darkrobyk

Podnětný a obsáhlý dokument o kořenech folk a pagan hororu. V širokém záběru sledujeme historické a politické události, významné osobnosti spojené s žánrem, mezi nimiž nechybí E.A.Poe, H.P.Lovecraft, N.V.Gogol nebo třeba S.King a ukázky z velkého množství filmů, z nichž ne všechny jsou v daném žánru, ale nějak s ním souvisí - gotický horor, čarodějnický a satanský horor, buranský horor, slasher, mysteriózní, sci-fi, fantasy, pohádky, báje, legendy, ale i dramata a thrillery. Snímek je rozdělen do šesti kapitol a největší prostor dostaly britské snímky 60. až 80. let, najdeme zde však i klasické němé filmy a průřez celosvětovou filmografií. Výraznou stopu zde má i československý film - Markéta Lazarová, Kladivo na čarodějnice, Valerie a týden divů, Otesánek, Polednice či Deváté srdce. Dost prostoru mají australská, americká či mexická kinematografie, najdou se zde ale snímky i třeba z Islandu - The Juniper Tree s Björk, finský Bílý sob, řada japonských včetně Onibaby, ruský Vij, polský Démon či Vlčice a samozřejmě dnes již kultovní snímky jako je třeba Lovec čarodějnic, Proutěný muž nebo nedávný Slunovrat. Počítám, že i znalý fanoušek zde objeví řadu neznámých snímků, protože nejde jen o kinofilmy, ale i o TV produkci, zejména britskou. I přes delší stopáž mi film rychle uběhl, protože je svižně udělaný a velmi zajímavý. ()

rivah

Přehled filmů ze subžánru "lidového horroru" s příspěvky mnoha hlavních tvůrců a klipů z celého světa. Klipy z více než stovky filmů z venkovských příběhů inspirovaných tradičními pověrami, prokletím a očarováním plus množství rozhovorů. (Jsou tu mj. úryvky filmů Kladivo na čarodějnice a Marketa Lazarová). ()