Píseň lásky – Lidoop s appkou

(festivalový názov) (TV film)
  • Rakúsko Terra Mater: Das Lied der Gibbons (viac)
Rakúsko, 2019, 52 min

Réžia:

Mark Fletcher

Kamera:

Jacky Poon

Roku 2017 byl světu oznámen objev nového druhu gibona, blízkého příbuzného člověka. Dostal jméno ze světa Hvězdných válek: Skywalker. Veselý objev ovšem vzápětí narušil strach o jeho přežití. Skywalkerů už se totiž na hranici Číny a Myanmaru nachází pouhá hrstka a jsou po kopcích tak rozdrobení, že si k sobě nedokážou najít cestu. Omezené možnosti tak gibony často dohánějí i k řešením, která na ně mají neblahé genetické důsledky. Tým badatelů se ale rozhodl nevzdat a vymyslel způsob, jak umožnit dvěma osamělým gibonům komunikovat na dálku: a stvořili pro ně vlastní virtuální seznamku. Jenže takový zásah se neobejde bez zásadního dilematu – mají se vědci plést do záležitostí přírody? (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2021) Dokument o vzácných gibonech a jejich (komplikovaném) seznamování by se dal přenést i do světa lidí, kteří rovněž hojně využívají technologií k seznamování, cítí se osamělí a čekají na toho pravého či tu pravou, na což poukazují v dokumentu i samotní tvůrci. Zaujal mě nápad s vytvořením zvířecí seznamky, jež by mohla pomoci druhům před vyhynutím a u gibonů by například zabránila (nebezpečnému) příbuzenskému křížení. Ve filmu zazní očividná otázka, do jaké míry lze zasahovat do přirozeného chodu přírody, a tím ovlivnit život zvířecích druhů (pro jejich dobro?). Za zvuků klasické hudby se tak divák na padesát minut vydává do vzdálených barmských pralesů a má možnost sledovat svědomitou snahu vědců za záchranou "hvězdných gibonů". ()