Vesmírne dobrodružstvá

• Česko Dobrodruzi z vesmíru (viac)

Kreslený japonský seriál, v ktorom hlavní hrdinovia Topy, Rana, Sibet, Gerard a Anna (Sibeta si možno niekto pamätá ako PIPA) putujú vesmírom v kozmickej lodi Strelec a prežívajú rôzne dobrodružstvá. V seriáli vystupujú rôzne civilizácie, planéty a postavy. Na svojich cestách sa stretávajú s nebezpečnými pašerákmi, vojakmi a samozrejme s mimozemskými príšerami... (elCampo)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (74)

Vegetariánské nudle (1986) (E20)

Posádka Střelce se po čtyřech měsících vrací na Zem. Gérard pomýšlí na svatbu, zatímco Anna má v hlavě jen prezentaci svých objevů z Vegy III. Topy se konečně shledává s Brigitou a Živěnkou. Topy a Rana by rádi založili vlastní podnik vesmírné dopravy, ale Nara je přesvědčena, že jejímu manželovi nejvíc prospěje práce v továrně. Sotva Topyho podnik začne, už se objevuje první zákaznice - mladá dívka Lulu. Gérard je z výzkumného ústavu propuštěn a proto nastupuje k Topymu do podniku. Ranovy děti se rozhodnou k demonstrativní rebelii v přesvědčeni, že jedině takhle se jejich táta bude moci vrátit do vesmíru. Nara pochopí, že její manžel není v továrně šťastný a při improvizované večeři - bezmasých nudlí - popřeje Ranovi na cestách hodně štěstí. 95% ()

Tajemství jeskyně (1986) (E21)

Sotva se Střelec přiblíží k planetě Zazar, Lulu za pomoci zbraně přinutí Topyho a Ranu, aby právě zde přistáli. Posádka Střelce se vzápětí octne v útrobách jeskyně, kde se skrývá boje neschopné obyvatelstvo Zazaru. Vůdce zbylého odboje pozemšťanům sdělí, jak před třemi lety na Zazar hromadně emigrovali obyvatelé planety Amarag, ovládli planetu a zazarské protestní hnutí postříleli nebo zavřeli do vězení. Elder požádá Topyho, Ranu, Gérarda a Sibep o pomoc při osvobození zajatců, ti zpočátku váhají, ale poté, co Lulu zejména Gérardovi zahraje na city souhlasí. K zamyšlení je, že Lulu hanlivě označí pozemšťany, jež žádá o pomoc za nejméně zajímavou čeleď. 95% ()

Nemožná láska (1986) (E22)

Cestou pustou pouští k základně Amaragů se Gérard stále víc sbližuje s Lulu. Brzy si je jistý, že je do ní zamilovaný a profesorku Annu odsouvá na vedlejší kolej. Topy ho však vyvede z omylu. Zjistí, že Lulu má mezi zajatci snoubence, jehož podobiznu nosí v přívěšku na krku. Gérard po pečlivém uvážení a přečtení dopisu od Anny své city přece jen přehodnotí. Sice jeden z dílů, který lze považovat za vycpávkový, neboť jeho děj nemá žádný vliv na předchozí i následující díl, ale i tak není špatný. Je to příjemná změna v tomto dobrodružném sci-fi seriálu sledovat epizodu, která je romantického charakteru s občasnými komickými prvky, pobaví zejména Gérardův sen o finančně emancipované Anně a jak si z jeho pomíjivé lásky k Lulu Rana se Sibep utahují. 95% ()

Jak jste hezká, slečno Rano (1986) (E23)

Na Zarar se vrací Picasso, kamarád Lulu z dětství, jenž před pěti lety odešel studovat malířství a tak neví nic o válce, odboji ani zajatcích. Lulu mu zamlčí, že Tajga, Picassův otec a starosta jejich vesnice byl zabit Amaragy, neboť se za jeho smrt cítí vina, nakonec mu vše přizná. Picasso je zprvu odhodlán otcovu smrt pomstít, ale rozmyslí si to a vrátí se na akademii. I přesto, že je tento díl co se kontextu celého příběhu z planety Zazar spíše vycpávkový, rozhodně není zbytečný ani nezajímavý. Navíc i přes vážnost tématu v něm probíraném se najde několik vtipných momentů, zejména s Ranou přestrojeným za vnadnou ženu.:) 95% ()

Smrt a život (1986) (E24)

Čím blíže je posádka Střelce k amaražské základně, tím častěji se musejí skrývat před hlídkou v bojových letounech. Krom toho je sužuje nesnesitelné vedro a občasné setkání s obřími pouštními krtky. Není proto divu, že když se Rana během nočního tornáda ztratí ostatním z dohledu, rozhodne se předstírat svoji smrt, aby jeho rodina inkasovala peníze z pojišťovny. Topy si dle mokrých stop všimne, že Rana je naživu, ale nechá si to pro sebe a pátrání po něm stopne. Když amaražská hlídka zaútočí na krtka, Rana se domnívá, že jeho přátelé byli objeveni a běží jim na pomoc, sám se tak vystaví útoku laserového děla. Méně zajímavá epizoda, i když pár vtipných momentů by se našlo, třeba Rana ze snu okusující trávu nebo rybka skákající Ranovi po hlavě. 90% ()

Zrada (1986) (E25)

Zatímco se Topy a ostatní blíží k amaražské základně, Amaragové k nim vyšlou svého špeha Pintu, aby vyzvěděl plány na osvobození zajatců. Nikdo z posádky Střelce nemá sebemenší podezření, že by je Pinta mohl zradit. Až když se prokopou přímo do nastražené pasti jim vše dojde, jenže už je pozdě. Příběh z planety Zazar sice nepatří k mým nejoblíbenějším (některé díly jsou přímo vycpávkové a navíc nemám rád Lulu), nicméně tento díl jsem si docela oblíbil a i když Pinta patří k Amaragům, nějakým způsobem je mi sympatický, takže už jen za něj musím dát plný počet. 100% ()

Mocná zbraň (1986) (E26)

Lulu a ostatní skončí ve vězení, kde čekají na popravu. Pinta se nemůže smířit s tím, že mají zemřít jeho vinou a tak jim skrz mříže hodí Sibepinu loutnu, do níž ukryl laserovou pistoli. Díky tomu se na popravišti Topy chopí zbraně, čímž se podaří osvobodit všechny zazarské zajatce. V této epizodě je poněkud zidealizováno, jak se zazarští vojáci při pohledu na objímající se rodiny rozpláčou, odhodí zbraně a jen tak se vzdají. Na druhou stranu se mi líbí, že Topy postřelí Pintu, aby mohl být očištěn z podezření, že jim pomohl k záchraně, takže to nakonec dobře dopadne na všech frontách. 100% ()

Dimo, podivuhodné stvoření (1986) (E27)

Význačný vědec v oboru vesmírné biologie Dr. Tonsé za 50 000 randů požádá Gérarda o přepravu bedny s měřícími přístroji na planetu Klela. Všichni v agentuře vesmírné dopravy jsou touto nabídkou nadšeni, i když Rana zuří, že po dobu transakce má být Gérard ředitelem podniku. Během vstupu do atmosféry se kontejner poškodí a z vejce, které je v něm uloženo se vylíhne zvláštní zvíře. Brzy nato Střelce zastaví galaktická hlídka a po zjištění, že oním zvířetem je hledaný vzácný živočich Dimo, jehož vajíčko bylo ukradeno z institutu vesmírné biologie je celá posádka Střelce zatčena. Vtipné je, jak se Gérard dělá důležitým a Ranu to rozčiluje. 95% ()

Frankenstein a Dimo (1986) (E28)

Posádka Střelce je zatčena galaktickou policií za převážení vzácného a chráněného živočicha Dima. Velitel policie je bez řádného vyšetřování odsoudí k třiceti letům vězení, jenže souhrou nečekaných okolností se jim podaří uprchnout. V tomto dílu je na můj vkus až příliš dějových nelogičností. Tak třeba proč si velitel policie neověřil, že Dr. Tonsé byl Gérardovým profesorem na univerzitě? Tím by se prokázalo, že Tonsé lhal, když tvrdil, že Gérarda a ostatní nezná. Navíc Tonsé nemohl předpokládat, že jeho loď bude při explozi hlídkového stanoviště zničena, proto je zvláštní, jak rychle se i s Frankenem a Dimem octl na palubě Střelce. 95% ()

Sibep v cirkuse (1986) (E29)

Posádka Střelce je překvapena, když se na palubě lodi objeví tajemná stařena s netvorem Frankenem a Dimem v kleci a vyžaduje přistání na planetě Klela. Nikdo netuší, že za stařenu se maskuje doktor Tonsé. Dimo využije prudkého nárůstu teploty při vletu do atmosféry a spolu se Sibep uniknou v záchranném modulu, Tonsé a Franken je pronásledují. Sibep s Dimem přistanou na Klele a brzy je k sobě přichílí ředitel cirkusu, jenž v obou vidí dobrý výdělek. Topy a ostatní se nakonec skrze Sibepinu píseň dostanou do cirkusu, kde Sibep s Dimem vystupovali, ale přijdou pozdě, oba jsou zajati Tonsém, jenž se chystá transplantovat Frankenovi Dimovu kůži. 95% ()

Rana, estrádní hvězda (1986) (E30)

Stařena Berial odhalí Sibep svoji pravou totožnost a chystá se k transplantaci. Tu Tonsému překazí Sibep hrou na loutnu, jež uchvátí Frankenovi a následně Dimo roztříštěním elektrického biče. Sipep se shledá se svými přáteli a spolu s Dimem unikají Tonsému a Frankenovi. Podaří se jim schovat se v cirkuse, v němž krátce pobývala Sibep. Ředitel cirkusu je ukryje před jejich pronásledovateli. Rana uvažuje, že by zůstal u cirkusu, neboť se mu zalíbí představa, že je hvězdou cirkusových představení, jenže když mu ředitel sdělí, že by musel trénovat minimálně 20 let, rychle od této myšlenky upustí. Všichni se pak vypraví na Altu, Dimovu rodnou planetu. 90% ()

Franken dostává rozum (1986) (E31)

Během letu na Altu se Dimo rychle začne zvětšovat a tak je posádka Střelce nucena přidat na rychlosti, čímž spotřebují téměř všechno palivo. Po přistání na pusté planetě Dimo zmizí v džungli a všichni jsou zajati domorodci. Před smrtí je zachrání přistání kosmické lodě s galaktickou hlídkou a doktorem Tonsém. Topy a ostatní jsou zatčeni za krádež Dima a zničení hlídkového stanoviště. Marně se hájí, že vše zapříčinil Dr. Tonsé. Poté, co Tonsé zůstane v džungli, aby pátral po Dimovi je i on napaden domorodci. Franken vyleze z úkrytu a na Tonsého příkaz zapříčiní havárii kosmické lodě. Následně ale namísto hledání Dima vysvobodí Sibep z pout, neboť touží uslyšet její píseň. 95% ()

Tryzna za vymírající druhy zvířat (1986) (E32)

Topy, Rana, Gérard a Sibep najdou v jeskyni Dima sedícího na vejci a obklopeného domorodci. Sibep vysvětlí, že plemeno Dimů je takřka vyhynulé, zbyl už jediný Dimo a poslední vejce. Když už to vypadá, že vejce se nevylíhne, k radosti všech začne praskat. Jenže Dr. Tonsé a Franken se k nim přibližují. Znovu se střetnou s posádkou Střelce a Gérard i ostatní se snaží Tonsého přesvědčit, aby Dima nechal na pokoji. Dr. Tonsé je ale odhodlán obětovat i posledního žijícího Dima a transplantovat jeho kůži na Frankenovo tělo. Z vejce se vylíhne mládě, což obměkčí Frankena a ten svého pána odmítne poslechnout. Tonsé na Frankena vystřelí, ten vzápětí umírá. Teprve nyní Dr. Tonsé uzná svoji chybu a spolu s Frankenem volí smrt pod přívalem žhavé lávy. 95% ()

Planeta přízrak (1986) (E33)

Posádka Střelce přilétá na planetu Delta, kde mají vyzvednout a přivézt na Zem archeologa Dr. Istricka a asistentku, jeho mladičkou a roztomilou dceru Amantu. Jenže jako obvykle vše dopadne úplně jinak a naše hrdiny čeká nebezpečné dobrodružství v záhadném světě Orloganů, zdánlivě vyhynulé dávné civilizace. Tento čtyřdílný příběh patří k mým nejoblíbenějším. Jednak proto, že děj je vcelku napínavý, místy až hororový, dobře se kouká na krásnou Amantu a především v mém případě hodně dělá nostalgie. Tyto díly si totiž nejvíce pamatuji ještě z prvního vysílání na OK3. 100% ()

Socha žije a útočí (1986) (E34)

Z pustých ledových rozvalin se posádka Střelce spolu s Amantou a Dr. Istrickem octne v uměle vytvořeném tropickém světě, kde dosud přežívají Orloganové. Dr. Istrick a Rana jsou Orlogany zajati a ostatní se snaží je vysvobodit. Docela tu pobaví, jak se u Rany začíná projevovat neskrývaná náklonnost vůči Amantě a je pro ni ochoten vydat se vstříc nebezpečí. Vtipné je, jak se potí, zuří a přesto tvrdí: "Umřít pro rozkvět vědy, to je myšlenka, která se mi velmi zamlouvá, slečno Amanto, činí mi to ohromné potěšení.":) Za tu odvahu se Rana tentokrát konečně dočkal jeho oblíbených zapékaných nudlí. 100% ()

Bůh mstitel (1986) (E35)

Dr. Istrick zjistí, že se nacházejí v uměle vytvořeném světě ovládaném bohem. Jelikož není jak odtamtud utéct, všichni se vydají za Orlogany do jakéhosi bunkru. Až vevnitř pochopí, že zde dochází k hromadné likvidaci starých a nemocných Orloganů. Tato epizoda je velmi drsná a nejen tím masovým vražděním, ale zejm. scénou, v níž se počítač snaží Dr. Istrickovi a Gérardovi vymýt mozek a používá k tomu dost krvavé iluze. Přesto se najde i humorná vsuvka, kdy Rana předvádí svoji nebojácnost před Amantou. Vtipné je, jak škodolibě Gérard prokecne, že Rana má sedm dětí. 95% ()

To zpívá siréna a nebo Sibep? (1986) (E36)

Dr. Istrick odhalí, že svět Orloganů je řízen centrálním počítačem. Ten o sobě dá vědět a objasní pozemšťanům, jak jej kdysi sestavili Orloganové. Před dávnými časy prošli jadernou válkou a pro ty, kteří přežili počítač vytvořil umělý svět a zároveň jim vymyl mozky, aby nepociťovali žádné emoce. Na žádost pozemšťanů vypne kontrolní systém a tak se Topy a ostatní stanou lovnou zvěří, ze všech stran jsou obklíčeni Orlogany. Rana je odhodlán bránit se střelbou, ale Sibep na to jde hudbou a laskavým zpěvem. Když Orloganové složí zbraně, počítač se rozhodne pozemšťany i Orlogany pohřbít v protiatomovém krytu, ale nakonec je zničen a Sibep hrou na varhany včas všechny vyvede z rozvalin. 95% ()

Řešení hádanky (1986) (E37)

Gerardovi zavolá Dr. Mora, bývalá kolegyně z univerzity a požádá jej, zda by s ní spolupracoval na vzorci Z - chemikálii podporující růst rostlin i na vyprahlé půdě. Má však veliký nedostatek, při styku s ohněm vyvolá silné jaderné štěpení a exploduje. O vzorec Z má zájem i obchodník Labó, Mora však jeho finanční nabídku rezolutně odmítá. Roztržitý Gerard omylem vyhodí chemikálii Z do popelnice a odtud putuje do spalovny na planetě Áron. Ve snaze předejít katastrofě se posádka Střelce spolu s Morou a bývalým ředitelem Universalu vypraví na Áron. První z těch krátkých třídílných příběhů, tentokrát zaměřený spíše na vědecké téma. 95% ()

Piráti vesmíru (1986) (E40)

Střelec prolétá kolem planety Brill opředené tajemstvím o bájném pokladu. Náhle jsou zadrženi ochranným sborem, jenž je považuje za piráty. Po přistání na planetě Luard se vše vyjasní díky svědectví profesorky Anny, která je tu na sympoziu o vesmírné archeologii. Pan Mark, obchodník těžící uran nabídne posádce Střelce 500 000 randů za zničení pirátů a představí jim zbraň údajně založenou na molekulárním rozkladu. Topy nabídku odmítne, ale Gérard žárlící na Annina kolegu Lupiu přesvědčí Ranu a oba se vypraví piráty zničit. Vtipné je, jak si Rana Gérarda dobírá a ten mu to vrací: "Špinavý žabáku, požírači zapečených nudlí, posero!":) 95% ()

Překvapení (1986) (E41)

Topy a Anna oznamují veliteli ochranného sboru Palarisovi své podezření ohledně pana Marka, ten jim ale nevěří. Gérard a Rana se dočkají překvapení, kosmické lodi pirátů velí Mark. Záhy zjistí, že zbraň od něj je rovněž podvod. Gérard odmítne být Markovým komplicem a v momentě, kdy se je Mark chystá zničit jim přiletí na pomoc zbylí tři přátelé. Pětice hrdinů nouzově přistane na planetě Brill, kde se setkají s Angusem, Palarisovým otcem, jehož pokládali za mrtvého. Angus a další vězni jsou nuceni v podzemí hledat pro Marka poklad. V momentě, kdy se Palaris chystá odletět se zásilkou uranu je před Markem varován svým otcem. 95% ()