Tsuki

V základu podobný scénář jako u původní dvacet let staré stejnojmenné série – právník Sakuragi opět vede na střední škole speciální třídu s cílem dostat zdánlivě „beznadějné“ studenty na prestižní Tokijskou univerzitu. Nicméně přestože je námět v jádru stejný, celkový příběh se posunul a okolnosti i provedení jsou v mnohém odlišné. Není to tedy to samé přes kopírák, spíš to zdařile navazuje na původní sérii, včetně toho, že Sakuragimu hezky sekunduje jeho bývalá studentka (z první série) a nyní už kolegyně ztvárněná Nagasawou Masami (mimochodem, v seriálu se v podstatě objeví téměř všechny původní postavy, i když jen okrajově a Jamašita Tomohisa dokonce bohužel jen hlasem… ale je to pěkný odkaz na originální sérii). Co je důležité je to, že nová série mnohé z původní série rozšiřuje a někdy i vysloveně vylepšuje. Moudra, která předává Sakuragi, jdou pocitově více do hloubky a zajímavé vhledy a poučení jsou zpracované ještě o třídu lépe. Některé díly a hloubka jejich sdělení dokážou vysloveně dojmout… podílí se na tom nejen scénář, ale i dobré herecké obsazení. Mimo Abeho v hlavní roli, bez kterého by samozřejmě toto pokračování bylo nemyslitelné, poukazuju především na výborně obsazené role studentů. Postavy člověku přirostou k srdci a většina z nich podstoupí během těch 10 dílů velký vývoj. V tomhle ohledu je seriál velmi inspirativní, pozitivně laděný (stejně jako původní série) a funguje jako hezká motivace. Koneckonců, hlavní sdělení, které Sakuragi hlásá, je to, že každý má schopnosti proměnit svůj život a je nutné za něj převzít zodpovědnost, namísto výmluv a hledání důvodů, proč něco nejde. Snad nejsem sama, na koho má poselství seriálu inspirativní vliv. :) Mimo rozšíření původních myšlenek ještě tento seriál nabízí na pozadí i novou zápletku o Sakuragiho protivnících a zrádcích a vůbec celkovém ohrožení školy hrozbou, že bude odkoupen její pozemek a celá oblast přestavěna za účelem tučného zisku… Původně jsem měla za to, že všechny tyhle věci na pozadí jsou svou tajemností trochu bizarní, ale závěr mě nakonec překvapil nečekaným způsobem rozřešení. Takže i v tomhle ohledu se to vlastně zajímavě uzavřelo. Pokud bych tedy nakonec měla seriálu něco vytknout, bylo by to jen to, že zbytečně moc tlačí na pilu ohledně vyhraněnosti některých postav (především v první polovině seriálu, než si to později sedne). Samozřejmě se zde cílí i na zábavnost, stejně jako v původní sérii, ale z některých postav se tady dělají nehezké karikatury – narážím hlavně na ředitelku (Eguči Noriko) a jednu z učitelek (Jamada Kinuo). Jejich projevy jsou zpočátku tak přes čáru, že to seriálu úplně nesluší. Přitom to podle mě vůbec nebylo nutné hnát tak do extrému. Naštěstí se postavy v průběhu seriálu „zklidní“ a ve scénáři už později takové výlevy nemají. Nakonec je to tedy jen menší nedostatek na jinak skvělém seriálu. Doporučuji lidem, kteří mají rádi optimisticky a inspirativně laděná japonská „doramata“ se špetkou nadsázky a humoru. ~(4,4)~ ()

Zíza

Sympatický Abe Hiroši se vrací v roli nevybíravého, ale dobrosrdečného právníka Sakuragiho. Opět dostává na starost partu děcek, kterým nejenže pomáhá se dostat na nejprestižnější vysokou v Japonsku, ale také s jejich osobním životem – neb potřebujete vyrovnaného studenta, aby dokázal udělat náročné zkoušky, no ne?! Musím se přiznat, že se mi tahle série líbila o chlup více než předchozí. Velmi dobře zvládnuté charaktery nejen studentů, ale i učitelů a záporáků. Ačkoliv to občas sklouzne do výrazových extrémů, tak to nevadí, protože seriál baví. Je vtipný, napínavý, dramatický, dojemný i pohodový. Jasně, drží se v tradičních zajetých kolejích „co student, to problém, tak ho musíme v jednom díle vyřešit a pak pohoda pokračujeme k dalšímu“. Ale tady to bylo takové pěkné, nenudila jsem se, naopak jsem chtěla vidět další a další díly. Proč? Je to vždy na díl dobře vyvážené – problémy žáků X problémy dospělých X oddechové chvilky X soustředění na učení (dostáváme reálné a logické tipy, jak se dobře připravit na zkoušky). Upřímně ani není nutné vidět předchozí sérii, i bez znalosti si to užijete, akorát prostě nebudete tak nadšení, když se tam mihnout předchozí žáci, to je jediná nevýhoda. Po dlouhé zase takový ten klasický středoškolský příběh, který vás nabije a říkáte si, že chcete zase na střední, abyste se mohli snažit. ()