Slow Horses

• Veľká Británia Slow Horses
Veľká Británia, (2022–2024), 18 h 3 min (Minutáž: 40–53 min)

Tvorcovia:

Will Smith

Predloha:

Mick Herron (kniha)

Gary Oldman, Jack Lowden, Kristin Scott Thomas, Rosalind Eleazar, Saskia Reeves, Christopher Chung, Aimee-Ffion Edwards, Kadiff Kirwan, Freddie Fox (viac)

Táto dôvtipná špionážna dráma sleduje nefunkčný tím agentov MI5 a ich nepríjemného šéfa, známeho Jacksona Lamba, ktorí sa pohybujú v podfukoch špionážneho sveta, aby ochránili Anglicko pred zlovestnými silami. (Apple TV+)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (14)

Season 1 (2022) (S01)

Tak tento britský seriál byl pro mě milým překvapením, protože jinak se Británie rychle mění v zemi, z níž budou zřejmě v blízké budoucnosti vyrážet davy bílých migrantů, aby se pokusily uniknout před útiskem ze strany menšin. Jackson Lamb byl ovšem tak dokonalým reliktem studené války, až je mi líto, že měla první řada jen šest epizod. Pokud vydržím, jsem pevně rozhodnut nenechat si ujít druhou sérii. / Poučení: Starého psa novým kouskům nenaučíš. Ani by se ti nechtělo. 4*+ ()

Zlyhanie je nákazlivé (2022) (S01E01)

Otvíráky seriálů povětšinou hodnotím třemi kousky, protože často není jasné, jestli se situace vyvine směrem ke kladným nebo záporným hodnotám. V tomto případě jsem udělal výjimku, protože tuším, že s těchto zatuchlých kanclů by mohlo vzejít něco zajímavého. Po první epizodě jsem tedy zatím spokojen nejen s hereckým obsazením ale i s příběhem. / Poučení: Třiď odpad, ať to za tebe nemusí dělat tajná služba. ()

Pracovný pohárik (2022) (S01E02)

No, nevím, i druhá epizoda se tu plácá v modrých číslech, ale já jsem se bavil podobně jako u prvního dílu. Mě ten Lambův trestanecký oddíl skoro až fascinuje; tolik zkrachovalých existencí v jednom baráku se sice dá potkat poměrně běžně, to ale bývají spíše lidé, kteří se neživí prací. Pokud zaměstnáváte neschopné lidi a z nějakého důvodu je nechcete, nebo nemůžete vyhodit, dáte jim zbytečnou práci. Ale práce, která byla zbytečnou už před třiceti lety? To už je fakt dno. / Poučení: Čas od času je dobré položit si otázku, kdo dohlíží na ty, kteří dohlíží na ty, kteří dohlíží? ()

Nevydarená špionáž (2022) (S01E03)

Pomalí koně doběhli do cíle i potřetí a navzdory svému značnému hendikepu mě ani tentokrát nezklamali. Každopádně mě potěšilo, že přibylo cynismu, na druhou stranu se s takovou v MI5 nebude dostávat agentů, protože předpokládám, že ten bezhlavý pán byl taky "good guy". No, zatím to vypadá tak, že jsem s tímto seriálem nešlápl vedle. / Poučení: Za všech okolností se snaž neztratit hlavu. 4*+ ()

Návštevné hodiny (2022) (S01E04)

Zatímco první dvé epizody fungovaly převážně v lehčím módu a dalo se v nich najít slušné množství spíše nenápadného humoru, druhá dvojice hrála na úplně jinou strunu. Atmosféra se rychle změnila, přibylo napětí, o humor se střídmě stará už jen Jackson Lamb a mě tahle záležitost, v níž MI5 do roztrhání těla bojuje sama proti sobě, baví čím dál víc. / Poučení: Takhle vypadá zákon padajícího hovna v praxi. 4*+ ()

Fiasko (2022) (S01E05)

Už jsem nevydržel a dorovnal jsem na pět hvězdiček. Jednak mě už nebavilo dopisovat v komentářích/ recenzích ta pluska za čtyřky, a pak už je taky definitivně jasné, že mě seriál baví, tak proč bych měl šetřit, že jo? Ke všem kladům z dřívějška (příběh, atmosféra, herecké výkony, suchý humor) přibylo kvalitně zpracované akce a já jsem si to užil. / Poučení: Máš na někoho kompromitující informace? Buď ti to pomůže, nebo tě to bude stát život (a možná i nějaké to mučeníčko). ()

Šialenstvá (2022) (S01E06)

Zatímco jsem v předchozí epizodě pětkoval, tentokrát jsem se držel zpátky, protože mi záchrana pana osekyrovaného a okamenovaného cinkla už hodně falešně. Překvapivý závěr pro mě zas až tak překvapivý nebyl, protože mě na něj tvůrci připravovali v průběhu nejméně čtyř dílů, ale jako celek to hezky fungovalo a slušně to zakončilo první sérii. / Poučení: Kdo do tebe chlebem, ty do něj kamenem. Kdo chce holí bít, psa si vždycky najde. ()

Season 2 (2022) (S02)

Hmmm, to se podívejme, Britové ještě stále umí točit záležitosti, u nichž si netoužím vydloubnout oči a propíchnout ušní bubínky. Jen k tomu nesmí nikdo pustit politicky překorektnělou BBC. Takhle se druhá série vyvrbila ve slušný špionážní thriller, který mě bavil (i přes nejedno slabé místo v logice), protože v něm nechyběla slušná atmosféra, napětí, akce a zároveň se nezapomnělo na humor. Až na jedno velké zklamání ze závěrečné epizody, k němuž jsem se vyjádřil v komentáři / recenzi k šestému dílu, jsem byl převážně spokojen, takže se mohu těšit i na pokračování. / Poučení: Neztrácej optimismus, vždycky to může být ještě horší. ()

Konečná zastávka (2022) (S02E01)

Můžu s naprostým klidem prohlásit, že jsem se dobře bavil od úvodní strhující sledovačky až do asijského bistra v samotném závěru. Přiznávám, že jsem měl silné obavy, jak se tvůrcům podaří navázat na finále předchozí série, ale ukázalo se, že jsem se strachoval úplně zbytečně, protože se z té slepé uličky dostali s naprostým přehledem. Ať dělám, co dělám, nemůžu se zbavit silného dojmu, že si Gary Oldman svou roli opravdu užívá. Jo, a abych nezapomněl, musím vyzdvihnout strhující herecký výkon Marka Vašuta. Jeho práce zátylkem byla dokonalá. / Poučení: Jednou agent, vždycky agent. ()

Srdečné pozdravy z Upshottu (2022) (S02E02)

Druhá epizoda druhé řady a druhá ne zcela typická sledovačka. Míval jsem velmi rád anglický humor, jenže ten se v průběhu času kamsi vytrácí; kdyby byl anglický humor zvířetem, nacházel by se zcela jistě v Červené knize ohrožených druhů. Proto jsem rád, že se v tomto seriálu ještě vyskytuje několik živých exemplářů, které jsou důvodem pro to, že se tak dobře bavím. Gary Oldman je tady dokonalý, ale musím dodat, že na to není vůbec sám. / Poučení: Nejez všechno, co ti přijde pod ruce. ()

Alkoholické hry (2022) (S02E03)

Tak to vidíte, sotva jsem se naladil na humornou notu, přišla třetí epizoda a nálada se ostře změnila. Nechci tvrdit, že jsem se neměl čemu zasmát, jen došlo na podstatně temnější atmosféru. A není to kritika. Já si to užívám. Po dvou dílech zaměřených hlavně na humor došlo i na mrazivé momenty, Marek Vašut zapojil do hry i obličej, proběhly i dva výkruty a dva "Webbovi" koníci zjevně připravují něco jiného, než si myslí, takže ještě bude zábava. / Poučení: Do malého letadla pouze se silným žaludkem. 4*+ ()

Cikáda (2022) (S02E04)

Humory zůstávají, už ale nejsou ve středu dění, protože se druhá série změnila ve vcelku kvalitní špionážní záležitost. Jasně, nejsou to zrovna The Americans, takže se v ději vyskytla celá řada podivností (nechtěl jsem napsat kktin), které působily až legračně, ale i tak jsem byl spokojeným divákem. Já sice nepatřím mezi obdivovatele Marka Vašuta, protože podle mého názoru často přehrává (hlavně v komediálních rolích), ale ruský zloduch mu dost sedl a zase jednou využil své (na naše poměry) velmi solidní angličtiny. / Poučení: Dávej si pozor, koho vytáčíš, aby nedošlo na pěsti ve tmě. 4*+ ()

Politika v zasadačke (2022) (S02E05)

I v tomto případě to mělo špionážní fasádu, jenže tentokrát to byla spíš taková Potěmkinova vesnice. Za slušnou fasádou totiž panoval slušný chaos prakticky ve všem, co jsem viděl, nejhůř to ale odnesla logika (např. proč se obtěžovat svazováním agenta, který ví až příliš mnoho, když ho můžete hladce odživotnit?). Abych tedy pravdu řekl, bavily mě spíše ty vtipné pasáže, než ta seriózní dějová linie. Nejvíc mě ovšem dostal tento levičácký transparent: "Socialismus znamená lidskost". Já jsem socialismus zažil a ten transparent bych jeho nosiči s chutí narval do nejméně jednoho tělesného otvoru. / Poučení: Pozor na mocně naložené Cessny. 4*- ()

Nevyriadené účty (2022) (S02E06)

Bez mučení se přiznám, že jsem čekal mnohem horší finále druhé série. Takto mohu zodpovědně prohlásit, že to nebyla vůbec špatná epizoda a já jsem se v průběhu sledování vcelku slušně bavil. Silně mě zklamal pouze ruský super agent Andrej Černickij a stal se tak pro mě nejslabším článkem závěrečného dílu. K tomu tu bylo několik potyček s logikou, které tato prohrála, ale je pravdou, že tvůrci dokázali situaci zachránit zajímavým (a zábavným) dějem, kvalitními hláškami, humorem a postavou Catherine Standish, která mě baví stále víc. / Poučení: Pracuj na fyzičce, i výtahy mohou mít výpadek. ()