Výkupné za Londýn

• Veľká Británia Nail Bomber: Manhunt (viac)
Veľká Británia, 2021, 72 min

Kamera:

Johann Perry

David Copeland (a.z.)

Dokument o londýnských bombových útocích na příslušníky menšin v roce 1999 a o horečném pátrání po pravicovém extrémistovi, který je páchal. (Netflix)

rublik05

Oceňuji, že dané téma není zpracováno jako zbytečně natahovaná minisérie, kratší celovečerní forma dokumentu sluší mnohem víc, má tím pádem poměrně svižné tempo, je natočen poměrně poutavě a divák se dozví spoustu zajímavých informací. O bombových útocích v Londýně roku 1999 jsem dodnes vůbec nevěděl, takže mě dokument velmi zaujal, především autentickými výpověďmi Davida Copelanda, z těch místy až mrazí. Dobové záběry a komentáře účastníků jen umocňují tíživou atmosféru, kterou by podle mě ještě více podpořil lépe zvolený hudební doprovod. Já osobně bych se ale chtěl dozvědět mnohem víc, například o celé té komunitě neonacistů, či o samotném teroristovi. Z tohoto ohledu by dokument snesl o trochu delší stopáž, ale to jsou jen takové detaily. Výkupné za Londýn je, vzhledem k obsahu, velmi nepříjemný zážitek, je až k nevíře, kam až lidská nenávist může zajít. 7/10. ()

Beliel

Klasika, která tu byla, je a bude. Frustrovaní jedinci vytvoří skupiny, které jsou ovládány jedním inteligentním velitelem a jsou snadno manipulovatelné. Tam, kde není vzdělání, práce roste frustrace a z té se potom vzniká nepříjemný výbušný koktejl. Vše jiné je zlé. Plebs tu byl, je a bude a je živnou půdou pro různé dobré rétoriky... ()

kunytopresto

Jen doplním pár faktů: 1. David Copeland byl odsouzen k 6ti doživotním trestům. 2. Byl uvězněn když mu bylo 22 let. Může však byl propuštěn na podmínku v 75 letech. 3. David Copeland byl odsouzen k dalším třem letům vězení poté když v roce 2016 napadl svého spoluvězně vytvořeným nožem s žiletkama, jakožto ostřím. ()