Flynn Carsen: Kliatba Judášovho kalicha

(TV film)
  • Česko Flynn Carsen 3: Jidášův kalich (viac)

Knihovník Flynn Carsen (Noah Wyle) se po rozchodu se svou přítelkyní vydává na dovolenou do New Orleansu. Mezitím se v rumunských Karpatech snaží skupina bývalých KGB agentů v čele se Sergejem Kubichkem (Dikran Tulaine) najít pozůstatky slavného upíra Vlada Draculy. Jejich plánem je obnovit bývalou slávu Sovětského svazu pomocí nesmrtelné armády upírů. Na vzkříšení prince Vlada je ale potřeba dle pověstí Jidášův kalich. S hledáním kalichu jim má pomoci profesor historie Lazlo, kterého právě k tomuto účelu unesou. (oficiálny text distribútora)

Jara_II

Úvod filmu je doslova otřesný (úvodní titulky vypadají jako titulky levného televizního seriálu na úrovni Herkulesa či Xeny, záběry Orleans mi místy připadaly jako amatérské záběry turistů z letní dovolené). Postupem času se ale film, co se technické kvality týče, dostává výše, a i když z toho stále sálá jakási televizní levnota, dá se na to koukat i bez sebezapření a hlavně - Flynn Carsen je tu kvůli všemu, jen ne kvůli dokonalým digitálním trikům. První dva díly, alespoň mě, oslovily svou lehkostí, nadsázkou, vtipem a bohatými narážkami na podobné dobrodružné filmy v čele s Indiana Jonesem. No nemůžu si pomoci, ve třetím díle toto všechno jakoby neklapalo, a i když se Noah Wyle snaží už to na dobrý film nestačí. Tato televizní trilogie je tak zakončena neslaným nemastným třetím dílem a já doufám, že Noah Wyle už nebude dál plýtvat talentem v podobných projektech, protože má evidentně na víc. ()

viperblade

Tak třetí díl knihovníka, který má v hlavě celou wikipedii a vždy zachrání svět, se mi líbil více, než předchozí dva. Fakt. Nekecám. Totiž, tady bylo vidět v každé scéně, každém dialogu, jak si ze sebe dělají prdel. A to je minimálně sympatické. A navíc, je to přece ten MEGAFILM, takže to musí být dobrý, ne? :-) P. S. Stana Katic je fakt pěkná upírka. ()

Gilmour93

Nedonošený bratr Indiana Jonese je zase tady! Chodící encyklopedie Noah Wyle už ze sebe dělá jenom šaška, neustále se otáčí kolem své osy a bojuje s upíry, co mají 40W žárovky místo očí. Co bude příště? Potopí se za lochneskou příšerou, co má na dně jezera zřízenou podvodní restauraci z vraku Noemovy archy? Zamkněte už proboha Flynna v té knihovně a zahoďte klíč.. Sobotní megafilm na Nově je již delší dobu synonymem pro rektální výstup střevní virózy. ()

Jara.Cimrman.jr

"Už jsem randil se staršími ženami, ale mrtvá ... je něco nového." Moula Carsen znovu získal svou osobní strážkyni, což je dobrá zpráva. Bohužel jediná. Simone naštěstí na svůj věk nevypadá, takže romance za tmy není vyloučena. Jenže jinak je to hrozná blbost. Rusové chtějí ovládnout svou zemi za pomoci upírů? Jidáš byl první upír? A Jan Hus byl první kosmonaut, který uhořel při startu? Já tedy oceňuju ty snahy o vtip, ale bránici jsem si z toho určitě neurval. ()

Santino7

Na záver celej trilógie som sa len definitívne utvrdil v tom, čo sa mi zdalo už pri predchádzajúcej časti. A tým je, že samotné diely sú postupom času slabšie a slabšie. Jednotka bola fajn - myslím tým naozaj fajn a to aj napriek všetkým klišé a "vykrádačkám", ktoré obsahovala. Bolo mi to šumafuk, proste to v konečnom dôsledku tak či tak bola sympatickou oddychovkou. S dvojkou prišiel mierny kvalitatívny pokles, no napriek tomu to bolo stále viacmenej pozerateľné a v konečnom dôsledku taktiež celkom sympatické. Vlastne v onom podobnom duchu ("znesiteľné, nič extra") sa nesie aj táto časť, podľa mňa vôbec najslabšia spomedzi všetkých troch. Neviem či to bude tým, že by som už mal knihovníka plné zuby, to však moc nepredpokladám (na ten nový seriál zálusk stále mám). Veď predsa Noah Wyle je sympaťák, na tom sa ani tentoraz nič nezmenilo, triky sú taktiež stále rovnako lacné ako minule, Stana Katic krásna (tentokrát výber chválim, narozdiel od dvojky). Skôr ma vôbec nezaujala hlavná dejová línia o upíroch, tá bola vážne biedna. Samozrejme, že obsahovo sa ani jedna z častí v žiadnom prípade nedá považovať za nijaký skvost, to vôbec, lenže vždy to dokázalo aspoň pobaviť, keď už nič iné. Za môj celkový nezáujem mohlo do veľkej miery pravdepodobne aj prostredie, v ktorom sa to odohrávalo, chýbala tam exotika z predchádzajúcich dielov - lokácie amerického veľkomesta sa k dobrodružnému žánru jednoducho nehodia a o opaku ma nepresvedčí nikto. Keď tak nad tým uvažujem, tou druhou hviezdičkou si spätne až taký istý nie som, jedna by tomuto filmu možno aj stačila. 2/5 ()

• Film uvádza, že zradca Judáš si za tridsať strieborných, ktoré dostal za zradu Ježiša Krista, zadovážil kalich. Nie je tomu však tak - v Biblii sa uvádza, že hneď ako si uvedomil, že Ježiša skutočne odsúdili, snažil sa peniaze vrátiť. Farizeji, ktorí ho predtým vyplatili, krvavé peniaze však odmietli. Judáš vhodil teda peniaze do chrámovej pokladnice a z výčitiek svedomia sa obesil. Po jeho smrti sa rozhodovalo, čo s peniazmi, a nakoniec boli použité na kúpu pozemku, nazývaného ako Hrnčiarovo pole na pochovávanie cudzincov. Neskôr sa pole premenovalo na Pole krvi a Biblia uvádza, že tak sa splnilo proroctvo proroka Jeremiáša. O všetkých týchto udalostiach sa možno dočítať v Evanjeliu podľa Matúša, 27. kapitola, verše 3 až 10. (unclejack)
  • Natáčelo se v Louisianě. (Varan)
  • Vo filme sa na chvíľu objaví aj režisér Jonathan Frakes ako hráč na trombón. (Greenpeacak)