Starosta mesta Kingstown

• Česko Starosta Kingstownu (viac)
USA, (2021–2024), 24 h 3 min (Minutáž: 34–66 min)

Jeremy Renner, Taylor Handley, Dianne Wiest, Derek Webster, Michael Reventar, Hugh Dillon, Aidan Gillen, Kyle Chandler, Michael Beach, Necar Zadegan (viac)

Rodina McLuskyovcov vládne mestu, v ktorom sú väznice jediným prosperujúcim podnikom. Rodina sa snaží nastoliť poriadok a spravodlivosť tam, kde nie sú. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (22)

Season 1 (2021) (S01)

No vida, zase jsem byl jednou spokojen a můžu říct, že se mi teď s výběrem zadařilo; už třetí seriál v řadě, k němuž jsem měl spíše jen drobné výhrady. Pravda, sedmá epizoda byla tou, v níž si Taylor Sheridan vybral svou slabší chvilku, ale přesto bez mučení přiznávám, že se mi první sezónou seriálu postaral o kvalitní zábavu a na jednotlivé díly jsem se těšil. Hlavně mě potěšilo, že se nejednalo o záležitost z vězeňského prostředí, která by fungovala podle léty osvědčeného mustru, tady jsem vlastně až do konce nevěděl, co mám přesně čekat, a to mi udělalo radost. Takže ano, první sérii jsem si užil a určitě půjdu i do té další. / Poučení: Pokud chceš jít na medvěda s lukem, měl bys mít pro jistotu Legolasovy schopnosti. Ale i tak, opravdová jistota je kulomet. ()

Starosta Kingstownu (2021) (S01E01)

Mno, to byl ale velmi zajímavý start seriálu. Hodnocení pilotních epizod otevírám povětšinou neutrálním trojhvězdím, jelikož ještě pořádně netuším, co můžu čekat, a protože se zpravidla rozkoukávám já i kolektiv tvůrců. U některých záležitostí je ale už po úvodním dílu vcelku jasné, že tudy pro mě cesta nepovede, a já jdu proto s hodnocením níž; tady Starosta se ale tváří, že bude náležet spíše do skupiny, která mě hned od počátku zaujme natolik, že jsem ochoten přihodit nějakou tu pěticípou nad plán. Nezačalo to věru špatně a silně mě potěšil fakt, že zase jednou nebudu mít komu fandit, což je fajn změna proti většině filmů a seriálů. Začátek se vydařil, tak snad nebudu s postupem času a děje zklamán. / Poučení: Všem se fakt nezavděčíš. ()

Konec začíná (2021) (S01E02)

Druhá epizoda mě jen utvrdila v názoru, že jsem nepochybil, když jsem pilot očtyřkoval. Mocně mě totiž baví zdejší bezútěšná až depresivní atmosféra, užívám si toho, že nemusím nikomu držet palce a můžu si tak v pohodě užívat příběh, který tady scénáristé páchají. Netuším sice, zda jim nasazený standard vydrží po celou první sezónu, ale po dvou dílech jsem zatím spokojeným divákem. Nevím, jestli šlo ze strany tvůrců o cílenou záležitost, ale doufám, že ano, protože mě luk dokonale pobavil:-) Nikdy jsem se netajil tím, že považuji zrušení trestu smrti za chybu, přestože uznávám, že by se v případě justičního omylu ocitl stát v pozici katolické církve, která musí čas od času rehabilitovat některou ze svých instantních obětí, ale jsou tady zcela bez pochyb dokázané případy bestiálních vražd, jejichž pachatelé si mohou dát po čase repete, a to mě ku.... vytáčí. Proč ale dělají Amíci z poprav divadlo, tomu tedy nerozumím. / Poučení: Každý člověk by měl mít určité hranice, před jejichž překročením by se měl dlouze zamyslet. ()

Prostě vražda (2021) (S01E03)

Třetí epizodě jsem přihodil i pátou pěticípou, protože mě tvůrci dostali do velmi podivného vnitřního rozpoložení. To byl úplný souboj vnitřních pocitů, protože jsem si naprosto dokonale uvědomoval, že to, co sleduji, je velmi, velmi špatné, ale já s tím přesto jaksi souhlasím. Rozumný člověk si může opravdu jen těžko přát, aby policie suplovala soudní systém, protože by pak jeden nevěděl, jestli se má bát víc zločinců nebo strážců zákona, a pak je tady zasraný zmrd, který už právním systémem prošel, aniž by z toho pro sebe vyvodil jakýkoliv důsledek, a já jsem mu věru nepřál nic hezkého. No, byla to směs protichůdných pocitů, a pokud mě někdo dokáže takhle vnitřně rozhádat, tak si pátý kousek zaslouží. / Poučení: Postav se svým démonům. ()

Cena (2021) (S01E04)

Čtvrtá epizoda byla plná požadavků a rozčarování a mně se líbila. Pravda, mnoho důvodů k radostnému úsměvu jsem v jejím ději nenašel, ale myslím, že právě proto jsem byl tak spokojený. Jsem rád, že jsem hned v průběhu pilotního dílu pochopil, že si nebudu mít koho oblíbit; s postupujícím dějem je stále evidentnější, že šlo o správný instinkt. Některé epizody první sezóny jasně vykreslují, proč Američané (tedy jejich valná většina) tak zaostávají v oblasti zeměpisu a dějin. Když je učí, že prvními otroky byli černoši a prvními otrokáři Portugalci, těžko se můžu něčemu divit. Teď jsem se navíc dozvěděl i to, že se Spojené státy staly největší říší, jakou kdy svět znal, a proti své vůli jsem si zanotoval God Save the King. Takže vlastně ano, čtvrtý díl měl svůj moment, který mě pobavil tak, až jsem si málem poprskal náprsenku. / Poučení: S jídlem roste chuť. A tělesná hmotnost. ()

Orion (2021) (S01E05)

Pátá epizoda měla pětihvězdičkový otvírák i závěr, děj který tyto dokonalosti uvozovaly mi až tak skvělý nepřišel. Jasně, tvůrci v něm odvedli svůj standard, místy jsem měl ale pocit, že jsem tak trochu ztrácel pozornost. Možná bych byl méně kritický, kdyby mi právě úvod a finále dílu jasně neukázaly, že jsem byl ve středu celé záležitosti poněkud ošizen. Každopádně mám za sebou polovinu první sezóny a musím uznat, že se to, co jsem zatím viděl, rozhodně povedlo. / Poučení: Nikdy není pozdě na to, stát se astronomem. ()

Každý otec (2021) (S01E06)

To byla ale zajímavá epizoda. Řekl bych, že šlo o zatím jednoznačně nejnapínavější díl první sezóny, a přestože jsem si jako obvykle užíval místní atmosféru, děj i dialogy, napětí tentokrát zvítězilo na body. V závěru by se už dokonce dalo krájet. A teď z jiného soudku. Nestává se mi, že by ve mně pohled na ženské tělo nevyvolal alespoň nějaký příjemný pocit, pokud se nejedná o extrémně nepohledné zástupkyně tohoto pohlaví, které ve mně zase vyvolávají pocity diametrálně odlišné, ale znepokojilo mě, že mě polonahá i oblečená Iris nechává zcela chladným. Ani odpor, ani nadšení, prostě nic. A přitom zrzka. Divné. To, co se s ní následně dělo, ve mně ovšem pocity vyvolalo (a to intenzivní), protože jsem holt stará škola, a i když si uvědomuji, že ženy mají stejné právo nechat se zmlátit do krychličky jako muži, už se prostě nezměním, takže mi to zvedá kufr a krevní tlak. Ale abych to uzavřel dřív než se stanu obětí nenávistných útoků fanatických feministek; šestá epizoda byla nabitá událostmi, disponovala skvělou atmosférou a ještě lepším napětím a já jsem si ji užil. / Poučení: Když najdeš člověka, kterému můžeš bezvýhradně důvěřovat, jsi šťastný člověk. Když najdeš dva, pravděpodobně sis vybral svůj příděl štěstí do konce života. ()

Jako pavouk (2021) (S01E07)

Uhm? A to bylo jako co? Předchozí díl jsem vychválil, vyhvězdičkoval do plna a včil dostanu toto? To byl sešup. Možná bych nereagoval tak dotčeně, kdyby mi pan Sheridan těsně před tím neukázal, co opravdu dokáže. Oč měla sedmá epizoda nudnější děj, o to byla delší a já musím na tomto místě jasně deklarovat, že mi taková přímá úměra nevyhovuje. Po té téměř hodině se dá říct, že jsem se s výjimkou několika momentů příliš nebavil, chvílemi se o mě pokoušela přímo nuda a situaci dvakrát nepomohl ani fakt, že část děje v tomto dílu připomínala nudnější epizody z Orange Is the New Black. Proti páté epizodě to byl za mě propad, který dokonale vystihuje ztráta dvou pěticípých. / Poučení: Chybami se člověk učí. Jak který. ()

To my jsme ďábel (2021) (S01E08)

Osmá epizoda tu předchozí jasně překonala, ale úplně šťastný jsem z ní zase nebyl. Děj byl přece jen zajímavější, než tomu bylo v případě předchozího dílu, ale i tak se tady našlo nejedno slabší místo. Nejvíc mě asi štve, že příběh ztratil svůj původní spád; tempo šlo stranou a já místo toho poslouchám nudné a poněkud klišoidní monology, kterými se autor scénáře zřejmě snaží ukázat, že on rozhodně nepatří k tvůrcům, kteří by byli hluší k současným módním tématům. Situace v Kingstownu už po dva díly víceméně stagnuje, ale vývoj v závěru epizody a pozitivní fakt, že byla ukončena nudná, vedlejší linie, naznačují, že bych se mohl dočkat celkového zlepšení situace. / Poučení: Pokud si chceš hrát na chirurga, uvědom si, že operace končí zpravidla šitím nebo smrtí. ()

Lež skrytá za pravdou (2022) (S01E09)

Jo, pochopil jsem to posledně správně hlavně proto, že Taylor Sheridan vyslal v závěru minulého dílu jasné signály. Devátá epizoda byla vybavena vším potřebným; znovu jsem se dočkal skvělé, tísnivé atmosféry, s dobře zvládnutou akcí se vrátilo i tempo a tvůrci tentokrát nevynechali ani kvalitně stupňované napětí. No, a jako kontrast nasadili uklidňující a svým obsahem zároveň ne zrovna pohodové scény z Mikeovy chaty, díky nimž si člověk znovu uvědomí, že je Porsche sakra drahé auto. Takže ano, chvíli to nepříjemně drkotalo, ale v předposlední epizodě jsem se znovu dočkal nové asfaltky (když už jsem začal s těmi auty). / Poučení: "Nechoďte s tyčemi do přestřelky." S lepším poučením než Milo Baelish bych nepřišel. ()

Kousek mé duše (2022) (S01E10)

Fuj, to jsem si oddechl. Měl jsem velké obavy z toho, že by tvůrci mohli práci na finální epizodě první sezóny podcenit a zkazit mi tak výsledný dojem z celé této řady, ale bál jsem se zbytečně. Taylor Sheridan si naštěstí nevybral jeden ze svých tajemných tvůrčích kolapsů, takže na základě jeho práce vznikl další díl plný skvělé atmosféry a dokonalého napětí (a to fakt nemám žádnou oblíbenou postavu) a hlavně děje, jehož svižné tempo mi nedovolilo přemýšlet nad tím, jestli mě dnes při hraní Wolcenů posvačí Yudaï nebo jestli ho hrdinně srazím na krovky. Jo, jo, byl to událostmi nabušený závěr série s koncem patřičně otevřeným pro další pokračování. / Poučení: Jsou v životě situace, při jejichž řešení bych se opravdu, ale opravdu nerad vyskytoval. ()

Season 2 (2023) (S02)

Už jsem se o tom zmínil v komentáři / recenzi k závěrečné epizodě této řady, ale tentokrát jsem nebyl tak spokojený jako u předchozí sezóny. Do sedmého dílu bylo přitom všechno na velmi dobré cestě, pak ale přišel jakýsi zlom, děj výrazně zeslábl, stále častěji v něm docházelo na situace, které mi hlava příliš nebrala, a přestože jsem do poslední chvíle věřil, že finále bude opět velkolepé, ukázalo se, že jsem byl přílišným optimistou. Takhle; závěrečná epizoda nebyla špatná, já jsem ale po dřívějších zkušenostech čekal vybroušený diamant a dostal jsem jen smaragd. Jasně, byl velký a krásně broušený, ale uvnitř měl malý (ale přesto patrný) kaz, a to mu rázem ubralo na ceně. Ale i přes veškeré frflání považuji seriál stále za vydařenou záležitost a byl bych moc rád, kdybych se dočkal další série. / Poučení: Když se nedaří, tak se holt nedaří. ()

Nikdy nemineš holuba (2023) (S02E01)

Byl jsem převelice zvědav, zda zvládnou tvůrci seriálu důstojně a hlavně věrohodně navázat na kvalitní první sezónu potom, co v jejím finále spustili takový mayhem. Teď už vím, že to zvládli na výbornou, aniž by sahali k nějakým nelogičnostem, pro které by jim jejich fanynka číslo jedna musela poupravit kotníky. Byl jsem fakt příjemně překvapen..., no, překvapen asi není tím správným výrazem, byl jsem prostě potěšen způsobem, jak tvůrci plynule a bez zaškobrtnutí navázali na předchozí děj (ať už vrcholil sebeextrémněji), nadchla mě známá syrově- temně- depresivní atmosféra, kterou je příběh přímo nasáklý, a i když musím objektivně uznat, že první díl druhé série nebyl zrovna z nejakčnějších, bylo v něm řečeno to, co muselo být řečeno, shrnul následky předchozího dění, ať už byly sebenepříjemnější, a vytknul bych snad jen ten stále otevřenější příklon k protipolicejním náladám. Takhle; já vím že policejní složky ve Státech nemají dostatečný výcvik k tomu, aby jejich členové běžně dokázali nevyhrocovat napětí, a že tam příjezd policejní hlídky ještě nemusí znamenat, že je člověk v bezpečí (a v tomto seriálu to platí alespoň pětinásobně, protože tady prostě není kladná postava), ale na druhou stranu si uvědomuji, že kdyby u nás začaly řádit gangy takovým způsobem jako u hvězdopruhých zámořníků, asi by nás sežrali zaživa, protože naši policisté mají na jednu pravomoc deset omezení. Čímž rozhodně nechci tvrdit, že je lepší způsobit zájmové osobě třicet průstřelů před položením první (a v takové chvíli už i zbytečné) otázky. / Poučení: Udržovat v rovnováze šikmou plochu, to už je úkol pro Sisyfa. 5*- ()

Zírání na ďábla (2023) (S02E02)

Věta, kterou společnost SkyShowtime použila jako obsah ke druhé epizodě druhé sezóny mi toho příliš nedala, protože v ní nenacházím smysl. Na druhou stranu musím uznat, že si díky ní divák užije děj, aniž by mu obsah cokoliv vyspoileroval. I druhý díl jsem ohodnotil pětihvězdím, protože na mě zapůsobil velmi podobně jako ten předchozí. Znovu jsem byl vystaven nepříjemné atmosféře, která se ze seriálu prakticky nevytrácí (naštěstí), boj o moc se ale výrazně přiostřil, což mě znovu přivedlo k mým včerejším úvahám nad policejními postupy v Evropě a ve Státech. Navíc si myslím, že by se nad vyobrazovanými situacemi měli zamyslet čelní BLMáci, protože bych ochotně vsadil cokoliv na to, že pokud jde o lidské ztráty, jsou si černoši největšími nepřáteli a ti odporní bílí rasisti vedle nich vypadají jako jejich dobrodinci. Ale proč by se nad něčím takovým někdo zamýšlel, že jo? Oni to hlavouni samozřejmě moc dobře vědí, ale kdyby to přiznali, mohli by přijít o své fondy. Ale to jsem odbočil; tentokrát jsem byl svědkem toho, že se opravdu nevyplácí pomáhat lidem, zvlášť když o to vlastně nestojí, a seznámil jsem se s dalším Mikeovým vychytralým plánem, který mi jasně ukázal, že by bylo fakt divné, kdybych se u příští epizody nudil. / Poučení: Komu není rady, na toho se vykašli a nezvyšuj si svou stresovou hladinu. ()

Pět na pět (2023) (S02E03)

Po zhlédnutí třetí epizody jsem nenašel tolik důvodů ke spokojenosti, abych mohl jít znovu do plných. Což o to, politické diskuze na letním táboře byly znovu mocně výživné, takže v tomto ohledu nemám negativních připomínek, ale dějová linie s "dámou" v nesnázích mi přijde s každým dalším dílem méně a méně zajímavá. Já jsem už mnohokrát psal, že mám ženy rád, a pokud jsem byl požádán o pomoc, neměl jsem s tím problém. Rychle jsem ale zjistil, že některé ženy sice žádají o pomoc, ale když jim pomůžete, stáváte se rázem odporným hajzlem, který například udělal bebí jejímu miláčkovi, jenž ji sice tu a tam zmlátí jako psa, ale ona ho přesto miluje a nechápe, proč se jakkoliv angažujete. No, a Iris u mě definitivně sklouzla do této kategorie profesionálních trpitelek (slovo profesionální se v tomto případě nevztahuje k jejímu způsobu obživy), a její další osud je mi tak nadále naprosto ukradený. K horšímu se ovšem rozhodně nezměnila dokonalá atmosféra, která na mě opravdu funguje, a musím, bohužel, poznamenat, že s ní tentokrát děj (pro některé nelogičnosti) nedokázal tak úplně držet krok. / Poučení: Když chceš po někom laskavost, nevytáčej jeho babičku. ()

Sdružení (2023) (S02E04)

Čtvrtá epizoda byla poněkud kratší, ale nebudu nad tím plakat, protože to pro mě mělo kladný dopad. Tvůrci totiž neměli dostatek času k tomu, aby se více věnovali pro mě odumírající Irisině dějové větvi, a jen se o ni letmo otřeli jako opatrný sadař. Děj byl v té čtyřicetiminutovce dost nahuštěný a z toho jasně vyplývá, že jsem se nemohl nudit, spíš jsem měl co dělat, abych se nezapotil, když jsem sledoval, jak se Mike zběsile míhá ve snaze zachránit, co se dá. Jeho činnost mi připomněla člověka, který roztočí deset talířů na tyčích, a pak se je jen zoufale snaží udržet v pohybu. Abych řekl pravdu, vůbec jsem nepochopil, kde vzali tvůrci čas na ukázku archeologie a na kurz potápění. Jo, jo, u tohoto dílu jsem se opět bavil naplno a za plný počet. / Poučení: Pokud ti telefon zprostředkovává jen jobovky, nebylo by lepší zahodit ho? ()

Ničivá schránka (2023) (S02E05)

I tentokrát šlo o kratší epizodu, i tentokrát byla naplněna zajímavým dějem, takže jsem se nemohl v žádném případě nudit, a pátou pěticípou jsem nepřidal jen z toho důvodu, že šlo o záležitost zaměřenou převážně jednostranně, takže vývoj na burze cenných papírů vyplňoval jen tu a tam nějakou pauzu. A zase jsem měl jednou pocit, že by po mně tvůrci chtěli, abych sympatizoval s Mikem (potažmo s Bunnym), ale jen se mi znovu potvrdilo, že jde o marnou snahu, protože sice podporuji právní systém (přestože si myslím, že tresty jsou až příliš často směšné ve srovnání s trestnými činy, za něž se udělují), ale když se mezi sebou začnou likvidovat vrazi, drogoví dealeři a násilníci, slzu holt neuroním. Seriál se tak i v polovině druhé sezóny drží mezi těmi nejlepšími, které jsem (nejen) v poslední době viděl, ale drží se mezi nimi i navzdory tomu (nebo právě proto), že jsem si v něm zatím nenašel (a myslím, že ani v budoucnu nenajdu) žádného kladného hrdinu / hrdinku. Nejenže se tak nemusím strachovat o některou z postav, můžu si navíc naplno vychutnávat skvěle fungující tísnivou atmosféru, napětí i výborně provedené akční scény (pokud jsou zrovna přítomny). / Poučení: Dohody se obvykle uzavírají mezi minimálně dvěma stranami. No, a když člověk nemůže věřit ani sám sobě, je to těžké. 4*+ ()

Levota (2023) (S02E06)

V komentáři / recenzi k předchozí epizodě jsem se ofrňoval nad tím, že se příběh zaobíral převážně děním ve věznici a nezbylo dost času na burzovní transakce, šestý díl byl v tomto ohledu ještě skoupější, a přesto jsem šel do plných. Sám v sobě se nevyznám. Ale jo, jasně, že jsem nemohl ubrat na hodnocení, když tvůrci hodili do placu záležitost plnou (nejen)vězeňských intrik, vychytralých plánů a ještě vychytralejších protiplánů, brutálního násilí a zákulisního politikaření. Dostalo se mi taky velmi pěkného srovnání politického boje za žiletkovým drátem i venku a jasně z něj vyplynulo, že se tyto snahy liší jen finálními prostředky, protože ubodání politického rivala by tady venku přece jen neprošlo jen tak. Alespoň v to doufám. Snad ne úplně naivně. Místo krvavého zúčtování se muselo přijít s "čistšími" praktikami, aby šlo o smrt pouze v rovině politické a společenské. Místo nožů se sahá k vyhledávání špíny, a když se žádná nenajde, vždycky se dá nějaká vytvořit na zakázku. Jedou v tom zkušeně všichni a tahle epizoda mi to opravdu hezky naservírovala. No, a když k tomu přidám fantastickou atmosféru a všudypřítomné napětí, je to jasně za plný počet. / Poučení: Jsi-li samotář, těžko se dočkáš pomocné ruky. ()

Dróny (2023) (S02E07)

Že by šlo o nějaký neměnný vzorec? Nevím, zatím nemám dostatek ověřitelných faktů, ale pravdou zůstává, že sedmá epizoda byla tou nejslabší v první sezóně a sedmý díl druhé řady tento propad v kvalitě zopakoval. Což o to, obraz byl dokonalý, zvuk neměl chybu, takže po těchto stránkách jsem neměl žádný problém, ale scénář... Ten se holt nevydařil. Kromě nového 1+ kk se v ději neobjevilo, ani neodehrálo nic podstatného, a to mě těžce zklamalo. Atmosféry jsem si nějak nevšiml, napětí se vůbec nevyskytovalo, a protože se v podstatě nic nedělo, došlo i na návrat k postavě, na kterou jsem už šťastně zapomněl. A to byl logicky další důvod k mé nespokojenosti. Raději se už nebudu víc rozepisovat, abych se ještě v průběhu převádění svých myšlenek na monitor zbytečně víc nenaštval a nějakou tu pěticípou neodebral. / Poučení: Práce pilota je zodpovědná a mnohdy i nebezpečná. 3*- ()

Santa Ježiš (2023) (S02E08)

Předchozí epizoda věru za mnoho nestála, o to víc mě překvapilo, jak mě bavil osmý díl, v němž si vzal Mike den volna. Fakt mi přišlo neobyčejně zábavné sledovat putování osamělého kovboje od studny ke studni, zatímco se město muselo postarat samo o sebe. Pravda, ani v tomto případě se příběh vlastně nikam neposunul, rozdíl byl jen v tom, že mi to tentokrát příliš nevadilo, protože děj opět doprovázela výborná atmosféra. Tvůrci mě právě atmosférou mocně překvapili, protože byla úplně jiná, než na jakou jsem si u tohoto seriálu zvykl. Místo stísněného pocitu a paranoidního očekávání nebezpečí za každým rohem tu najednou byla jakási líná pohoda, s níž pár výbuchů násilí o to více kontrastovalo. Kdybych měl tuhle záležitost krátce shrnout, asi bych řekl, že to v podstatě nebylo nic úžasného, ale že se mi s tím tvůrci trefili do chuti i nálady. / Poučení: Udělej dobrý skutek a vezmi na výlet svého oblíbeného sériového vraha. ()

Nový seriál Taylora Sheridana nabírá posily

Nový seriál Taylora Sheridana nabírá posily

14.01.2023

Scenárista, režisér a producent Taylor Sheridan (Wind River) se nezastaví ani v letošním roce. Po nedávné premiéře páté řady Yellowstone a také prequelu 1923 (obojí má nyní několikatýdenní pauzu) a… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů

04.01.2023

Herec Jeremy Renner měl vážnou nehodu

Herec Jeremy Renner měl vážnou nehodu

02.01.2023

Na Oscara dvakrát nominovaný herec Jeremy Renner (Smrt čeká všude, Město) se podle posledních informací nachází v kritickém, přesto stabilním stavu v nemocnici poté, co prodělal vážnou nehodu při… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD