Písně českých básníků

Václav Hrabě (E09)

(epizóda)
Česko, 2021, 26 min

Tomáš Klus (sprievodca), Vladimír Mišík

Nový cyklus ČT, kterým provází Tomáš Klus, je věnovaný českým básníkům 20. století, jejichž básně zhudebnili muzikanti napříč žánry populární hudby. Když v sedmdesátých letech minulého století poprvé zpíval Vladimír Mišík "Variace na renesanční téma", byl Václav Hrabě už takřka kultovním básníkem mladé generace. Jeho básně kolovaly v opisech, protože sbírky "Stop-time" a "Blues v modré a bílé" byly beznadějně vyprodány. Jeho smrt v necelých pětadvaceti letech obestřená ve své době spekulacemi o sebevraždě, zřejmě také zvedla zájem o jeho verše, které však především souzněly s pocity tehdejších mladých lidí. (Česká televize)

Chudobka

Václav Hrabě a Vladimír Mišík je spojení, které mi přináší neskutečnou radost.  Variace na renesanční téma, to už je klasika, kterou zná asi každý. Škoda, že v pořadu nezazněla verze, kdy Mišíka doprovází Radim Hladík. Podle mého názoru by si každý z básníků tohoto cyklu zasloužil větší prostor a lepší zpracování. Ta nesmyslně vytržená slova z jednotlivých veršů , nechápu, co to mělo znamenat.  A Klus jako průvodce pořadu mi vůbec nesedí. ()