Ludger Fuchs je uznávaný spisovatel, jemuž právě vyšel retroromán umístěný do NDR konce 80. let o mladém muži zverbovaném orgány Stasi a nasazeném proti berlínské alternativní scéně. Nikdo netuší, že kniha je jeho vlastní umělecká autobiografie a on si je jistý, že se to ani nikdo nikdy nedozví. Po změně režimu se totiž pečlivě postaral o zmizení své agenturní složky i všech důkazů svého donašečství. Aspoň si to myslel, než podlehl své rodině a nechal si třicet let poté vypracovat od Ústavu paměti národa složku o svém disidentství, jeho tehdejší krycí legendě. V tomto novém tlustém fasciklu se objevil na první pohled zdánlivě nevinný milostný dopis... (chamonix)

BOURQUE

„Kto nie je s nami, je proti nám.“ Nemalá porcia retro pocitu a dobre načasovaných vtipných scén („Dám si rose!“) fungujú v prvej polovici filmu nadpriemerne, v tej druhej však všetko stráca dych. Trochu iný pohľad na to, ako veci „(ne)fungovali“ v (okolo) Stasi. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Aljak

Mám z tohto filmu zmiešané pocity. Po scenáristickej stránke je to celkom kvalita, ale to žánrové ladenie do komédie mi sem vôbec nepasovalo. Toto je na čistú drámu (keď už tak s nejakými ironizujúcimi komediálnymi prvkami), kde by celý dej oveľa viac vynikol, a samozrejme aj dobové súvislosti. Takže za mňa skôr "StasiDrama", hoci možno iným sa to páčilo ako "StasiKomödie". Odhliadnuc od toho to bolo celkom OK, miestami na zamyslenie, no v celkovej pointe napokon aj vydarené. Slabšie 3* (za drámu by bolo isto viac) ()

zeyer

Kompletní název by měl být Leander Haußmanns Stasikomödie (2022): Tímto filmem režisér volně končí svou jakoby-trilogii. Jestliže Sonnenallee byla komedie, NVA spíše drama s několika komediálními prvky, tak v případě třetího filmu Leandera Haußmanna, který má v názvu komedie, nejde o komedii ani náhodou. Název je spíš provokace ve smyslu - "to je teda pěkná komedie" ... Režisér v tomto případě neměl v úmyslu dělat veselohru (vycházím z některých jeho rozhovorů) ... Pěkně je ukázána manipulace člověka, kdy hlavní hrdina má prokázat morální odolnost na dálkově ovládaném semaforu (řídí Stasi): Čekat vzorně na červenou nebo porušit pravidla a zachránit kočku? Hrdina se dostává do protistátní umělecké scény, kde mu poblázní hlavu láska a tím se mu relativizuje pohled na to, zda slouží dobru. Na filmu jsem byl hned po premiéře v Pasově - v kině jsem byl sám. V západním Německu téma netáhne, ve východním už je z tématu únava, humorná Sonnenallee a temná Stasikomödie spolu mají společné snad jen tu dobu, režiséra, scénáristu. Ale koho tato doba zajímá, bude nadšen. Je to film pro úzké publikum, takový underground ze škatulky DDR-Retro. Vizuálně působivé. ()

chamonix

recenze Britty Schmeis z epd Film dokonale definuje tuto rádobykomedii: "co se na Sonnenallee zdálo originální, je nyní jen unavenou imitací".  Ostatně i jedna hvězda je možná příliš, dvě hodiny bez posouvání by byly utrpením. ()