Voda života

(TV film)
  • Česko Skotská živá voda (viac)
Veľká Británia / Rakúsko, 2021, 45 min (Alternatívna 52 min)

Réžia:

Nigel Pope

Vyberte sa spolu s tvorcami tohto filmu - do Škótska, do pohoria Highlands, bohatého na faunu i flóru. Je to zároveň miesto, ideálne pre výrobu najpopulárnejšieho škótskeho nápoja - whisky. Film sa začína na konci zimy a sleduje, akými zmenami prechádza táto oblasť v priebehu roka. (RTVS)

Marze

Nejzajímavější se mi zdála dějová linka týkající se whisky. Skotská horská poušť, kde byly pro mléčné hospodaření vykáceny skoro všechny lesy, mě nikdy nevábila, ani když jsem tam byl na kole. ()

darkrobyk

Krásný a místy poetický snímek je v podstatě dva v jednom - příběh skotské whisky a tamější přírody. Znovu musí člověk obdivovat úsilí lososů dostat se na trdliště v horách, nebezpečné hnízdění skorce, aby stihnul vyvést mladé, než se zvedne řeka, či jelení říji. Osobně jsem netušil, že ve Skotsku žijí sobi...snad proto, že sem byli dovezeni ani ne před sto lety ze Švédska. Výborná kamera zprostředkovává přírodu ze všech možných úhlů, ale třeba i pohled z ptačí perspektivy na kombajn sklízející ječmen za to stojí. A majitelům palírny vůbec nevadí, že si na půdě udělaly doupě kuny a v hale mají hnízdo vlaštovky. Všichni tu zkrátka žijí jako jedna rodina. A spojuje je místní řeka, bez níž by nebyl zdejší život tak bohatý, nebyla by nakonec ani whisky. ()