Prolomit hranice: Naše planeta je věda

• USA Breaking Boundaries: The Science of Our Planet
USA, 2021, 73 min

Réžia:

Jon Clay

David Attenborough (sprievodca), Johan Rockström (sprievodca)

David Attenborough a vědec Johan Rockström zkoumají rozvrat biodiverzity na planetě Zemi a hledají způsob, jak odvrátit krizi. (Netflix)

TheEvilTwin

Vizuálně opět dechberoucí a informativně zas a znova excelentní stejně jako první díl od Attenborougha, jen mi přijde, že všechny tyhle dokumenty jsou pořád o tom samém dokola a už to tak trochu nemá co říct. Na druhou stranu ačkoliv nejsem žádný fanda aktivistů za klimatické změny, musím říct, že je mi z dokumentu trochu smutno a nejhorší je, že normální člověk s tím stejně nic neudělá a mělo by se na problém pohlížet jinak zejména z očí těch, kteří řídí svět. Vizuálně a technicky výborné, informačně stokrát omílané, ale pořád stejně úderné… ()

Blazis34

Krásné i smutné záběry doplněné skvělým komentářem, který opravdu dává smysl. Nejlepší by bylo, aby se každý po zhlédnutí zamyslel a něco udělal pro naši Zemi. Už je opravdu potřeba některé věci změnit, jinak děti našich dětí budou mít život bez korálových útesů, některých zvířat a s daleko nebezpečnějším počasím. Dokument se mi moc líbil, dávám 80%. ()

Bogrant

David je čím ďalej, tým viac kritickejší voči ľudstvu a to je dobre. Tento film je podobnou výpoveďou vedcov ako mnohé iné. Zrozumiteľný, opodstatnený, bohatý na info, vizuálne pôsobivý a rovnako potrebný, pretože ako zaznie aj tu, ľudia stále nepočúvajú. V tomto prípade to však môže byť v konečnom dôsledku i kontraproduktívne, nakoľko prosby a kázne vyvolávajú u väčšiny presný opak. Ľudstvo sa tak ľahko nezmení, a nič na tom ani covid nemení. Dokument je to ale kvalitný. ()

Arsenal83

Rok, ktorý zmenil Zem bol v podstate o tej istej téme. Aj tam veľký David rozprával o tom, že proste musíme tú biodiverzitu zachrániť a plne ho chápem a veľmi rešpektujem. Ale ako som napísal aj predtým, je samozrejme pravda, že prírode sa darí oveľa lepšie, keď tam nie sme. Ale zas na druhej strane sa čo má stať? Na planéte žije stále viac a viac ľudí, máme teda úplne znížiť populáciu, len aby sa všetkým zvieratám darilo dobre? Nemôžeme viesť lásku k ekológii a životnému prostrediu k ekofašizmu. Dokonca je v dokumente spomenutý blud, že covid-19 je vraj následkom klimatických zmien. Tak neviem, za vírus vzniknutý v laboratóriu môžu asi fosilné palivá a drevorubači. A potom tu našli ešte jedného tajného vinníka. Uviedli tu, že za všetko môže aktivita človeka za posledných 50 rokov. Páni si ale nevšimli, že pred 50 rokmi žilo na Zemi 3 miliardy ľudí, dnes je to už skoro 8 mld. Takže na vine sú tehotné ženy. ()

Kothy

Další z řady dokumentů, které se nás snaží varovat před devastováním naší Země člověkem. Postupně se zde rozebírají různé aspekty a jak si v jednotlivých z nich stojíme. Pokud je pravda, co se tu tvrdí tak máme vážně na mále. To ale na věci podle mě nic nezmění a tyto věci se budou dít dál... Člověk ale nemusí souhlasit se vším, co se tu dozví. "Příští roky budou zásadní." ()