Zíza

Zase trochu jiný seriál, i když v hloubi stejný. Tentokrát se ocitáme na druhém stupni základní školy, kde mají – jako každá škola – problémy se studenty. V tomto případě řeší záškoláctví. Řeší to tak, že založí speciální třídu, kam může přestoupit jakýkoliv student z jakéhokoliv ročníku. Může to brát jako přestupní stanici od záškoláctví k normální docházce. Jeden učitel, v tomto případně nezkušená mladá učitelka, na to nestačí, ani sociální pracovnice přiřazená úřadem škole není dost, a tak ředitel objeví vhodného učitele na poloviční úvazek; bývalého hikikomoriho, který se po jedenácti letech konečně dostal mezi lidi. Nejenže díky své zkušenosti dětem rozumí, ale i děti rozumí jemu a pomáhají si navzájem, protože ani jeden z nich není úplně ok, nejsou úplně sociálně zdatní. Má to jen pět dílů, je to krátké, uteče to rychle a přestože jsou tam některé chvíle, které se mi tolik nelíbily, jako celek to funguje dobře. Dětští herci jsou skvělí, Sató Džiró opustil svět komedií a parodií a ukázal se mi v dramatické roli a i když jsem tam poznávala některé projevy, které používá i v komediích, byl dobrý. Bylo to zajímavé a za den jsem to viděla celé, protože mi to nedalo. ()

Tsuki

Příjemně zpracovaná tématika vyrovnávání se s úzkostí a depresí, které zde zaprvé ztělesňuje hlavní postava bývalého "hikikomori" - učitel Uwašima - a zadruhé někteří studenti druhého stupně ZŠ, které různorodé okolnosti a problémy dohnaly k záškoláctví. Ať už jde o šikanu ze strany spolužáků, těžké rodinné či sociální podmínky, nebo třeba psychický nátlak, ukazuje se, jak velký dopad můžou tyto věci mít na lidskou psychiku a nakolik takový jedinec potřebuje pomoc a pochopení okolí. Jenže to není vždycky tak jednoduché, že? Seriál načrtává skrze zkušenost hlavní postavy coby novopečeného učitele různé životní příběhy a přináší tak divákovi náhled do tématiky deprese a úzkosti, které dokáží jedince dohnat až k nadměrnému strachu a odtržení se od společnosti, ale zároveň seriál nejde moc do hloubky a nepředkládá jasné odpovědi. Je to spíš k zamyšlení a je na divákovi, co si z toho vezme. Zajímavé bylo i zasazení seriálu do doby začátku Covidu, což opět nanáší zajímavou otázku o tom, jaký je správný přístup ve vztahu k situaci a zároveň k lidem, kteří potřebují naopak podpořit k socializaci. Další hezký podnět k zamyšlení. I tak mě ale trochu mrzí, že seriál je krapet krátký, aby pokryl vše a aby zaujal nějaké zřetelnější stanovisko. Některé věci zůstanou v seriálu dokonce úplně neuzavřené, což je trochu škoda, protože chybí završení (a třeba i nějaký "happy end" dávající naději) některých linek. Mrzí mě například celkové vyznění kamaráda hlavní postavy (Yoda - taktéž hikikomori), z jehož posledního výstupu v seriálu zůstala spíš "pachuť" a tato postava už nedostala další prostor to napravit... Rozhodně tedy nejde o dokonalý a komplexní seriál. Ale jako seriálová jednohubka k zamyšlení to funguje. (P.S.: Vrchol seriálu vidím ve 2. díle - ten se za mě povedl nejvíce.) ~(3,6)~ ()