Reč húb

(festivalový názov)
  • Česko Houba mluví (festivalový názov) (viac)
Švajčiarsko, 2021, 90 min

Film Reč húb opisuje liečivé vlastnosti húb a ich regeneračnú schopnosť. Táto intímna cesta vedie po boku parazitov, symbiontov a rozkladačov a rozvíja myšlienky vzájomného prepojenia a spolupráce. S víziou odolnosti hľadá prostredníctvom stretnutí možnosti obnovy a kladie si otázku, čo nás spája vo svete, ktorý sa zdanlivo rozpadá. Vďaka hubám a ich spojencom film vytvára obraz mykokultúrnej (r)evolúcie. Čo keby nám huby pomohli riešiť náš vzťah k tomuto svetu a radikálne ho zmeniť? (Jeden svet)

Adalbert

Zhlédnuto v rámci AFO 2022: Marion Neumann zpovídá ve svém dokumentu několik houbařských nadšenců na různých místech, přičemž každý z nich má s houbami své niterní a intimní zážitky. Jeden věří v klíčovou roli hub při odvrácení ekologické katastrofy, druhý zase v houby jakožto antidepresiva. Ten nejzapamatovatelnější příběh nám však přináší již stará paní Ursula Weiher, která ve svých jedenácti letech náhodou snědla halucinogenní houby. Zajímavý vhled do jiného vesmíru. ()

Stanislaus

(AFO 2022) Houba mluví mi v rámci letošního AFO v nejednom momentu připomínala Uhlík: neautorizovaný životopis. Houby, podobně jako uhlík, jsou v tomto dokumentu personifikovány a představeny jako nedílná součást nás všech, která zde byla dávno před námi a bude tu i dlouho po nás. Houba mluví však není tak divácky vděčná a atraktivní jako zmíněný Uhlík. I když snímek nabízí několik zajímavých poznatků a historka německé bábinky o dětském zážitku s "houbičkami" neměla chybu, působí hodně zdlouhavě, místy dokonce unyle (o 10-15 minut kratší stopáž by filmu neuškodila). Lepší tři hvězdičky! ()

Amalberga

Z houby se dá dělat spousta jiných věcí, než ji jen sníst nebo se sjet. Třeba můžete houby skladovat v ledničce a když se budou ostatní znechuceně podivovat, co to tam máte za "plísně" odvětíte, že jsem vlastně myko-kultura a všechno pochází z houby. Ne vážně, dokument byl zajímavý, s hodně lokacemi. Některé části byly poněkud zdlouhavé, ale celkově doporučuji. Docela by mě zajímalo, kam se za několik let výzkum hub posune. ()