Pýchou a hlavní starostí majitelky obchodu s kuchyňským zbožím, vdovy Barbory Jarošové, je její milovaný a milující syn Karel. Po studiích se Karel odhodlá opustit rodný dům a najde si místo v pražské továrně na letadla. Brzy je z něho úspěšný konstruktér. Seznámí se s neteří ředitele továrny Mareše, tanečnicí Janou Machovou, a zamilují se do sebe. Karel se rozhodne představit svou nevěstu matce. Barbora však není s jeho volbou spokojena, v jejích očích není "tanečnice" Karlíčka hodna. Karel citově strádá, což se projevuje zejména v práci. Mareš proto navštíví jeho matku a upozorní ji, že svým postojem ohrožuje synův život, a zároveň ji pozve na letecký den... (ČSFD)

dr.fish

Příběh mladého muže, inženýra, který odjel do Prahy dělat kariéru v letectví a opustil matku i s obchodem na krku. Najde práci i lásku, ale maminky zas tak rychle neodpouštějí. Příběh postrádá nějaký větší rozsah i zajímavost, slavní herci této éry zachraňují co se dá. Film se neuvěřitelně vleče, je to látka na půl hodiny, nicméně opojení ze zvuku a hraní ve filmu bylo tehdy asi tak silné, že nebylo třeba ještě ani kvalitních scénářů. Je to tedy film pro znalce doby, aby si vychutnali i vše okolo. Pro běžného diváka jen slabý film pro pamětníky...40% ()

Ony

I pro takového milovníka starých českých filmů, jako jsem já, je tento snímek příliš sentimentální a poměrně nezáživný. Škoda, že se celý neodvíjí v takovém duchu jako jeho začátek. Ten vypadá opravdu slibně ("Prosimtě, takhle nelítej, nebo si uženeš zápal plic!"). Nejvíc asi potěší herci ve vedlejších úlohách jako Theodor Pištěk, Ella Nollová nebo Betty Kysilková. Antonie Nedošinská tu má taky pár dobrých hlášek, ale srdceryvný příběh Baarové a Korbeláře mě mnoho nezaujal. ()

Skuby47

Romance, která je spíš sentimentální než romantická. Ústřední dvojice Korbelář a Baarová příliš nenadchla, obzvláště Lída byla jako vždy afektovaná a nepřirozená. U mne si to vyžehlila svým nezapomenutelným tanečním vystoupením na večírku aviatiků. Vše to zachraňovali herci vedlejších rolí - Nedošínská, Pištěk a Pešek se spoustou rozbitého nádobí. Výprava a hudba byla standardní, dobová. Pěkné byly záběry z leteckého dne. ()

Snorlax

Korbelář v nejlepších letech je neskutečně sexy, sice hraje trochu pod psa, ale vedle příšerně afektované Baarové se to ztratí. Snímek je značně naivní, ale jako vyznání lásky všem mámám zkrátka funguje, což je podstatné. Lví podíl na tom má především Nedošinská. Její rázná herdekbaba Jarošová má nejen zlaté srdce, ale místy je až dojemná. Vůbec nevadí, že Jarošová musela Honzíčka povít již ve čtrnácti, vztah syn - matka mezi Korbelářem a Nedošinskou na plátně výborně klape. ()

Marthos

On je furiant a úspěšný letec, ona emancipovaná tanečnice se sex-appelem. Co dál, řeklo by se. Svitákův film ovšem mimo kopanou, aeroplány a spoustu rozbitého nádobí přináší celistvý portrét raněného ženského srdce ve vynikající herecké interpretaci Antonie Nedošinské, která svou "železnou matku", autoritativní ženu, v níž útěk jediného syna probudí uraženou ješitnost, vybavila nejen ostrým jazykem a ráznou vyřídilkou, ale také něhou a porozuměním. Je v tom velký kus pravdy. Protože maminka je největší poklad, jaký máme. ()

• Spev Otomara Korbelářa a Lídy Baarovej vo filme je autentický, playback v tom čase ešte neexistoval. (dyfur)
  • Premiéra filmu sa konala v Plzni v kinách Alfa a Pasage. Zúčastnili sa na nej režisér Jan Sviták a herci Antonie Nedošinská, Theodor Pištěk, Franta Paul i Jan W. Speerger. (dyfur)