal17

Určitě jste slyšeli o fenoménu "The Blue Whale Challenge" neboli o hře s názvem Modrá velryba. Hra údajně vznikla v roce 2015 v Rusku a o dva roky později se přesunula i do jiných zemí včetně České republiky. Zpočátku se tlachalo, že tato hra neexistuje a že byla vytvořena pouze jako hoax, dokud nedošlo k několika podivným sebevraždám v krátkých intervalech mezi dětmi a mladistvými, nikdy nebyl nalezen dostatek důkazů aby se hnutí Modré velryby potvrdilo. Přesto existuje spoustu webových stránek na dark webu, soukromých skupin na sociálních sítích s tématikou sebepoškozování a sebevražd. Myslím, že nejsem sama, kdo se o to tenkrát zajímal a snažil se o Modré velrybě cokoliv zajímavého najít. Pravidla hry byla jasná - splnit 21 úkolů a pomlčet o své účasti ve hře. Kurátor hry pošle účastníkovi soubor obsahující spyware, sleduje aktivitu hráče online i v reálném životě, analyzuje jeho chování a jeho psychický stav, nabádá hráče k tomu aby konverzoval s ostatními hráči ze skupiny, snaží se ho zesměšnit, srazit jeho sebevědomí na minimum, izoluje svými pravidly a svými čím dál obtížnějšími úkoly hráče od rodiny, přátel, celkově od všech co pro hráče mají nějakou cenu v jejich životě, použije proti němu všechny jeho slabiny, přesvědčuje ho, že nestojí za to žít ve světě, ve kterém nikomu na něm nezáleží a že se po smrti dostane na místo, kde jsou všichni šťastní a dočká se odpouštění. Manipulace s pošramocenou psychikou a kyberšikana nakonec dovede dotyčného hráče k sebevraždě, jelikož je skálopevně přesvědčen, že pro něho na tomto světě již není žádné místo a že ho nikdo nepotřebuje. Proč ale hra nosí zrovna název Modrá velryba? Kdo se aspoň trochu zajímá o mořské živočichy ví, že dochází celkem často k případům, kdy plejtváci a jiné druhy velryb páchají masové sebevraždy, je to způsobeno nemocemi, také tím, že v naději úniku před hejny žraloků plavou často k mělčinám, stejně tak za to může sám člověk a vojenské sonary jejichž ultrazvukové vlny mají pro velryby katastrofální dopady. Stejně jako člověk ve hře nakonec zůstávají úplně sami. V naději uniknout spáchají sebevraždu jelikož nenacházejí jiné východisko. Tento film byl natočen podle skutečných událostí, v roce 2016 skutečně došlo v Rusku k zatčení dvacetiletého mladíka, který přišel s mýtem sebedestruktivní sekty a donutil k sebevražednému aktu 17 dětí. Tento snímek mě silně zaujal jelikož je to dodnes vážný celosvětový problém a byl tak solidně natočen, že by tomu uvěřil naprosto kdokoliv. ()

ricci.s

Mladšia sestra spácha samovraždu a staršia sa pustí do pátrania. Zistí, že sa zapojila do hry Modrá veľryba, a tak sa do nej zapojí aj ona s jediným cieľom - nájsť vinníkov. Takže thriller o nebezpečenstve sociálnych sietí, ktorý je nakrútený pomocou webkamery či mobilu. Nič výnimočné ani originálne síce neprinesie, ale neurazil ma. Dalo sa však z toho vytrieskať aj viac, keby sa film nekoncentroval len na samotné (nekonečné) pátranie po páchateľoch či kvázy "šokujúci" zvrat v koncovke, ale kládol by väčší dôraz na drastické úlohy, ktoré museli účastníci hry splniť. Táto časť mi prišla trochu odfláknutá, ale aspoň mali záporáci pekné masky. ()