Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (9)

Archive 81 (2022)

Po delší době jsem se dočkal seriálu od Netflixu, který měl napětí i atmosféru namísto idiotského plnění kvót za každou cenu (že, Geralte?). Jasně, multirasového obsazení bylo dosaženo, ale sem taky jednoznačně patřilo. Děj se odehrával v New Yorku a já jsem tady ten mix oprávněně očekával (Na rozdíl od slovanské fantasy. Že, Geralte?). Kromě toho mě hlavní hrdina bavil jak výzorem tak i na poslech, takže obsazení rovněž chválím. Po celou dobu jsem se velice dobře bavil, protože seriál měl vedle výše zmíněného kvalitního napětí a skvělé atmosféry i zajímavý příběh, a výrazného zklamání jsem se dočkal až v průběhu závěrečné epizody. Každopádně si myslím, že jde na produkci Netflixu o velmi zdařilý počin, u něhož nelituji investovaného času. / Poučení: Máš rád tajemno? Tady si přijdeš na své. ()

Tajemné signály (2022) (E01)

Tak. Po první epizodě musím uvažovat, co jsem to vlastně viděl. Působilo to na mě jako mix mysteriózního thrilleru, hororu a Záhady Blair Witch. Poslední položku ve mně evokoval řídký lesík a ruční kamera zabírající nosní interiér. Ale teď vážně. Fakt netuším, v co přesně se celá záležitost vyvine, protože tvůrci jsou záhadní jako místní záhada sama, ale z toho, co jsem zatím viděl, mám dobrý pocit. Šlo o start seriálu, takže mám typicky nedostatek materiálu k posouzení, pročež zahajuji tradičními třemi hvězdičkami, které vylepšuji zcela bezvýznamným plus za vydařenou atmosféru. / Poučení: Umíš to s videokazetami? Radši se zamykej a otvírej jen lidem, které znáš. 3*+ ()

Wellspring (2022) (E02)

Nebudu předstírat, že jsem po druhé návštěvě v Archívu nějak moudřejší, pokud se směřování příběhu týká; pořád ale platí, že mě zvolená forma vcelku baví. Ne, že bych si místy nepřál, aby děj nabral trochu na tempu, ale napětí bylo přítomno a taky atmosféra se tvůrcům vydařila podobně jako v předchozí epizodě. Po dvou dílech jsem tak zatím spokojen a hodnocení v tomto případě zkusmo lehce pozvednu, protože věřím, že by mě seriál nemusel zklamat. / Poučení: Nerozbíjej cizí sádrokarton, pokud nejsi vandal a nemůžeš si pomoct. A ani tak ho nerozbíjej. 4*- ()

Děs v kostelních lavicích (2022) (E03)

Příběh je zatím stále tajemný jako hrad v Karpatech, přesto už tvůrci neodolali a předhodili diváckému plebsu nějaké ty informace, které si pak bdělý a ostražitý divák může dát do kontextu. Stále platí, že jsem zatím spokojen s příběhem, nenápadným ale neustále přítomným napětím i s velice slušnou atmosférou. Třetí epizoda neobsahovala žádné (pro mě) nudné momenty, líbily se mi i interaktivní videonahrávky, takže tentokrát hodnotím neohlodanými čtyřmi kousky. / Poučení: I u domácí filmové projekce buď vždy řádně ustrojen a dbej na chování, nikdy nevíš, kdo se dívá z druhé strany. ()

Příjemci ducha (2022) (E04)

Po čtvrtém setkání s místním osazenstvem si nejsem jistý, jestli mám ve sledování seriálu pokračovat. Mám totiž pocit, že začínám být poněkud paranoidní. To si takhle s někým povídám a najednou mě napadne, zda se ten rozhovor opravdu odehrává, nebo se mi to jen zdá. A pokud se to opravdu děje, je ten druhý člověk živý? A pokud je, jsem živý já? A pokud jsem, neúčinkuji v nějakém seriálu? Ano, tento seriál vyvolává spoustu otázek a já se začínám obávat toho, že přinese i nějaké odpovědi. / Poučení: Fakt, že jsi paranoik, ještě není zárukou toho, že po tobě nikdo nejde. ()

Za zrcadlem (2022) (E05)

Pátá epizoda poněkud vybočila ze zajetých kolejí, když se prakticky veškerý děj odehrával v době, která neznala mobilní telefony, aplikace na všechno a sociální sítě, zato se ale vyznačovala véháeskami, pagery a sociálním životem na bázi osobních setkání (Považte! I sex se tenkrát často provozoval minimálně ve dvou a navíc offline!). Úplně vidím, jak mladší diváci houfně využívají Google, aby vůbec zjistili, co je to v seriálu za podivná udělátka. Po velmi dlouhé době cítím jakousi převahu:-) Ani tentokrát jsem se nedočkal zklamání; přestože tvůrci stále více odhalují celkový obraz, bez problémů udržují napětí v té správné hladině a ani atmosféra se ode mě nedočká kritiky. / Poučení: Neváhej použít moderní technologii k poznání minulosti. ()

Kruh (2022) (E06)

Po minulém retro "úletu" se tvůrci vrátili k původnímu modelu vyprávění příběhu a jsem velice zvědav, jak budou vypadat obě zbývající epizody, protože už teď bylo znát, že se dění žene do finále. A to mě přivádí k zjištění, že jsem zatím nenarazil na žádný díl, který by na mě působil jen jako vata, jež má jedinou funkci- zbytečně prodlužovat děj, aby bylo dosaženo nasmlouvaného počtu epizod. Tady se k těmto praktikám zatím nesáhlo; proč taky, když má seriál pořád co nabídnout. / Poučení: Vyhýbej se domům plným plísně. Pokud tedy nejsi smažka. ()

Převozník (2022) (E07)

I historická exkurze do roku 1924 se tvůrcům nemálo vydařila, což mě zmátlo, protože pokud si scénáristé chtěli vybrat slabou chvilku, teď měli poslední možnost. Nevyužili ji a já jsem za to rád. Pravda, sedmá epizoda mi nebrnkala na nervy neustálým napětím ani temnou atmosférou, přesto mě výprava ke kořenům všech potíží bavila. Celý obraz byl konečně odhalen a vše neodvratně směřuje k velkému finále, v němž se protnou nejen oba světy ale i všechny tři časové osy. Alespoň v to doufám. / Poučení: Pokud se tě někdo zeptá, zda v sobě udržíš celý nový svět, správná odpověď zní ne. ()

Co se skrývá pod povrchem (2022) (E08)

Hmmm, tak jsem se o jednu epizodu seknul. Předpokládal jsem, že si tvůrci vyberou své slabé momenty v předposledním dílu, ale nakonec to pro mě zaskřípalo až ve finále. Je to škoda, protože se opět nešetřilo na napětí ani na atmosféře, jenže co z toho, když scénář ignoroval pravidla, která sám zavedl, a kousal tak sám sebe do zadku? Myslím, že si po všech stránkách vydařený seriál zasloužil i vydařený závěr, ale jeho tvůrci byli evidentně jiného názoru. Trochu jsem se naštval a chtěl jsem jen dvouhvězdičkovat, ale přimhouřil jsem oko. / Poučení: Nedráždi démona. 3*- ()