Ben Fogle - Týden v Černobylu

• Veľká Británia Inside Chernobyl with Ben Fogle
Veľká Británia, 2021, 67 min

Ben Fogle (sprievodca)

Ben Fogle se vydává na neobyčejnou cestu ‒ třicet pět let po nejstrašnější jaderné katastrofě světa stráví týden v černobylské zakázané zóně. Ben získal zvláštní povolení, s nímž může proniknout hluboko do třicetikilometrového zamořeného pásma, do opuštěných měst a lesů a do samotné jaderné elektrárny Černobyl. V ruinách proklaté stavby se odhodlá vejít do řídicího sálu číslo 4 a díky tomu může být jedním z mála laiků, kteří na vlastní oči spatřili původní černobylský sarkofág, ochranný kryt vybudovaný kolem reaktoru. Dnes, kdy se naše životní prostředí nachází na pokraji zhroucení, nám snad tento film přece jen dodá určitou naději a zároveň nám objasní, co znamená dědictví Černobylu v dnešním světě a zdali má vůbec nejradioaktivnější město světa ještě nějakou budoucnost. (TV Spektrum)

Ryuuhei

Výtečný dokument, který podtrhuje historii, dopady, ale i naději spojenou s největší jadernou katastrofou všech dob. O příběh Černobylu se dlouhá léta zajímám a i když jsem se prakticky nedozvěděl nic moc nového, rád jsem si některá fakta nechal zrekapitulovat a dokonce doplnit o záběry jak z řídící místnosti čtvrtého bloku, tak i o vnitřek sarkofágu, či pár příběhů lidí, kteří na místě v době katastrofy figurovali. Vše doplněné trefnými dojmy Bena Fogla. Těším se, až se na místo podívám osobně, ale prozatím mi seriály, filmy, či dokumenty jako je tento bohatě postačily. ()

Marze

Myslel jsem, že v současné módní záplavě dokumentů o Černobylu, z nichž ten poslední, který jsem viděl měl za úkol dojímat opuštěnými plyšáky, už se nedá říct nic nového. Ale omyl! Tento dokument vás provede různými budovami, včetně smrtonosné nemocnice s archivními záběry pohledů na zdravotně zhroucené mladé chudáky , kteří později zemřeli jen proto, že za 40 vteřin odklidili několik lopat kontaminovaného bahna, "aby splnili svou povinnost". Jeden z nich, ukrajinský průvodce, přežil. "Lékaři nám dávali pět let života, měl jsem radiací popálenou tvář" říká smířeně. Uvidíte i tlačítko, která spustilo proletění reaktoru střechou pár vteřin po tom, co byl vypnut. Závěr je exkurze po "Evropské Amazonii". Zakázaná oblast , kde se příroda od destrukce homo sapiensem sapiensem vzpamatovala a žijí zde divocí koně, vlci, rysy, medvědi...Až člověka mimoděk napadne hříšná myšlenka, jestli by podobných katastrof nemohlo být více. ()

Likan7

Brit v Černobylu. Chodí a všemu se diví. Dokument je možná pro někoho, kdo ví co je Černobyl ale neviděl ani minutu nějakého jiného dokumentu. Protože mě tahle událost fascinuje a rád si o ní vyhledávám dokumenty, je tenhle úplně o ničem. Bez zajímavostí, které bychom nevěděli. ()

kenkaku

Paradoxně co sráží dokument na kolena jsou kecy Bena Fogla, který je schopen na konci jedné věty popřít její začátek (př. “je to smrtící a nebezpečná oblast, kde mohou zoologové bezpečně zkoumat živočichy”). Tak křečovitá snaha popsat něco bombastického (“vidíte, je tu vysoká radioaktivita a tady u mechu dole je ještě vyšší!”) je asi tak bombastická, jako tvrzení “koukněte tady ve stínu je chladněji než metr vedle na slunci… fascinující”. V zóně jsem byl osobně, takže opravdu některá jeho tvrzení jsou neskutečně komická a debilní (viz kecy o těch co lezou do oblasti, se zvýšenou radiací pro slávu na sociálních sítích, aby o pár minut později šaškoval UVNITŘ nového sarkofágu, onoho nejvíce zamořeného čtvrtého bloku). Co má na druhou stranu hodnotu, jsou př. záběry z vnitřku řídícího centra (velínu) zmíněného 4. bloku, záběr na “tlačítko zkázy” (které spustilo řetězovou reakci), nebo cokoliv ze současného provozu. Třeba stadion (na kterém jsem byl) mají pro mě alespoň nostalgickou hodnotu. ()