Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

argenson

Oceňuju pozoruhodný pohled do zákulisí školství, do nějž řadový občan bez blízkých vazeb přes rodinu či přátele ve školství nemá úplně přístup. Oceňuju i luxusní casting vedlejších rolí v jednotlivých dílech včetně mých oblíbenců Marthy Issové (3. díl), Martina Hofmana (8. díl) nebo Lenky Vlasákové (10. díl). Trochu mě obtěžovaly otevřené konce jedné každé epizody, kdy divák musí dlouho do noci přemejšlet, kdo měl vlastně pravdu. A pak, že v celém seriálu není jediná sympatická postava. Počínaje pozoruhodnou kreací panského kočího Pavla Řezníčka, kterej to celou dobu dává Vaculíkovi solidně sežrat. ()

Dogfish

Je to hodně dobrý seriál z prostředí, které je filmaři trochu opomíjené. Teď se točí hlavně kriminálky a z nemocnic, kde operuje skoro každý, kdo vzadu díru. To, že se každý díl věnuje jinému tématu je o to skvělejší, ale některým dílům to ubírána zajímavosti a z mně to ubírá tu jednu hvězdu...  Vaculík jako hlavní hrdnina dobrý, ale ocenil bych hlavně Pavla Řezníčka, který je tzv. lidový, ale se svými názory. Jardovi Pleslovi ta role taky sedla. Poradce, který v zákulisí tahá za nitky u ministra. Ti se točí, ale poradce zůstává. ()

marhoul

Paráda. Skvělý casting, výborně napsané, zahrané, kamera, střih, režie, chválím. Jednotlivé epizody jsem hodnotila postupně, celkově výjimečný počin, který si zaslouženě získal pozornost široké veřejnosti. Mělo to i slabší místa, která mi ale celkový dojem ze seriálu nepokazila. Skvěle zrealizovaný záměr rozpoutat diskuzi. Na úrovni. S odstupem několik dnů ještě jednou vyzdvihnu, krom všech zúčastněných, výkon Pavla Řezníčka, který vystoupil ze škatulky a excelentně vystřihl figuru, která mi připomněla kohosi, koho mám ve velké úctě a kdo na naší scéně zatraceně chybí. Kdo si svým svérázným projevem získal mnohá srdce diváků a koho sice nelze nahradit, ale je naprosto skvělé, že se našel někdo, kdo se mu tak nějak přirozeně, možná i automaticky v dobře napsané roli přiblížil. Ano, správně, mám na mysli Petra Čepka. ()

venison

Po S01: Upřímně řečeno mi hlavní antihrdina, byť ho Lukáš Vaculík zahrál velmi dobře, přišel ve scénáři naprosto zbytečným. Možná by jednotlivé příběhy obstály lépe sami o sobě než naroubované na osobní problémy pana Pelána. Jednotlivé epizody jsou na televizní obrazovku kvalitně obrazově natočeny, ale co se týká obsahu scénáře, tak ten pouze klouže po povrchu a jen stručně a nezúčastněně jen jednotlivé příběhy přeříkává. Jediná výjimka snad byl díl "Vrabčák", který mi přišle opravdu silně zpracovaný. Byla skvěle postavena problematika na všech frontách (školství, manželství, Anežka, alternativní vzdělávání aj.). Možná mi bylo tohle téma osobně nejbližší, ale rozhodně mě herecky i příběhově hodně bavily postavy Anežky a ženy pana Pelána. Všeobecně mě překvapuje vysoké hodnocení seriálu, který rozhodně není nekvalitní, ale za topku bych ho taky nepovažovala.. ()

agentmiky

Tereza Kopáčová je bezesporu talent! Jako poslední jsem od ní viděl v zásadě bezchybný Metanol, takže jsem věděl, že v případě Ochránce mohu počítat s jistou kvalitou. A ono se to samozřejmě potvrdilo...Vaculík coby školský ombudsman za mě výbornou kastingovou volbou, tyhle role on umí, herecky se zde zase vyřádil. Jistě, nějaké díly by se daly řadit k mírně slabším kouskům než jejich kolegové, ale v konečném součtu převažují jednoznačně pozitiva. Autoři se zde nebáli jít k jádru věci v rámci mnoha problematik, až mě samotného překvapilo, s jakou naturalističností tato témata divákům prezentovali. Za to určitě palec nahoru! Jako nejlepší mohu označit díly 6, 8 a 10, tam dojde i na emoce, věřte tomu. Jo a Řezníček jako šofér Starý si celou show ukradl pro sebe, taková civilní role se k němu strašně hodí. Za mě dávám 7,5/10 ()

• Podle skutečného případu z pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně. (sator)
  • Premiéru desáté epizody sledovalo 1,36 milionu diváků starších 15 let, což byl nejlepší výsledek večera a také celého dne. (rublik05)
  • Natáčelo se ve středočeské obci Skalsko, konkrétně záběry před školou a domem atakované učitelky (Lucie Juřičková). V jednom ze záběrů, kde ředitel školy (Josef Carda) podává před školou vysvětlení novinářům, je vidět modrá cedule s nápisem základní škola Skalsko. (Klhannah)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD