Nauka o afázii

(koncert)
Hudobný
Česko, 2020, 52 min

Hudebně-zvuková kompozice Michala Rataje s texty Kathariny Schmitt pro mezzosoprán, violoncello, ženské vokální kvarteto, živou elektroniku a jednu herečku... Již popáté se v srpnu 2020 stala Ostrava hlavním městem soudobé opery. Mezinárodní bienále NODO, které před deseti lety založil hudební skladatel Petr Kotík, žijící od konce šedesátých let v USA, je žánrově zaměřeno na soudobou operu. Cílem je představit posluchačům unikátní operní díla nejen v kamenných divadlech, ale i v netradičních inscenačních prostorech v provedení špičkových umělců. Ostravské studio České televize natočilo v rámci Mezinárodního festivalu soudobé opery NODO 2020 v Ostravě záznam hudebně-zvukové kompozice Michala Rataje s texty Kathariny Schmitt Nauka o afázii. (Česká televize)

bohemia_regent

V titulcích pořadu uvedeno: název (s chybou v křestním jméně autorky libreta) Nauka o afázii, hudba: Michal Rataj, libreto: Katarina Schmitt; režie Petra Všelichová; divadelní režie Katharina Schmitt; rok výroby 2021. ()

ostravak30

Nauka o afázii je o ženě, která přímo na pódiu přišla o hlas. Pro operní zpěvačku katastrofa nevídaných rozměrů. Konec života. Konec všeho. A umělkyně se s tím také nedokáže vyrovnat, takže na léčbu nereaguje, nesnaží se, rezignuje. To zhroucení, absolutní nezájem a apatie je vidno. Ale přiznávám, na tyhle experimenty nejsem nejspíš dost umělecky správně zaměřený. Také nejsem cílová skupina. Ovšem proč se dámy hrabaly po celou dobu v písku, to mi jasné není. ()