Hudba a poezie jsou si od dávných dob velmi blízké. Důkazy pro to najdeme už v nejstarších literárně hudebních památkách. V dobách romantismu bývala poezie důležitým podnětem ke vzniku hudebních skladeb, především písní. A od 20. let minulého století poezie inspiruje i skladatele nevážné hudby. Předmětem nového cyklu ČT, kterým provází Tomáš Klus, jsou písničky, které vznikly na texty klasiků české literatury. Mnohé z nich se staly hity, jako třeba "Svatební píseň" Hany Hegerové, "Černá kára" Evy Olmerové, Mišíkovy "Variace na renesanční téma" atd. Cyklus zahajuje Jaroslav Seifert, náš jediný nositel Nobelovy ceny za literaturu. V dalších monotematických dílech se představí devět nejčastěji zhudebňovaných českých básníků, mezi které patří například František Gellner, Vítězslav Nezval, František Halas, Jan Skácel či Václav Hrabě. (Česká televize)

Recenzie používateľa Chudobka k tomuto seriálu (4)

Jaroslav Seifert (2021) (E01)

Miluju Seiferta, takže jsem přivítala tento pořad a ráda jsem si poslechla jeho verše ve zhudebněné podobě. Bohužel mi vůbec nesedl Tomáš Klus jako průvodce pořadem. ()

Josef Kainar (2021) (E07)

Tento díl byl zatím nejlepší. Nejen krásné Kainarovy texty, ale i hudba a špičkoví interpreti. Černá kára v podání Evy Olmerové je opravdu zážitek. ()

Jan Skácel (2021) (E08)

Další pěkný díl. Skácela mám moc ráda, i když jsem si ho pro sebe našla trochu později. Ze svých  veršů  v podání Hradišťanu má tam nahoře pan Skácel určitě radost. Stejně jako my tady dole. ()

Václav Hrabě (2021) (E09)

Václav Hrabě a Vladimír Mišík je spojení, které mi přináší neskutečnou radost.  Variace na renesanční téma, to už je klasika, kterou zná asi každý. Škoda, že v pořadu nezazněla verze, kdy Mišíka doprovází Radim Hladík. Podle mého názoru by si každý z básníků tohoto cyklu zasloužil větší prostor a lepší zpracování. Ta nesmyslně vytržená slova z jednotlivých veršů , nechápu, co to mělo znamenat.  A Klus jako průvodce pořadu mi vůbec nesedí. ()