Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

Animka

Konečně po dlouhé době fakt dobrá pohádka. Vtipná, herci hráli skvěle, obsazení perfektní. Moc jsem se bavila. Hodně mě bavil Děrgel, ale v podstatě všichni byli moc dobří. Nevím, proč posuzovat pohádku podle toho, jak jí rozuměly děti. Dobrá, vtipná pohádka je lepší než přitroublé Kameňáky a Babovřesky, které postrádají všechno, co měla tato pohádka. A pokud se v ději ztráceli dospělí a nevyznali se v posunech času, tak prostě -  no comment. ()

Edge_666

Vzhledem k tomu, jak strašné pohádky byly poslední léta uváděny na Štědrý den, je toto vlastně moc hezká pohádka. +1 hvězda za Aničku Fialovou. ()

eMovieMan

Svižný děj, kterému sice ke konci malinko dochází dech, ale sympatický princ I princezna si 5 hvězd zaslouží. Rušivě na mě působila jen  nějaká cizí dabovaná královna. ()

Blondybaby

Koukám, že jsem tu v menšině,  ale mně se líbilo, že princ a princezna jednou nevypadali jak ucha, ale jako mladí dospělí 👍Princ byl chlap a princezna neurazila. Navíc tady nebylo součástí děje,  že má být nějak nadpozemsky krásná,  tak nevím proč by to nutně musela být nějaká extra kost, stačí normálně sympatická slečna. Několikrát jsem se u pohádky fakt zasmála a celkový dojem byl u mě fakt vysoko 😊 ()

Rene.Artois

Je celkem jasné, že nazrál čas, aby si Karel Janák dal od štědrovečerních pohádek pár let pauzu. ČT by ovšem neměla předat štafetu Zdeňku Zelenkovi. Ne, že by neměli potenciál natočit dobrou pohádku (Karel Janák určitě větší), ale tady je vidět, že je momentálně v tomto žánru dost vystřílený (pořád ještě o něco méně než Zelenka). Tato pohádka mi nepřipadá úplně děsná, ale trpí několika neduhy. Poměrně komplikovaný a nepřehledný děj, zahlcený velkým množstvím postav, které několikrát změní vizáž a jejichž důležitost pro další děj nemá divák prakticky šanci odhalit. Všechny důležité věci se stranou tak nějak mimochodem, ústřední dvojice si na sebe spíš zvykne, než aby se do sebe zamilovala, přeměna čestného chlapa v hnusného padoucha není nijak objasněna, jeho návrat na stranu dobra je taky silně nepřesvědčivý, scéna s popravou je vysloveně zoufalá... Ani casting není dokonalý, Marek Adamczyk se hodí na role lehce nepraktických popletů, ale jeho proměna v rozhodného a schopného prince příliš uvěřitelná není. Slovenští a němečtí herci jsou poznat na první pohled (poslech) ale chápu, že je to prostě koprodukce. V pohádce se objeví několik drobných vtípků, třeba různé knížky, které si v jednotlivých dějových rovinách čte strážný u brány, ale ty v té celkové holomajzně bez vyjímky padají pod stůl. Každopádně, u některých pohádek se vysloveně nudím, nebo jenom nevěřícně kroutím hlavou, což se v tomto případě nestalo, takže dávám tři hvězdičky. ()

hdraf

Princezna je moc hezká, princ už méně sympatický, Naďa mi tam nesedí...občas je tam hudební podkles, kde by neměl být, opět téma času. Minulá pohádka o hvězdě byla rozhodně lepší, ale díky princezně se dá na to dívat 😉 ()

Cacorka_eliz odpad!

I naše devadesátiletá babička se divila, jak může jako hlavní štědrovečerní pohádka vzniknout něco tak hloupého, co se pokouší o vtip a nemá ho, co se pokouší o napětí a nedostavuje se, a vůbec co se pokouší o něčem vyprávět. Janák opět zklamal a svých 12 měsíčků už nikdy nepřekoná. Horší vedení herců jsem viděla snad už jen v ochotnickém souboru Šembera ve Vysokém Mýtě. Vedení České televize je pro naši rodinu opět předmětem nepochopení a podivení. ()

Jean_Calid

Na štědrovečerní pohádky se běžně nedívám. Letos jsem udělal výjimku a podíval se na pohádku se svou šestiletou dcerou. Jedná se o pohádku s moderní (i když mimo pohádky často používanou) zápletkou s cestováním v čase. Co oceňuji, je to, že princezna se okamžitě nezamiluje do prince, který ji např. zachrání před drakem, jak je v našich pohádkách běžné. Hlavní postavy mi rozhodně nevadili, věk prince není nikde zmíněn a princezna byla správně neotesaná - nejedná se o historický příběh, kde se mají postavy chovat podle reálií své doby.  A krásná je taky. Zjednodušená zápletka je jasná tím, že se jedná o příběh pro děti, o pohádku. Líbily se mi tam i vtipy v pozadí jako je hradní voják čtoucí si o životě zbojníků a v druhé alternativě zbojník čtoucí si o životě hradních vojáků. A co je hlavní, dceři, jako cílové skupině, se to líbilo hodně. ()

aneken

Nuda, nuda, šeď, šeď... Pustily si to děti, dal jsem to do půlky a pak jsem si šel raději pro knihu. Ústřední dvojice bez jakékoli chemie, Adamczyk se na tu roli totálně nehodí... Dějově fajn nápad, ale provedení nijaké... ()

Hynais

Příběh velmi povedený, pohádka nenudila a od začátku vtáhla. Nebyla ( v mezích žánru) předvídatelná. Některé herecké výkony velmi osvěžující a vtipy vkusně vtahovaly i dospělého diváka... ()

Mirek.Soukup

Marně přemýšlím co na této bylo dobré a nic mne nenapadá a proto vyzdvihnu asi to úplně nejhorší a to jsou hlavní představitelé,Marek Adamczyk a Anna Fialová. Podle mne nejhorší princ a princezna u pohádek všech dob. Dále bych přidal klasický scenář, kdy se hlavní hrdinové nejdříve nemají rádi ani za mák, aby se do sebe nakonec zamilovali, omílaný už tolikrát, že by se to mělo už konečně považovat za trestný čin. Navíc, v tomto případě, působil doslova směšně až uboze, to už si vážně scénáristé neumějí vymyslet něco jiného? Takhle bych mohl pokračovat dál a dál, ale to je myslím zbytečné!  Co závěrem? Asi otázku, nemohl by už někdo panu Janákovi zakázat točit pohádky a když už tak at je nedávají na Štědrý den? ()

McGuffin

Dva královské rodičovské páry se na radu osudu rozhodly oženit spolu své děti. V den jejich svatby se ale oběma dětem tato sudba znelíbí a s pomocí stroje času se ji pod heslem Jak si nevzít princeznu vydají změnit. Zdaří se, avšak ze všech možných kontrafaktuálních budoucností na ně zbyde ta nejhorší. Rozvrátí království a samy skončí s hlavou na popravčím špalku. Znovu se vydají proti proudu času, osud znovu opraví, a vezmou se. Scenárista Petr Hudský je i publikum přivedl na konci tam kde byly už na začátku. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()

Damocles

Vážně jsem nepochopil přemoudřelá negativní hodnocení letošní pohádky. Já jsem naopak velmi kladně hodnotil celkem originální zápletku, která není stopadásátým klonem boje dobra a zla z jiných pohádek.  A proboha, Flanker napsal, že Anička Fialová - nejošklivější princezna? Krista pána, tahle krásná a přirozená herečka si tohle teda fakt nezaslouží. Já režiséru Janákovi naopak gratuluji k hravému počinu, který ukazuje, že nic není černé či bílé, k pohádce, kterou celou dobu udržela naši pozornost a kde nás nic nepatřičného netahalo za oči. A také díky za celkem nepředvídavý děj. ()

Schkeble

Jak si nevzít princeznu aneb Jak nenatočit štědrovečerní pohádku. Co je na štědrovečerních pohádkách tak krásné? Že je můžete mít zaplé jako kulisu k večeři či rozbalování dárků, můžete kdykoliv začít sledovat a chytnete se. Okamžitě vám dojde, o co jde, kam pohádka směřuje. Víte, že tenhle člověk je zlý, tenhle dobrý, cíl je takový a makový... Ale tady vám uteče jedna scéna ba i jeden dialog a nechytáte se. Navíc, pohádka má být lehce stravitelná pro děti. Dokážu si představit, že během děje se nejeden capart ztratil. Přeci jen, pohádka pracující s paradoxem cestování v čase zní spíš jako zapovězený projekt z dílny Christophera Nolana, než materiál pro štědrovečerní pohádku na ČT, stačí jen vyměnit Miroslava Táborského za Michaela Cainea. Co se vizuálů týče, tak pěkné lokace... asi? Design postav není nijak osobitý či zapamatovatelný. Šaty Anny Fialové mě budou chodit strašit ve spaní. A ten ohyzdný všudypřítomný zemitě-kovový nádech, který filmu dodává použitý filtr, byl to nejhorší. Červená, modrá, zelená. Všude jen červená, modrá a zelená. Děj pohádky je pak jednoduchý - princ a princezna se vrátí v čase, aby zvrátili sudbu, která jim určí, že se v budoucnu vezmou. JENŽE pak se do toho zamotají, zamotá se scénárista a zamotá se i divák. Pohádka představí přehršle postav - podkoní ani personál kuchyně opravdu nejsou důlěžití pro děj a chrlením dalších a dalších jmen se akorát příběhu ubližuje. Mně jako divákovi pak ubližoval i královský pár. Chovali se tak neskutečně hloupě a nesvéprávně. To se nechali jen tak vyhnat? Proč je i přes jejich neschopnost zbojníci v alternativní realitě uctívali, i když byli nevděční za jídlo, které jim sehnali? To mám fandit králi a královně, aby se dostali zpět na svůj právoplatný trůn, když jsou takoví nesnesitelní šašci? Ne díky, to radši budu fandit Čeňkovi, Hynkovi, nebo jak se to vlastně jmenovali. Je v pohádce vůbec nějaké poselství? Že krást je správné? Že máme přijmout svůj osud, ať už jsme sebevětší ňouma? Princ pak konflitk řeší tím, že se vzdá nepříteli. To mi taky nepřijde jako zrovna moc dobrý vzor pro děti. Sem tam na nás mrkají i nějaké ty humory, avšak to nestačí. Korunku tomu pak nasazuje dabovaná královna. Ale i přes to všechno se toto dílo dá považovat za průměrné, což dokazuje, že český divák je po všech těch chuťovkách za poslední desetiletí opravdu otrlý. Tři hvězdy za to, že po dokoukání pohádky ze mě nevyletěl smažený kapr a bramborový salát. ()

Milonak

A opět je to tady - jakási patlanina matlanina alias moderní "pohádka". Celkem slušný námět, ale to provedení..... Mizerný scénář, špatně typově vybraní herci často vůbec se nehodící do daných rolí a výkony těch opravdu dobrých herců ve vedlejších rolích - např. sudiček - jsou jen malé štěky a navíc zaniknou v tom všem marastu. Ústřední dvojice se do role prince a princezny nehodí a to zejména Adamczyk, který je navíc mizerný herec, Fialová je aspoň pěkná. Celé mně to přijde neuvěřitelně odfláknuté, jakoby měl režisér na natočení pohádky minimum času, nic pořádně nepromyslel a vše dělal ve strašném spěchu s cílem vše co nejdříve dotočit. Nedotažené detaily scén, dialogů a v součtu to celé působí strašně nudně a "nevýrazně". Další pohádka, u které jsem se po přibližně 40 minutách těšil, až skončí a dokoukal jsem ji spíše z povinnosti. ()

vhorky

Ošklivý princ, škaredá princezna. Pohádka bez pořádného děje a zápletky. Infantilní přehrávání některých postav a šišlání jako u debilů. Jedna hvězda za výpravu, druhá za kostýmy a třetí za efekty. ()

Ziral odpad!

Do novdobých "pohádek" se vkrádají prvky z akčních filmů. Postavám se nedá věřit ani slovo, natož děj. I když "pan" Cibulka vychválil tuto pohádku do nebes a sepsul všechny její kritiky je nad slunce jasné, že pravý důvod je zalíbení v princi. ()