Po Česku na konskom chrbte

• Česko Českem na koňském hřbetu
Česko, 2021, 6 h 7 min (Minutáž: 26–28 min)

Hipostezky, tedy stezky vyznačené a určené pro jezdce na koních, protínají většinu českých, moravských i slezských krajů. A pokud jsou lidé milovníci koní, stejně jako bratři a profesí herci Martin a Ondřej Krausovi, mohou se po nich vydat na vlastních či vypůjčených koních. Tvůrci čtrnáctidílného seriálu měli to štěstí, že jim pro natáčení půjčili v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem dva starokladrubské hřebce – bělouše a vraníka. Ale oba jezdci museli prokázat, že na to mají, aby bezpečně provedli koně po hipostezkách i polních a lesních cestách. Diváci nového cyklu se s bratry Krausovými vydají přes panské dvory, staré jízdárny, hrady a zámky. Podívají se do hřebčínů i hřebčinců, poznají plemena koní a zjistí, co znamenalo být kůň v toku staletí. Krausovi na koních přejedou přes řeku Moravu na Slovensko a navštíví císařský hřebčín, odkud pochází čistokrevná linie starokladrubských běloušů, nebo si vyzkouší jezdecké disciplíny a zkusí na závodišti Velké pardubické skočit překážku v sedle anglických plnokrevníků. Mimochodem při zastávce na hradě Křivoklát si připomenou zásadní rozhodnutí, k němuž zde v minulosti při schůzce s panovníkem došlo a jež rozhodlo, že Tribunní skok, dnes Taxisův příkop, zůstane překážkou v dostizích Velké pardubické. I na dalších hradech a zámcích budou hledat historii spojenou s koňmi a objeví pozoruhodné příběhy. (Česká televize)

slunicko2

Svět z koňského hřbetu vskutku vypadá jinak. 1)  Vidíme známé i méně známé kulturní památky z pohledu jezdců na koních, z pohledu, který byl běžný a normální mnoho set let. Místo barokních oltářů zkoumáme možnost kvalitního ustájení a vůbec vše je poněkud jiné._____ 2)  Producent cyklu René Šír a dramaturgyně České televize, zde režisérka Jana Škopková odvedli dobrou práci. Scénář je inteligentní. Komentáře jsou decentní, zajímavé, bez zbytečné omáčky. 38letý "český Belmondo" Martin Kraus a jeho 28letý přitažlivý bratr Ondřej Kraus jsou průvodci par exellence._____ 3)  Nadšení herci si vyzkoušeli různé jezdecké disciplíny. Víš, brácha..._____ 4)  Podle Klubu českých turistů je u nás 2 800 km hipostezek._____ ()

Arsenal83

Pekné zábery a často aj poučné informácie zo zákutí, ktoré človek len tak nenavštívi. Seriál, ktorý môže mať viac sérií a môže získať aj presah do susedných krajín. ()

• Na otázku, zda nad nabídkou seriálu váhal, Martin Kraus odpověděl: „Ani chvilku, to byla krásná příležitost. Když jsem zjistil, že máme mít pod sedlem starokladrubské hřebce, tak to byla velká čest a jako jezdce mne samozřejmě zajímalo, jaké má kůň chody, jak se na něm jezdí.“ (Krocka)
  • Během akce v Písku oba bratři prozradili, co byl pro ně během natáčení největší zážitek. Shodli se na tom, že to jednoznačně byla návštěva na pardubickém závodišti, kde si měli vyzkoušet na dostihových koních přeskočit jednu z překážek kurzu Velké Pardubické. Zkušenost s dostihovými koňmi popsal Martin Kraus takto: „Je to jako když normálně jezdíte Škodovkou, dobrou Škodovkou, abych neurazil naše koně, a pak si sednete do Ferrari. Měli jsme pod zadkem takové rakety, že jsme se báli, že už je nikdy nezastavíme.“ Pro Martina Krause bylo pak velkým zážitkem i to, že když si měli vyzkoušet voltiž, museli se obléci do sportovních legín a piškotů. Ondřej si z toho dělal legraci a prohlásil, že od té doby takto Martin chodí oblečený i doma. (Krocka)
  • V jihočeské vesničce Plástovice, známé díky nádherně zdobeným domům ve stylu selského baroka, tamní obyvatelé a majitelé domů neváhali kvůli natáčení přeparkovat svá auta a odklidit popelnice. (Krocka)