Krásy Slovenského krasu

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Slovensko, 2020, 28 min

Národný park Slovenský kras má v pestrej, na biodiverzitu bohatej prírode Slovenska svoje osobité miesto. V celej strednej Európe by sme nenašli väčšie a typickejšie krasové územie. Geologické zloženie a vývoj sa začali na dne praoceánu pred vyše 200 miliónmi rokov. Horotvorné procesy vysunuli mohutnú tabuľu nad hladinu a nasunuli na horskú bariéru Karpát. Rieky a potoky sa pomocou tektonických síl zarezávali do povrchu a vytvorili niekoľko samostatných celkov, oddelených hlbokými kaňonmi a tiesňavami. Striedanie sa planín, kaňonov a tiesňav s malebnými stráňami plnými svojrázneho života dávajú tomuto územiu vysokú estetickú, krajinársku a prírodovednú hodnotu. Voda vytvorila aj široké spektrum rôznorodých podzemných krasových javov. Jaskynné rieky svojou eróziou vymodelovali skalné steny, stropy a podlahy do nevšedných, očarujúcich tvarov. Okolo tisíctristo jaskýň a priepastí na území národného parku sa stalo súčasťou svetového prírodného dedičstva. Osobitosť prírody tohto územia je podmienená aj dlhodobou činnosťou človeka. Preto bolo zaradené aj do zoznamu biosférických rezervácii UNESCO. (RTVS)

Petike

Nádherný dokument, ale menej som ani nečakal. O Slovenskom krase je relatívne málo komplexných, detailných dokumentov, dlho to bolo relatívne prehliadané územie, hádam až na dokumenty o jaskyniach. Teraz je tá medzera konečne vyplnená hodnotným dokumentom. Osobne by som ho odporučil aj na zahraničné festivaly prírodovedných filmov. Technická a obsahová kvalita slovenských prírodovedných filmov neustále rastie, a to ma veľmi teší. :-) ()