Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Renomovaný profesor práva Paul Armstrong (Sean Connery) se ujme případu mladého černocha Bobby Earl Fergusona (Blair Underwood) odsouzeného k trestu smrti za brutální vraždu a znásilnění bílé jedenáctileté dívky. Muž v cele smrti ale tvrdí, že je nevinen. Po složitém pátrání se Armstrongovi podaří v obnoveném procesu dosáhnout Bobbyho propuštění, aniž by tušil, že tím ohrozí život svůj i vlastní rodiny... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (107)

Beky 

všetky recenzie používateľa

...když hlavní zápletka je rozluštěna půl hodiny před koncem filmu, nastává vždy problém jak efektně prožije divák závěrečných 30 min, kdy hlavní hrdina vždycky honí padoucha!!!..zajímalo mě, co mu tu jednu noc v cele ty bastardi provedli, že to stojí za zabití dvou lidí!!!!!....tajemství je dost drsný, a dost nechutný aby mě to trochu překvapilo!!!...scénáristicky chudé dílko, režije standart, Connery nevýrazný a Harris mi v roli maniaka neseděl i když se snažil...pořád vidim Skálu a jeho hodnýho/zlýho generála:)...jo, Fishburne se mi líbil!!! ()

Mr.Dark 

všetky recenzie používateľa

Začátek dobrý,močál,vražda,tajemno...ale protože hodně rychle přišel "Amstrong" na to,že to "Bobby" neudělal, začal tušit,že se to asi nějak všechno pomíchá....a pomíchalo až moc..ten co to udělal to neudělal a naopak,špatný policajti byli dobrý policajti atd....nějak se mi to zdálo až moc a motiv "Bobbyho" mi taky přišel tak nějak chaotický...film,kde S.Connery nemá příležitost ukázat co umí... ()

Reklama

finkie 

všetky recenzie používateľa

Pro tenhle film jsem měl vždycky slabost. Výborné herecké obsazení, dusné a zlověstné prostředí amerického Deep South, nijak zvlášť explicitní, ale přesto místy až nepříjemná brutalita (návštěva u Harrisových rodičů, drsňák Harris na křesle apod.). Dokonce ani to všemi kritizované finále mi nevadí. Problém mám snad jen s Conneryho postavou, která je na elitního právníka nevěrohodně nejistá a přecitlivělá, a dvojnásob to pak platí o jeho ženě prokurátorce. To je jedno z velkých hollywoodských klišé devadesátých let - všichni hrdinové museli být tak nějak "relatable"; lidští, nad obyčejného diváka se nevyvyšující a masovou senzitivitu neznepokojující, ať už šlo o prokurátory, akční geroje nebo prezidenty. ()

BeranSon 

všetky recenzie používateľa

Velmi trefně atmosférický thriller, který mi prostě a jednoduše ukázal, proč se někteří rodiče tak přehnaně bojí o své děti. Herci jsou fantastičtí, scénář v sobě ukrývá nejeden zvrat a děj je natolik napínavý, že jsem neměl potíže s nudou. První polovina je špičková, druhá malinko strádá, ale i tak se jedná o vyvedený snímek. Hlavní zvrat ke konci filmu není sic revoluční, ale hlavu dokáže zabavit, takže spokojenost nadprůměrná!!! - 7/10 - ()

tron 

všetky recenzie používateľa

Spoilery. V 90. rokoch Seanovi Conernymu ruplo v mozgových závitoch a ako hlavná hviezda a nejeden raz i ako producent sa podpísal pod viacero na prvý pohľad atraktívnych snímok, ktoré však dopadli dosť nešťastne, na pľace bolo dusno a vládla na ňom napätá atmosféra, nejeden raz sa pretáčalo a prestrihávalo a výsledkom sú divné filmy Vychádzajúce slnko, Pomstitelia, Šaman alebo práve Zabudnutý prípad (Katzenbergova kniha vyšla aj v ČR). Pritom dané filmy sú na prvý pohľad výborné, nič im nechýba, majú skvelé kastingy a parádne, originálne scenáre. Japonsko-americké vzťahy, uprostred džungle objavený liek na rakovinu, neprávom obvinený mladík v príbehu s rasistickým presahom. Viac vecí je na Zabudnutom prípade super: parádna dusná južanská atmosféru rasistických močiarov, mrazivá pachuť desivého zločinu a zaujímavý Ed Harris v kópii Hannibala Lectera. Bohužiaľ, je tu tiež obskúrne kastrovacie finále a smiešne prekombinovaný scenár. Román je o dosť lepší, občas sa v ňom postavy síce taktiež nesprávali logicky, ale oproti filmu je to hotové veľdielo. Film ku koncu zhlúpne dokonca do takej miery, až Conneyho upodozrievam, že sa mu ako šéfovi výroby nepáčil pôvodný koniec a tak musel režisér narýchlo dotočiť novú koncovku, v ktorej nedáva zmysel jednak kastrácia (kto a kedy mu to urobil?) a ani zúfalo ťažkopádne napojenie na hrdinovu manželku. Ono tých zmien oproti knižnej predlohe je veľmi veľa. Napr. v nej vystupuje rozvedený novinár Cowart, vo filme je z neho šťastne ženatý profesor práva Armostrong. Spracovaniu by viac pristala mini-séria a nie iba krátky celovečerák. Takže sa strihalo a strihalo a strihalo. Do filmu sa neprebojovala detektívka, babička má v podstate len cameo, detto Tannyho drsný podriadený. Vo filme chýba legendárna latrína, rovnako tak má oveľa menší priestor nielen Fishburne, ale tiež Harris, čo je ozaj škoda, ak vezmeme do úvahy dominante, uhrančivé výkony oboch pánov. Z Tannyho sa v takejto vykastrovanej (ehm) verzii stal v podstate tak trochu blbec. Samozrejme zápletka je na hrane paródie (hrdina z cely smrti vytiahne mladíka, o ktorom všetci hovoria, že je vinný a akonáhle sa mladík skutočne dostane na slobodu, hrdina pochopí, že je naozaj vinný a zvyšok filmu sa ho pokúša dostať späť do väzenia). Film je oproti knihe lepší azda len v lepšom vystihnutí dusnej atmosféry rasistického kraja plného bažín, močiarov a mŕtvych ramien. Režiséra Glimchera mimochodom spolupráca s Connermy zničila. O 4 roky neskôr natočil okamžite zabudnutú komédiu s Bobom Hoskinsom a Antoniom Banderasom (!) a následne skončil úplne. V románe sa mimochodom Conneryho postava nevolá Armstrong, ale Cowart a je to novinár. ()

Galéria (25)

Zaujímavosti (1)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné knihy "Vražedné alibi", kterou napsal John Katzenbach. Hlavní postava Paula Armstronga (Sean Connery) byla pro potřebu filmu pozměněna, zatímco postava Bobbyho Earla Fergusona (Blair Underwood) je věrna knižní předloze. (e.v.i.i.k)

Reklama

Reklama