Jsi jako já

• Francúzsko Tu me Ressembles

Odvážný celovečerní debut zkoumá kořeny radikalizace prostřednictvím současného příběhu o dospívání. Na předměstí Paříže vyrůstají dvě sestry. Poté, co je sociální služba oddělí, se starší Hasna marně snaží nalézt svou identitu, což ji dovede k volbě, která šokuje svět. Film přináší charakterovou studii Hasny Aït Boulahcen, mladé ženy napojené na teroristické útoky v Paříži v listopadu 2015, která byla mylně považována za první sebevražednou atentátnici v Evropě. (Febiofest)

JitkaCardova

Film rekonstruující proces ztráty indenity v dnešních podmínkách systémového násilí a chudoby, sociálních nejistot, rasismu, uprchlictví a inherentního ponížení důstojnosti každého člověka, který nemá moc, peníze a postavení. První polovina je skvělá, vtahující, okouzlující, přirozená, ale jak se film překlápí, začíná být příliš tezovitý, útržkovitý, a čím dál víc šustí papírem. Hasnina ztracenost a zoufání jsou ale i tak podané uvěřitelně a uvíznou. [Febiofest, Slovanský dům] *~ ()

Arsenal83

Film nemá ospravedlňovať prisťahovalcov, nemal som z neho taký pocit. Skôr poukazuje na dôvody radikalizácie. Že vymyť mozog je veľmi jednoduché. Ukážu vám pár obrázkov z pôvodnej krajiny, ktorá je v plameňoch, a vy pocítite nenávisť. Samozrejme, pani režisérka na to nechcela poukázať, ale z toho správania sa opäť potvrdzuje jediné - multi-kulti nefunguje, už ani rodení Francúzi sa necítia natoľko Francúzmi ako pôvodnými Sýrčanmi, Alžírčanmi, proste Arabmi, súnáležitosť so štátom neexistuje. To ovocie si slniečkári ale zberajú už dnes a lepšie nebude. ()

Monyfik odpad!

U nás v Alžíru je mnohem lépe než v "komunistické" Fracii. A proto tady zůstávám a vysávám jejich komoušský sociální systém, jsem přece uprchlík a mám na to právo. Jsem chudák, nemůžu si najít práci, protože jsem vyrůstal/a v pěstounské rodině a protože moje maminka byla tak hodná a chtěla se o mě pořád starat, neumím se přizpůsobit zákonům dané zamě a na vše kašlu. Nežeru vepřové a jiné jídla , ale pokud je vše halal, tak proč to nesníst, když je hlad, což Bojuji proti západu, ale miluji oblečení adidas, nike, používám vymoženosti typu mobilní telefon, notebook, televizi, metro, taxi a protože jste vy Evropané všichni tak zlí, pokusím se vás vyhodit do povětří. Aby jste věděli, že my se máme lépe nebo proč??? Doufám, že "projekt" byl hrazen ze 100% dotací z EU a něco málo také přispělo státem (našimi daněmi) sponzorované sdružení Romodrom Chudáci romové ()

• Dina Amer vysvetlila, že zámerom filmu nemá byť ospravedlniť Boulahcenovej voľbu, ale preskúmať radikalizáciu ako takú s cieľom zabrániť ostatným, aby sa dostali do rovnakých pascí. (Arsenal83)
  • Režisérka Dina Amer sa k téme dostala vlastnou skúsenosťou, pretože v čase razie v Saint-Denis 18. novembra 2015 pracovala ako reportérka a tu narazila na nesúlad informácií o tom, kto bol samovražedným atentátnikom a kto nie. (Arsenal83)
  • Dina Amer mala film točiť pôvodne s veľkým štúdiom, lenže to chcelo film pojať ako dokument. Amer však chcela natočiť klasický film a aby si zachovala svoju víziu, od zmluvy odstúpila. (Arsenal83)