Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Animovaný
  • Akčný
  • Komédia
  • Dokumentárny

Recenzie (5)

plagát

Daj mi tvoje meno (2017) 

Film, ktorý vie. Počas pozerania vo mne film vyvolal hlboké pocity nostalgie. Pripomenul mi, ako romantická dokáže byť ľudská duša. Film v sebe zahrňuje vysokú filozofickosť, poetickosť, lásku na ktorej je inteligentné všetko, a zároveň nič. Excelentné dialógy, kamerové spracovanie a najmä herecké výkony - psychológia postáv, ich intimita, sa lepšie snáď ani vystihnúť nedala. Romantický film, bez romantických klišé. Navyše, človek ktorý si prešiel niečím podobným, film vníma ešte hlbšie, a vie.

plagát

Donnie Darko (2001) 

Neobvyklé spracovanie filmu. Vyzobrazenie nadprirodzena je vo filme zachytené rôznymi spôsobmi - či už paranoidnou schizofréniou, sklonom k psychopatii, nadmernou inteligenciou alebo schopnosťou ovládať čas. S postupom si ale všimneme že Donnie nieje tak chorý, a akoby sa stávame divákmi jeho sveta, ktorý je smutný, ale nie chorý. Zaujímavé dialógy, herecké výkony a hlavne - režisér sa zahral s našimi mysľami, a to najmä na konci filmu. Trvalo mi dlho dokým som prišiel na (svoju vlastnú) pointu záveru filmu, kde mi ešte viac doplo aký bol Donnie skvelý charakter. Kto má pocity nepochopenosti, odporúčam film pozrieť.

plagát

Atlas mrakov (2012) 

Musím povedať, že dĺžka filmu pre mňa nebola taká prekážka, ako spracovanie samotného deja. Dialógy sú slabé, a príbeh na to že využil tak silný výrazový prostriedok ako je striedanie deja a prepínanie, je taktiež slabý. Film nevyužil plnohodnotne to, čo mohol, a namiesto toho sa tvorcovia podriadili klišé dejovým linkám a dialógom. Film mi nepriniesol nič nové. Práca so strihom je však skvelá, a celkové post-produkčné spracovanie je chválitebné. Inak slabota.

plagát

Kačacia polievka (1933) 

Film Kačacia polievka od režiséra Lea McCareyho ma oslovil svojou nadčasovosťou a inteligentným humorom. Na film, ktorý bol nakrútený v roku 1933 je jeho kvalita a spracovanie viac než výnimočné. Režisér sa s tým slušne povedané ,,nemazal” a prílišnú cenzúru si k dielu nebral. Môžeme preto byť svedkami mnohých kontroverzných rečí, na ktoré ale neprídeme či sú myslené vážne alebo nie, čo je na filme úchvatné. Humor je rázny, intelektuálny a sarkastický, čo sa hereckému štábu, a najmä hlavnej postave Groucho Marxovy podarilo vystihnúť nadpriemerne. Napriek tomu, že sa jedná o komédiu, je film umelecky spracovaný, od hlášok až po zábery a dejovú linku. Povedal by som, že film Kačacia polievka je prelomový, čo sa komediálneho žánru týka. Z groteskového klišé humoru (ktorý ale jemne cítiť aj vo filme) sa zrazu stala reálne vtipná, originálna a inteligentná komédia hodná na zamyslenie. Je to kombinácia viacerých filmových prvkov z danného filmového obdobia. Symbolicky film vystihol aj politickú situáciu ktorá nemá obdoby a drží sa s nami všade, až dodnes. Moja najobľúbenejšia scéna je na politickej porade, kde má hlavná postava riešiť papierovanie a riadenie vlády. Tam prehlásil, že tomu nerozumie a poprosil aby to dali do rúk malých detí ktorý tomu budú rozumieť viac než on. Scénka mi príde nielen vtipná, ale až filozofická. Môžeme len dumať nad tým ako to autor myslel, či išlo len o sarkastickú poznámku alebo to myslel vážne čo nadobúda umeleckú hodnotu špárajúc sa až do filozofie o detskej fantázií a jej prospechu pre riadenie krajiny.

plagát

Zvuk metalu (2019) 

Nádherná psychológia zvuku a ako funguje vo filme. Sledujeme príbeh hudobníka, ktorý si prechádza veľkou životnou stratou. Nahliadneme do sveta, v ktorom neexistuje zvuk. Vidíme život bez neho. Riz Ahmed sa do role vcítil excelentne a prenáša k nám pravú, čistú emóciu aké to je keď niekto prichádza o sluch. Film je dokonalým príkladom sily ticha - a aký silný výrazový prostriedok vie byť vo filmovej tvorbe.