Šílený bůh

(festivalový názov)

„Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.“ Takhle režisér, animátor a dlouholetý mistr speciálních efektů Phil Tippett popisuje svůj celovečerní animák Šílený bůh. Tippett je známý hlavně jako člen slavného trikového studia ILM a tvůrce efektů pro Hvězdné válkyIndiana Jonese a Chrám zkázyRoboCopaJurský park a další filmové klasiky. Ve svém srdcovém projektu se ale vydal na vyloženě otrlý terén. Šílený bůh vznikal s přestávkami třicet let a dokončený byl v covidovém lockdownu. Výsledkem je řádně vymazlená i mazlavá procházka krajinou nočních můr. Film nemá žádné dialogy ani vysvětlující komentáře, ale klidně se bez nich obejde. Bohatě nám postačí, že sledujeme cestu hlavního hrdiny krajinou stojící na hraně postapokalypsy a pekelné říše monster, kterou sám Tippett popsal jako kombinaci Hieronyma Bosche a Bustera Keatona. Osmdesátiminutová erupce chorobných fantazií je zároveň milostným vyznáním analogovým speciálním efektům a animaci. Ostatně animačních a trikových technik Tippettův film vystřídá úctyhodné množství. Abyste se mohli dostat do bodu, kdy budete na Tippetovu noční můru vzpomínat, musíte ji nejdříve vidět. (Festival otrlého diváka)

Hatred

Záleží jak moc otevřené a tolerantní vnímání máte vůči kreativitě všeho druhu, včetně té temné a perverzní, protože tou se to ve filmu jen hemží. Animace a vizuál jsou bezesporu geniální a hudební doprovod dobře zvolený, byť bych ho chvílema uvítal výraznější. Nesouhlasím že film nemá příběh nebo myšlenku, naopak jich má víc, dokonce bych ho chvílema označil za filosofický, ale musíte si to určitým způsobem zasloužit, některé scény opravdu nejsou pro slabé nebo úzkoprsé povahy. Zatím viděno 2x a určitě si to ještě pár promítání zaslouží. ()

bourgeois

Po technickej stránke dokonalé, po tej obsahovej rušivé a nejasné. Prvá tretina, v ktorej maskovaný vyslanec putuje peklom je výborná a aj keď nevieme kam putuje, sme s ním. Ďalšie dejstvá sú ešte viac zvrátené. Čo je ale horšie, dostávame obrazy, v ktorých nemáme komu fandiť a tak 45 minút sledujete k čomu to všetko povedie. To by som odpustil krátkemu filmu, tu ma to nudilo a mad god som musel dopozerať na dvakrát. ()

xzajox odpad!

Chorá zverina. Očividne nie som cieľová skupina. Okrem ukážky, že stop-motion nie je mŕtvy v tomto filme nenachádzam iný zmysel, ako prebudiť v divákovi zhnusenie, strach, nočné mory... Nezaujíma ma žiadna filozofická či umelecká "hĺbka" za tým. Rušivé, ako slávna Dállího scéna "rezanie oka". Stratený čas. 0% ()

muti

Nech si pustite ktorúkoľvek časť alebo pasáž tak je to prakticky o tom istom - artové znázornenie pravého pekla snáď.vk všetkých podobách ktoré autora napadli. Výjavy zmesy beznádeje a rôznych nechutných postáv ktoré samoúčelne umierajú v pretlaku akejsi šialenej mašinérie ktorá nemá konca kraja. Pozerať toto na tripe musí v človeku nechať trvalé následky. ()

Vito_LePour

Nejen vizuální orgasmus, ale i velice neotřele podané množství myšlenek, které je vůbec těžké na první dobrou vstřebat. Filmu velice prospívá, že se v něm v podstatě nemluví, protože více vynikne celková atmosféra a poetičnost filmu. Nedokážu si představit to obrovské množství práce, které do tohoto filmu tvůrci vložili. ()

Bossi123 odpad!

Na to, že snímek vznikal takovou dobu a vzhledem k tomu, že Tippett má za sebou již několik docela úspěšných snímků, jsem od tohoto filmu čekal mnohem víc. Jednak to nemá žádný děj, v podstatě celou dobu jen sledujeme nějakého random cápka, který přiletěl odkudsi z vesmíru na Bohem zničenou zemi a sleduje, jak moc zdegenerovaní lidé jsou. Celé je to založené na totalních čuňárnách, ze kterých mi bylo zle (u některých filmů, jako je třeba Bunny Game nebo Saw ty nechutnosti fungují, ale je jich tam mnohem méně a nejsou tak explicitně zobrazené). Pokládám to za naprostou zbytečnost. ()

sysyphus

Fascinujúco surová a temná pra-hmota vydolovaná z kolektívneho nevedomia ... guláš zo sedimentov nočných môr a hybridných snových nánosov, ktoré sa nazbierali v našej kultúrnej pamäti počas všetkých doterajších generácií vizuálnych mágov, poétov a iných dystopických tvorcov sa zmiesil v DNA dvojzávitnici tohoto hinlobne krásneho bizadne hravého animovaného dielka. Ak by sa H.R.Giger, G.Orwell, Phillip K. Dick, J. Švankmajer, Terry Gilliam, Alan Moore, Gaspar Nóe, Sylvia Plath, Alexandro Jodorowsky, P.P.Pasolini, G. Del Toro a mnoho ďalších temne progresívnych vizionárských hláv stretlo v tvorivej dielni u Hieronyma Boscha, výsledok by mohol vyzerať nejako takto. Nemám slov. Tlieskam. Desím sa. Močím šťastím. A dávam plný počet. ()

Scaevola

Omlouvám se, ale stejně jako snímek sám bude i mé hodnocení útržkovité a bez jasného zacílení. Samoúčelná prezentace trikových technik se totiž prolíná se stejně samoúčelným zpracováním útržků nočních můr. Děj utíká před očima, vizuální představivost pracuje naplno, ale katarze nepřichází a vysvětlení už vůbec ne. Jako by se jednalo o staticky oživlý obraz démonských říší vymykající se pravidlům filmového zpracování, zmučené lidství destilované do plechovky odkapává do odpadní stoky a varování před tím, co přijde po konci všeho, budí hrůzu svou neuchopitelností. Byl jsem zmaten, fascinován i zhnusen zároveň, leč uměleckou hodnotu nelze počinu upřít. ()

spawnxp

Jak zde bylo uvedený, opravdu Magnum Opus Phila Tippetta - jestli na tom dělal fakt 30 let, tak to stálo za to. Mix všemožnejch technik a "narativů", všechno podřízený jedinýmu cíli/tématu - ovšem jakýmu, že... Respekt, plná palba 5/5 ()

nikhaj

:D presne tak zverina! Cely čas si hovorim čo do boha kukam, šialeneho boha? vedator tvori svety a vsetky pod čelade čoho toho..hieronymos bosch by mozno napisal podobny scenar. Zamna dobre Mindfuck. Na popcorn zabudnite ()

Accuphose

Tohle se hodnotit nedá... každopádně to není pro diváky trpící depresemi. Otázkou zůstává, zda si to ještě někdy pustím :-D To je velkej otazník :-D ()

vinducha

Mazec je , že to panu Tippetovi zabralo docela velkou část života , jinak kdyby to viděl pan Komenský , asi by to pracovně nazval "Labyrint temnoty a ráj sraček" Opravdu svérázné ale zároveň poutavé dílo . Nevěřil bych , že ustojím pomalu hodinu a půl takovéhle temné Švankmajeroviny beze slov. ()

Carlito1

Tento film mě na sebe nalákal faktem, že jeho tvorba trvala přes 30 let. Pořád se ho snažím nějak zpracovat. Naprosto fascinující stop motion animace plná originálních nápadů, monster a všemožných ohavností, ale... co se to sakra vůbec stalo? O co v tom filmu jde? Budu si muset o filmu někde přečíst, abych vůbec zjistil, co jsem to vlastně sledoval. ()

Lupas888

Něco jiného. I tak by se dal popsat tenhle film. Phil Tippet udělal něco opravdu odvážného, a to se mu vyplatilo i nevyplatilo. Animačně jde o mistrovské dílo.  Stop motion animace je něco co mám osobně moc rád a vydět to ještě k tomu takhle v kvalitnách rukou... Celkový film celkem depresivní, originální, temný, hnusný a divný. Neskutečně jsem se na začátku ponořil do celého konceptu animovaného němého filmu a moje oči hltaly každičký záběr.  Bohužel mi to nevydrželo až do konce. Chápu že tu jde o tu animaci, nápad a o ten umělecký pohled, ale mě přesto záleží na příběhu, který tady nebyl tak dobrý. Musím vyzdvihnout několik scén z kterých jsem měl husinu na kůži a kreativitu samotného "pekla". ()

Tongo

Ku podivu jsem tento film dokoukal až dokonce ale že by to bylo kvůli tomu že je to skvělé , TAK TO ABSOLUTNĚ NE !!! . Tak já vám nevím ale jsem tady jediný co ta skoro absolutně celý nepochopil ?! Vždyť je to morbidní , příběh neustále přeskakuje tak ,že chvílema vůbec netuším co se děje . JEDINÉ za co mohu aspoň trochu pochválit je občasná muzika ale to je doopravdy vše . Takže jestli vám mohu film z nějakého důvodu doporučit , tak jenom z jednoho : Chcete mít noční můru ? Tak se dívejte a pravděpodobně dnes nebudete spát , jako já . 1 hvězda 10% ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD