Zakliata jaskyňa

• Česko Zakletá jeskyně (viac)

Pôvodná slovenská rozprávka Zakliata jaskyňa prenesie divákov do čias mýtov a legiend. Hlboko v kráľovskom lese bola jaskyňa, ktorá po stáročia ľuďom poskytovala obživu a kráľovstvu prinášala blahobyt. Jedného dňa našiel solivar Buchwald vstup do jaskyne zapečatený. Tam, kde kedysi boli dvere, je zrazu holá skala. Režisérka Mariana Čengel Solčanská rozpráva prostredníctvom ústrednej ženskej postavy príbeh o nádeji, ale aj o ľudskej chamtivosti. Odvážna Ada, dcéra Buchwalda, musí nájsť stratenú sestru a vyslobodiť neprávom väzneného otca. Zatiaľ čo Ada bojuje o rodinu, bratia Zach a Cyril súperia o to, kto z nich zasadne na kráľovský trón. No víťazom nie je ani jeden. Kráľovnou sa stáva ich macocha Berta, ktorej jedinou túžbou je nájsť cestu do jaskyne. Hlboko v tmavých chodbách sú ukryté rubíny. A tie musí mať. Za každú cenu. Podarí sa jej ich získať? Nájde Ada stratenú sestru a kto je skutočný kráľ? Dobrodružná rozprávka plná napätia vtiahne diváka do sveta tajuplnej jaskyne až sa mu nebude chcieť drať na povrch. (Garfield Film)

Bozvav

Nádherné scenérie a jímavá hudba v jinak docela zmatené pohádce. Celkem jednoduchý příběh, který se ovšem odvíjí způsobem zcela postrádajícím nějakou logiku, či smysluplný děj. Herci v pohodě, byť nikdo neměl tak výraznou roli, aby mne nějak více oslovila. Celé to tak nějak klouže po povrchu, je to takové nedovařené, nicméně lepší, než to, co v posledních letech vyprodukovala většina ostatních. Za mne 55%. ()

klukluka

Líbila se mi ta geneze zrodu osvíceného panovníka. Dostat rozum a najít si cestu k sourozenci skrze vlastní truchlivou zkušenost je nejvíc. Byť bych si coby také otec dvou synů přál, aby mi naslouchali, díky čemuž by se některých chyb nemuseli vůbec dopouštět. Ale takhle to bohužel většinou nefunguje. Líbila se mi i hudba, líbilo se mi to vlastně komplet, jen to ostentativní odsuzování touhy po bohatství mi přijde zrádný z pohledu výchovy, protože pak přijde nějakej další malej AB, kterýho na podobný filmy nenechali jeho prohnaný rodiče koukat a těm pokorným dětem vyfoukne celou jeskyni plnou drahýho kamení přímo před očima. C’est la vie. ()

petikacka

Tak to se opět nepovedlo. Dle ukázek jsem si ríkala, že okolí  a příroda bude úchvatná, ale nakonec prd. Děj o ničem, herci o ničem na druhou a i když Táňu Pauhofovou mám ráda, tak v této roli byla naprosto "neuvěřitelná". Zkrátka pohádka zcela na ...nic. A já přitom české pohádky miluju, protože jsou vtipné a laskavé. Ovšem dnes už je málokdo umí natočit ( a nemám namysli Zdeňka Trošku). Za mě zklamaných 45% ()

Tosim

Relativně solidní pohádka, které ubližuje v podstatě jen inspirace tou solí, protože vše ostatní je víceméně v pohodě - vizuál, emoce, herci (včetně mladých, i slovenských, které moc neznám) a dost dobrá hudba. Vypadá to, že Čengel Solčanská točí na pohádky, aby si pak dala nějaký zajímavější a závažnější biják - třeba Služku. ()

Kothy

Dlouho už mě česká pohádka takhle nezaujala. Je tam sice znát koprodukce, ale pořád je tam dost známých herců. Celé to působí přirozeně a nenuceně. I herci jsou dobří. Trochu mi to připomnělo sůl nad zlato. Celé se to točí kolem dvou sester, které rozdělí kletba solné jeskyně. Jedna se promění ve vlka a jejich otce zavřou do vězení. Po králi totiž na trůn nastoupila zlá královna v podání Táni Pauhofové. Princové byli vyhnáni a nemohou se vrátit. Jak se jim povede zachránit království a přinést sůl zpátky k lidem? Je to celkem zajímavé. "Musíte zabít vlka!" ()

• Vchod a východ z jeskyně se natáčel na Súľove, interiér představuje jeskyně Domica. Poslední záběry filmu se natáčely v jeskyni Driny, protože Domicu postihly rozsáhlé záplavy, které neumožnily v ní absolvovat potřebné natáčecí dny. Natáčení probíhalo i v proslulé Demänovské jeskyni. (SONY_)
  • Natáčení pohádky bylo třikrát přerušené, jednou se štáb vracel ze slovenských Kysúc a dvakrát z hradu Pernštejn. Důvodem byl covid-19, který se u štábu objevil navzdory předcházejícímu testování všech členů štábu, herců i komparzistů. (SONY_)
  • Veľkou výzvou bolo nevyspytateľné počasie, ktoré počas natáčania panovalo. Pomocou vfx technológie sa tak vo filme striedajú sa reálne zábery s digitálne dotvoreným snehom. (Arsenal83)

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (viac)