Na sklonku 50. let se vynořilo několik filmů, které se snažily ve věrohodnějších obrysech postihnout dobové reálie a osudy úplně všedních lidí. Režisér Zbyněk Brynych si povšiml nejen zavrhlé dlažby ulic a oprýskaných domovních fasád ve staré žižkovské zástavbě, ale také nahlédl, jakkoli poplaten melodramatu, do soukromí jednotlivých hrdinů. Posuďte sami: hlavní hrdinové se do sebe zahledí, ale ona si přesto udržuje zřetelný odstup. Muž dlouho netuší, že skutečnou příčinou je stud: žena tají, že za svobodna porodila dítě. Pro věrohodné postižení reálií i nevtíravé vypravěčství, poučené soudobými evropskými trendy, rádi odpustíme i notně kýčovitou milostnou zápletku. (oficiálny text distribútora)

Hombre8

Chlapácký Vala v plné síle, Brejchová sršící talentem a neokoukaná, Kreuzmann, Cupák... Krásná městská romance o prostých, obyčejných a přitom krásných a nezkažených lidech, možná trochu ve stylu Týdne v tichém domě. Vůbec jsem netušil, že tak vyspělý film je Brynychova prvotina. Poklona! Opravdu si současní tvůrci myslí, že kdyby točili takové obyčejné věci místo těch úchyláren, tak by byli za pitomce? ()

Smells

Mám rád Brynychovi filmy a ani jeho prvotina mě nezklamala. Navíc mě křekvapil skvělej hereckej výkon osmnáctileté Brejchové. ()

Radka.Skouma

Je to tak trochu Fellini po česku, vlastně československu. Vzhledem k roku, kdy film vznikl se jedná o neotřelé dílo. Věřím, že kdybych v těch časech byla mladá, zamiluju se do Jiřího Valy, protože je to ten typ chlapa, co je k sežrání, ale doma byste ho mít vlastně nechtěli. A naprosto se mi líbila neokoukaná Renata Olárová -- později emigrovala a tak je její stopa v českém filmu jen nepatrná. ()