Inženýrství starověku

• Česko Zázraky lidského génia (viac)
USA / Veľká Británia, (2021–2022), 16 h 39 min (Minutáž: 49–50 min)

Tato dokumentární série je plná nejzajímavějších a nejpoutavějších inženýrských výkonů ze starověkého světa, které inspirovaly a ovlivnily moderní inženýrství. V každé epizodě je představeno jedno vrcholné technické dílo, legendární výtvory jako pyramidy, Stonehenge, Velká čínská zeď, Notre Dame a Tádž Mahal. V seriálu se mísí úžasné archivní záběry, rozhovory s odborníky, dramatické rekonstrukce a dechberoucí letecké snímky, přičemž vychází z nejnovějších poznatků získaných díky novým technologiím, které odhalují tajemství starověkého světa. Nové světlo vrhne na techniky, materiály a inovativní myšlení, které stojí za každým starověkým inženýrským počinem, a nabízí tak nový pohled na jejich fascinující a důležitou historii. (Viasat)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (10)

Velké zdi (2021) (S01E02)

Pěkná cestopisná pohlednice a téma zeď jako symbol strachu. Nebo zdi na ikonických budovách jako nový jazyk architektury. ()

Majestátní hrady (2021) (S01E04)

Průvodce historií hradů. Hradní systém je v krajině jako památka toho, že od dávnověku se lidé na sebe nezřízeně sápaly a v hradu se mohli dočasně ukrýt i vesničané. ()

Katedrály (2021) (S01E05)

Chodil jsem k známému docentu Roytovi na předmět Základy křesťanské ikonografie a toto byl pro mě skvělý doplněk. Zda se, že mešita je šikovněji postavena, aby každý věřící viděl na ostatní a měli pocit náboženského společenství. ()

Tajemství doby kamenné (2021) (S01E09)

Tyhle primitivní památky sutry postavené na sobě budí oproti jiným památkám milý úsměv. Neolit před deseti tisíci lety, kdy končila doba ledová, tedy lovci a sberaci, jel na lehkých drogách. Jejich metoda stavení že prostě po balvanem vykopout díru, ze stran do ní hodí další dva, kterymi ho pak podeprou, je napadita. Paleolit (starší doba kamenná) je nejstarší a nejdelší období lidských dějin. Začal v době, kdy se člověk zručný poprvé (Homo habilis) naučil užívat nástrojů (rozhraní třetihor a čtvrtohor) a skončil koncem poslední doby ledové. Hlavním úkolem člověka v této době byl boj o udržení existence. ()

Zlatý věk islámu (2021) (S01E10)

Netradicni pohled na pamatky z hlediska stavebnictvi a jejich soucasna ochrana.Kdyz se indicky chram Tadz Mahal rozpada jedovatym ovzdusim, lide jsou zdravi? ()

První arény: Koloseum (2022) (S02E01)

Dokument pro stavební nadšence. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/14204727385-zazraky-lidskeho-genia/222382575710001/ ()

Jak zlato změnilo svět (2022) (S02E02)

Prakticky vsechny informace o zlatu pro me byly nove. Nevedel jsem ani takovy zaklad, ze ohniste ma 600 stupnu celsia, ale zlato se tavu pri tisici stupnich a po kazde tavbe je zlato cistsi. Nebo ze pozlacovani se az do 19. stoleti provadelo smichanim zlata se rtuti, ktera se pri 350 stupnich celsia odparila. Rimske akvadukty privadejici do mest vodu mirny spadem az ze vzdalenosti 150 kilometru, to byl genialni vynalez. Skoda ze nebylo zmineno, ze v soucasti zlato slouzi ke hre "letadlo". Lide v investicnich fondech nakupuji zlato, aby se chraniki pred inflaci a nejistymi dobami, ale toto zlato neexistuje a pouze virtualni, stejne tak jako neexistuji penize (v obehu je tech papirovych jen 5%). Dokument na Ceske televizi. ()

Nejsmrtelnější zbraně historie (2022) (S02E03)

Dokument zacina vynalezem ostepu pro ziskani prevahy nad predatory. Pokud jste minuli, nepritel ho mohl pouzit proti vam. Pozdeji vznikl vrhac ostepu a nasledoval rimsky modernizovany dlouhy ostep s tezkou hlavici. Dokazal projit stity nepratel a nsel znovu pouzit. Tezka pechota byla zakladem rimske ruse se statisici vojaky. Ale pak doslo k vynalezu luku a sipu a jejich vyrazne vylepseni ve 12. stoleti. Pak dokument na chvili skoci do ekologickeho a dozvite se, ze harvestor dokaze v lese porazit a naporcovat 600 stromu za den. A prichazeji cinane, ktere vynalezli kusi. Nasleduje skok na moderni letatalovou lod a katapult vymrstujici stihacky z paluby a vynalez strelneho prachu v Cine, ktery evropane vylepsili. A dokument konci poutivanim del, ktere v 1. svetove valce zpusobily 60% ztrat a soucasne moderni americke houfnice maji dostrel 23 km a stale se zvysuje. ()

Navigace po zeměkouli (2022) (S02E04)

Probíraných vynálezů je celkem dost, ale dost encyklopedicky a trochu jsem se nudil. ()