Božie mlyny

• Česko Boží mlýny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (viac)

Netradičný, komediálno-kriminálny seriál, v ktorom príbeh začína práve v momente, kedy páchateľov zločin ostáva nepotrestaný. Partia hlavných hrdinov zložená z vysokoškolského profesora, mladého študenta kriminalistiky, novinárky a policajného kapitána, sa snaží nevracať sa späť v čase k obnoveniu prípadu, ktorý je nesmierne náročné vyriešiť. Naopak, snažia sa vyvinúť takú situáciu, či nástrahu, ktorá napokon zločinca dolapí a spravodlivo ho vytrestá. (RTVS)

Recenzie používateľa Bozvav k tomuto seriálu (3)

Povraz (2021) (E01)

Už první moment, prvního dílu to zabil. I podprůměrný zločinecký debil ví, že by neměl nevraždit bez přípravy ( pokud se nejedná o vraždu vafektu) a že při nechaní takového množství biologických stop ( otisky na laně, ubrousek plný DNA, vajgl od cigára, taktéž plný DNA, stopy po autě atd.) na místě činu, si může jít rovnou zabouchat na vrata od kriminálu a jít si tam sednout preventivně. S tolika stopami by se soud do důkazní nouze nedostal ani v takovém blbákově jako je ČR. Byť to následně hezky sesumarizovali, stejně by to tak nefungovalo. Nechci se rýpat v detailech, ale neodbornost a naivita u detektivních seriálů už mne vytáčí. I úplatný policejní důstojník, pokud není úplné pako, by nemohl tak bezpředmětně ignorovat důkazy a navíc za sebou nechat takou stopu své vlastní neschopnosti, i když u nás kdoví. Na stranu druhou pozitivem seriálu je příjemné a vskrze sympatické obsazení, jen nevím koho napadlo svěřit úlohu "gorily s mozkem" Maryškovi? Je to dobrý herec, ale takový chcípáček, rozmázla by ho i naše mladá, jako ochranka je neuvěřitelný až běda. Také chybí napětí a pořádná akce, je to strašně naivní, ale docela hezky se na to kouká, méně hezky se to poslouchá, občas jim nebylo moc dobře rozumět. Konec je docela komedie, byť to tak asi nemělo vyznít. Sečteno a potrženo první díl je průměrm v rámci žánru detektivních seriálů natočených v posledních letech u nás. ()

Spiace lode (2021) (E02)

O něco lepší než první díl. Pokud divák přistoupí na tu neuvěřitelně naivní hru o tom, jak poměrně snadno lze udělat z dravce blbce, pak se opravdu dobře pobaví. Za mne bych přidala více humoru, méně vysvětlování a trochu více ake. Nicméně i přes výše uvedené zápory, díky hlavním hrdinům a takovému komornímu, příjemnému herectví jsem se docela dobře bavila, takže za mne tentokrát lepší průměr, tedy 55%. ()

Splatený dlh (2021) (E03)

Pokud přistoupím na to, že jde spíše o povídkovou satiru, než o kriminálku, nebudu brát v potaz všechny ty kriminalistické boty, které se tam dějí a svérázné metody, které by neobstály ani u soudu, kterému by předsedal Hurvínek, tak jsem se bavila. nechyběl vtip, dialogy se daly poslouchat a celé to bylo takové milé a příjemné. Za mne 70%. ()