Hudební film Tomáše Kluse

(koncert)
  • Česko Naživo: Tomáš Klus

Zpěváka Tomáše Kluse zná v České republice dnes snad každý. Ne všichni ale už vědí, že studoval herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU) v Praze. Hudební film Tomáše Kluse v režii Viktora Tauše se navrací do tohoto času přátelství a bezpečí skrytého v pospolitosti. Přenáší interpreta zpět do doby studií na DAMU, kdy na školní scéně hrál se spolužáky ve hře Racek, která velmi ovlivnila jedno z jeho alb. Tomášovy písně nás provedou jeho vzpomínkami, přípravami na představení "Racek" a otevřou nám dveře do srdcí Čechovových postav. (Film Naživo)

slunicko2

Dramaturgický experiment. 1)  Kombinace monologů z Čechovovy hry Racek v podání Klusových spolužáků z DAMU a hudebního vystoupení zpěváka mi přišla zvláštní. Klus se nechal inspirovat při vzniku své desky Racek Čechovovou hrou, ale přesto předložený výsledek působí příliš naroubovaně. Herci (jinak nic proti nim) mě jen zdržovali od sledování hlavní postavy._____ 2)  Hudební aranžmá mi dává za pravdu v názoru, že skvělým songům bohatě postačuje kytarový podklad vlastní i jako vždy výborného Jiřího Kučerovského. Klusovu doprovodnou skupinu, s níž vystupuje na koncertech, jsem ani v nejmenším nepostrádal._____ 3)  Přítomnost Tamary (manželka) mi maně připomněla Yoko Ono a jak láska k ní cloumala Lennonem. Náhoda? A ta Duhová víla, to mě podrž._____ 4)  Celý film vznikl na jeden nepřerušovaný záběr kamery._____ 5)  Předváděné variace na improvizaci ale nejsou nic moc - přijde mi, jakoby jim chyběla bezprostřednost._____ 6)  Za pozornost stojí i slušivý vlasový sestřih 35letého Tomáše Kluse a 36letého Jiřího Kučerovského. Kytarista bojuje s rakovinou a Klus se nechal před rokem ostříhat dohola na znamení solidarity. Snad to dobře dopadne. ()

rivah

Skutečně je to dramaturgický experiment se zpívajícím Klusem a kolem něj se odvíjejícími simulacemi děje. Klus zpívá dobře, to ostatní je slabší. ()

Figu

No co si budeme povídat... Ať je Klus člověk jakej je (a za tu jeho povahu ho fakt nemusím), tak je to prostě pan muzikant! A to mu nikdo neodpáře. Dnes už ho vídáme občas v bedně i coby herce a taktéž tam špetka talentu jistě je. No a v tomto jeho hudebním filmu to parádně nakombinoval i s pomocí své ženy a kolegů z fakulty. A já opravdu hlásím, mě to bavilo! Navíc bych řekl, že Tomášův "Racek" je prostě jeho nejlepší album... 70% ()

topi80

Dělám to fakt nerad, ale určitý hudební talent musím Tomášovi Klusovi přiznat a ty dvě hvězdičky vysázet. Jinak onen film za nic nestojí. Je to, jako když nejangažovanější prominentní konformní svazák sezve další svazáky, ti spolu se zaníceným zaujetím dělají nástěnku k výročí VŘSR a naše socialistická televize o tom ráda natočí nějaký materiál. ()