Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

3DD!3

Ze všech Indiana Jonesů mám CHRÁM ZKÁZY rád nejméně. Těžko říct jestli je to změna prostředí, absence nacistů nebo horší příběh. Pořád jde ale v konkurenci dobrodružných snímků o těžký nadstandart. Vynikající vtipné scény (večeře v paláci) jsou střídány úchvatnými akčními sekvencemi, kterým dominuje honička v důlních vozících. Když tak nad tím přemýšlím jsou to spíš 4,5 než 4*, ale myslím, že Indy mi to protentokrát odpustí :-). ()

Boogeyman

No, bavil jsem se zase královsky, ale musím uznat že se mi jak Dobyvatelé ztracené archy, tak Chrám zkázy opět brzo vypaří z paměti (až na tu lahůdkovou hostinu). Ze čtvrtého dílu už si taky nevybavím jedinou scénu, příkladem dokonalého vtipného dobrodružství je pro mě prostě Poslední křížová výprava, kterou si naopak pamatuji snad celou, nebo Zemeckisova Honba za diamantem. Chrám - 8/10 ()

Segrestor

Vydloubané oči v poledním menu a opičí mozečky jako závdavek? Děkuji nechci. Stejně tak byla hnusná ta ovesná kaše, kterou tam pojídal ten anorektický Ind, stejně tak mě štval smrad z toho slona, na kterým se klátila Kate Capshaw, stejně tak mě děsí vyrvaná srdce v rukou tlustého indického šovinisty. Přesto všechno, i když mi tento film rozhodil idylické dětství, dávám pět hvězd, protože takový první kontakt s americkým velkofilmem nejde nezažít. ()

Djoker

Chrám zkázy střídá geniální momenty s tragikomickými. Jones nemá k dispozici pořádnou femme fatale a zaměření na děti přes postavu Shorta taky není ideální. Naštěstí čaroděj Williams znovu kouzlí. Většina diváků označuje Chrám za nejslabší část klasické trilogie. Já naopak nepřeceňuji Dobyvatele ani Výpravu. ()

Nin

Druhý Indy je docela slušná šílenost. Ve skoro dvou hodinách Indiana Jones, nabušený a charismatický archeolog, skáče z jedné akce do druhé a i příběh je spíše jako z počítačové hry. Především ale Chrám zkázy s sebou přináší mnoho nechutných, někdy až mírně hororových scén... což je zvláštní kombinace s jednodušším příběhem a tím, jak je to často stylizované do spíše dětského filmu - Indy má dokonce i dětského sidekicka. Nejen on s sebou pak přináší druhou výraznou ingredienci Chrámu zkázy: infantilní humor. Naštěstí je tu ale "love interest" Indyho, takže malý asiat není nejotravnější postavou filmu. Místní blocnka spíše vypadla ze špatného vtipu, takže je to povrchní zlatokopka, která není moc chytrá, je nafoukaná, hysterická a nadržená. Od Spielberga s Lucasem bych čekal víc než casting z Kameňáku. Každopádně akce bývá fajn, ty nechutnosti jsou zajímavou přísadou a hlavně je to všechno až neskutečně dobře natočený. Škoda jen občas hrozného scénáře. (7/10) ()

• Viac ako 120 herečiek sa zúčastnilo konkurzu na rolu Willie Scott, ktorú nakoniec dostala Kate Capshaw. (WalterIK7)
  • Úvodní scéna s hektickou výměnou relikvie v Šanghaji a následným krytím před palbou za valícím se gongem a finální honička v důlním vozíku byly původně v rané verzi scénáře Dobyvatelů ztracené archy (1981). (DaViD´82)

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)