Nejhorší golfista na světě

(festivalový názov)
  • Veľká Británia The Phantom of the Open (viac)

Maurice Flitcroft (Mark Rylance) si nevybral golf, golf si vybral jeho. Byl to osud. Tak to alespoň vypráví Maurice, který se po životě plném nudy a nenaplnění rozhodl na stará kolena proniknout do světa profesionálního golfu. Není v tom dvakrát dobrý, vlastně si vyslouží pozornost médií coby „nejhorší hráč historie“, ale neměl by být sport nakonec hlavně o zábavě? Uvolněná podívaná inspirovaná skutečným osudem nabízí příběh Eda Wooda sportovního světa. (Febiofest)

Martrix

Diváci milují loosery, resp. lidi, kteří si jdou navzdory překážkám, za svým snem. Díky takovým příběhům je snazší udržet při životě vlastní sny. Typický příklad byl Orel Eddie. Trochu jsem doufal, že to bude v podobném duchu. I to byl příběh podle skutečných událostí. Jenže tentokrát se to nepovedlo. Rylance byl výborný a má milovaná Sally Hawkins taky, ale scénář působil vykonstruovaně a na efekt. Ta snaha udělat komedii, občas překryla autentičnost. Přitom to vůbec nebylo nutné. Ve výsledku na mě působí The Phantom, jako americká komedie. Což je obrovská škoda. Často to bylo úsměvné, ale opravdu vtipných momentů bylo jen pár a upozaďují je srdceryvné pasáže, kde se řeší rodinné vztahy. Také je potřeba zmínit, že si film víc užije někdo, kdo o golfu něco ví. Pro Brity má podobný příběh dočista jiný náboj...zvlášť pro pamětníky. Čímž netvrdím, že je to hlavně o golfu...protože není, ale pár vtipných momentů ohledně začátků Maurice, stojí na znalosti výrazů a zvyklostí z golfového světa. Hrozně nerad, ale víc než 3* dát nemůžu. Byl bych raději za životopisný film, který by jistě pobavil i bez "vylepšení"...prostě skutečnými událostmi. ()

Fr

„MÁM U SEBE LEGENDU GOLFOVÉHO SVĚTA. MUŽE, KTERÝ PŘEKONAL REKORDY A PŘEPSAL HISTORII…“   Ten příběh není o slávě, ale o snech. A o rodině. A byť občas vybudí úsměv na rtu, je to spíš drama, protože Maurici Flitcroftovi svět (dlouho) neleží u nohou, ale snaží se ho zadupat. Ubíhá to perfektně a ten příběh je – stejně jako ten o „Orlu Eddiem“ prostě pravda! Kdo z vás je ochotnej si takhle splnit sen? Moje uznání si zasluhuje nejen Flitcroft, ale taky Mark Rylance.   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou s novinářem Scottem Murrayem napsal herec a komik Simon Farnaby, neznám.  2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 3.) Vždycky mě bavilo bejt nejhorší. ///  Thx za titule „Veronika Dobrovodská“.                PŘÍBĚH  ****  HUMOR  **  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

TondaCer

Na Febiofest jsem se moc těšil, nicméně kvůli vytíženosti jsem stihnul jen tento film. Tato Britská komedie podle skutečných událostí je odvážná svým scénářem, střihem i kamerou. Za filmem stojí kus dobře odvedené práce. Musím pochválit režii (Craig Roberts) i skvělé herce. Film má výborný humor, kino se otřásalo smíchem. Chybí tu však nějaká gradace či zvraty. Film je velmi jednotvárný a předpovídatelný. Nicméně pokud si chcete u filmu jen odpočinout a zasmát se, tak Nejhorší golfista na světě je přímo pro vás! 80% ()

Aljak

O tejto zaujímavej golfovej postavičke menom Maurice Flitcroft som veru doteraz nepočul, takže tento športový film (s rodinným a sociálnym rozmerom) bol pre mňa celý plný prekvapení. A musím uznať, že to nebol len tak hocijaký športový film, ale s ohromným britským šarmom a milým posolstvom "never give up", aj za cenu pravidelného strápnenia. Tento príbeh ma skutočne bavil, a Mauricovi som fandil od začiatku až do samého konca. Úžasné, že si tento človek vyslúžil napriek mizerným výkonom takú slávu vo svete golfu. 4* ()

confisio

Potlesk diváků na konci projekce filmu nebývá na Fébiofestu až tak častým jevem, jako například na festivalu v Karlových Varech. Nejhorší golfista na světě při dnešní projekci (29.4.2022) potlesk sklidil a já si myslím, že zaslouženě. Kvalitní britský humor se v tomto filmu opírá o příběh inspirovaný skutečným osudem člověka, který se dokázal v sedmdesátých letech minulého století tak trochu podvodně vetřít na turnaj nejlepších golfistů světa, aniž by kdy předtím nejen odehrál jakýkoliv golfový turnaj, ale neměl ani možnost na golfovém hřišti trénovat. Něco takového už by v dnešní době bylo těžko možné, ale před půl stoletím ve světě bez mobilních telefonů a sociálních sítí ano. Během projekce jsem tvůrce podezíral z přehnané umělecké licence, ale při závěrečných titulcích mi takříkajíc "spadla čelist", když se dozvídám o reáliích člověka, který byl inspirací pro tento příběh. Mark Rylance a Sally Hawkins ve filmu excelují a pozadu nezůstávají ani další herci. Nemusíte být rozhodně milovníkem golfu, aby vás okouzlil tento film. ()