Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

Recenzie používateľa chrispe k tomuto seriálu (11)

Ochranca (2021)

Ochránce se povedl. Je to seriál, za který se Česká televize rozhodně nemusí stydět, a který se podle mě vyrovná zahraniční tvorbě. Lukáš Vaculík super - i když na můj vkus velmi často valil oči. :D Hodně lidí píše, že si to pro sebe vlastně ukradl Řezníček. Uznávám, i jeho postava byla skvělá a rozhodně dokázal, že se umí vymanit z postav, které ho dlouho škatulkovaly. Líbila se mi neokoukaná Iveta Dušková. Skvělá volba. ()

Slabý kus (2021) (E01)

Za mě dobrý. Lukáš Vaculík hraje dobře, téma bylo silný, hezky zpracovaný. Rozhodně to s člověkem pohne a donutí klást si otázky. Fajn byl i zbytek obsazení. Zaujala mě herečka, která hrála Sáru a pak ta, která hraje ženu hlavního hrdiny. Bohužel neznám jména. Jsem rozhodně zvědavá na další díly a doufám, že si minimálně udrží laťku tohoto prvního dílu. ()

Vražda vychovávateľky (2021) (E02)

Další díl, který otevírá důležitá témata a palčivé otázky, o kterých nechceme přemýšlet a nechceme je řešit, protože to jsou temné stránky tohoto světa. Přiznávám, dodívala jsem se a je mi zle. Jak jako společnost necháváme lidi zahnít (na obou stranách barikády). ()

Anjelik (2021) (E03)

Další případ k zamyšlení. Sice jsem Aleše Pelána chápala, o co mu jde, ale mnohem víc jsem chápala rodiče, které se bojí o své děti. Protože ať už je pozadí jakékoli, čin se stal. Popravdě si moc nedokážu představit, že je fakt reálný, že vám dítě kdokoli! pobodá ve škole a druhý den je tam zase, jakoby nic. Každopádně se mi líbí, že opět nemůžeme říct, že by to bylo černobílý a tvůrci nám nabízejí opravdu hodně pohledů na věc, které se bijou tak, že jednoduché řešení opravdu není možné najít. ()

Mužská záležitosť (2021) (E04)

Trochu jiný díl, u kterého mě trochu zklamalo, že je spíš černobílý narozdíl od těch předchozích. Taky to byla víc "detektivka", tím se to taky lišilo. Osobně jsem myslela, že to bude o facce z frustrace a bude se řešit především ona, ale nebylo to tak. Jan Čenský si určitě zaslouží palec nahoru. Tohle mu sedí víc než nekonečné Ordinace. A tím myslím smysluplné role, kde je co hrát. Ano, i čtvrtý díl, přestože mám výhrady, líbil. ()

Džungľa pred tabuľou (2021) (E05)

Polovinu dílu honíme tajemného pisatele, který natočil video. Osobně bych víc dala vyniknout situaci ve škole/třídě, ve sboru a proč to tak je. Ale na to by byla asi krátká stopáž. Větší zapojení Jaroslava Plesla bylo pro mě osobně plus, jeho postava mě baví a líbí se mi, že mě občas dokáže zviklat v tom, že si nejsem jistá, co si vlastně doopravdy myslí a na čí straně stojí. Celkově mám pocit, že se tu tvůrci spíš báli píchnout do vosího hnízda a pořádně ukázat na problém. 3,5* ()

Verejný nepriateľ (2021) (E06)

Rozhodně jeden z těch tísnivých dílů. Noční můra každého rodiče, každého kantora. ()

Vrabčiak (2021) (E07)

Vrabčák dává podněty k zamyšlení nad systémem, ve kterém všichni vyrůstáme a posíláme do něj svoje děti. Měla jsem pocit, že příběh je vyvážený a ukazoval obě strany mince v různých rovinách (např. snaživá žákyně/ "vzdorná" - přístup ředitelka/učitel apod.). ()

Ahoj oci (2021) (E08)

Popravdě nevím,  jak se k tomu dílu postavit, co si z něj vzít. Je to téma, o kterým jsem dosud nepřemýšlela a tak mi spíš opět jde do hlavy systém a v čem všem ještě selhává. ()

Hidžáb (2021) (E09)

S tímto dílem jsem si dávala na čas, prostě se mi do něj nechtělo, protože mi bylo jasný, že nebude hezký. Tento seriál obecně rozebírá témata, který nejsou hezký, ale u toho mi bylo jasný, že to nebude styl - najdeme systémovou chybu, poukážeme na ni a většina diváků zůstane zhrozena a pohoršena. Toto téma rozděluje lidi a jde to koneckonců vidět i tady v komentářích. Myslím, že to bylo uchopeno dobře. Chápala jsem školu, chápala jsem i o co šlo žákyni. Šlo to vyřešit v klidu nějakým kompromisem? Myslím, že ten díl dostatečně ukázal, že pokud ano, byla by to opravdu dlouhá cesta s nejasným výsledkem, protože vždy tu bude něco/někdo, kdo do křehkého příměří může vstoupit. A postava Pelána mě teda lidsky hrozně zklamala, i když to bylo naznačeno už v nějakém předchozím díle. ()

Tichá dohoda (2021) (E10)

Důstojné zakončení skvělého seriálu. Pelán dostává pecku mezi oči a mnohé si uvědomuje. Nicméně to gró jsem viděla v jedné z posledních scén. ,,Víte kolik je článků o pádu vlády? 27. Kauza Pelán? Mě už v tuto chvíli už řešit nemusíte. Já už nikoho nezajímám. Ani Bekovou." A tak je to dnes bohužel se vším. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD