Evolúcia

(festivalový názov)

Uznávaný filmársky tandem Kornél Mundruczó a Kata Wéber (Kúsky ženy) sleduje v pôsobivej dráme Evolúcia osudy troch generácií jednej rodiny od surrealistickej spomienky na druhú svetovú vojnu až po súčasný Berlín; rodina sa v spoločnosti traumatizovanej ranami histórie nedokáže vyrovnať s vlastnou minulosťou. Tak ako voda, ktorá spája jednotlivé epizódy tohto triptychu, aj pamäť a identita sú premenlivé a to, ako sa k nim staviame, nás môže utopiť alebo nadnášať. Nevýslovnú bolesť a stigmy, ktoré prechádzajú z Evy na Lenu a neskôr na Jonasa, sugestívne zachytávajú Mundruczóove obrazy a dojímavý trpko ironický osobný scenár Katy Wéber. Zatiaľ čo generačné traumy nachádzajú v súčasnosti nové vyjadrenie, rodina hľadí vo filme Evolúcia do svetlejšej budúcnosti. (MFFK Febiofest)

rivah

Film otevírá takřka surreálná epizoda beze slov, kde vězni koncentráku čistí plynovou komoru a v podzemí najdou malé živé dítě. což je uvede do nadšení. Druhá epizoda zachycuje Evu (Lili Monori) mluvící o své minulosti a dědictví s dcerou Lenou (Annamaria Lang), přitom Lena bojuje s rostoucí matčinou demencí, vzpomínání na narození v koncentráku a skrývání svého židovství. Poslední epizoda ukazuje Lenina syna Jonase (Goya Rego), který je zamilován do jiného outsidera, Tureckou dívku Jasmine (Padme Hamdemir)....Nejlepší je první epizoda, ostatní jsou slabší.(50%) ()