Cvičíme se Sportíkem

(relácia)
Rodinný / Náučný / Športový
Česko, 2021, 11 min

Tento cyklus je určen dětem ve věku od tří do čtyř let. Česká populace dětí se v průměru stává stále obéznější. Rodiče se proto snaží, aby děti začaly hrát tenis, hokej, golf, fotbal, basketbal a další sporty. Hranice, kdy děti začínají se sportovním tréningem se stále snižuje. Tím jsou jejich tělíčka samozřejmě vystavena vyšší zátěži, často jednostranné a najednou musí zvládnout i vyšší požadavky na koordinaci a fyzickou zdatnost. Důležité tedy je, aby ještě před tím všechny děti, nezávisle na tom, zda budou později sportovat závodně, zvládly některé pohybové dovednosti a úkony, které jsou přirozené jejich věku a zároveň nezbytné k jejich zdravému fyzickému vývoji. Národní sportovní agentura chce začít s výchovou k pohybu již od dětí v mateřských školách. Předškolní děti by měly zvládnout základní gymnastické pohyby, jakousi abecedu, na které budou stavět i dál. Základem všeho je správný postoj a správné dýchání. To vše je nutné se naučit. Z těchto základů pak lze přejít ke složitějším cvikům, například k chůzipo špičkách, přeskakování z nohy na nohu, skokům snožmo, skokům po jedné noze, házení a chytání míče, kotrmelcům…atd. Všechna tato cvičení nevyžadují po dětech náročné fyzické výkony, ale otvírá u nich všestrannost a předpoklady pro všechny ostatní sporty, které přijdou později. Cyklus je určen dětem mezi 3–4 lety, tedy dětem v mateřských školkách. Cvičení musí být podané zábavnou formou, příběhově. Proto je „učitelem“ méďa Sportík. Trošku obtloustlý kamarád, za kterým chodí děti do jeho brlohu a učí se různé pohybové návyky. Každý díl je zaměžen na určíté cvičení a v každém díle jsou minimálně dvě jednoduché písničky nebo říkanky. Vše se děti učí postupně, aby si zapamatovaly slova i cviky. Méďa Sportík hravou formou přivádí děti k pohybu a ukazuje, co by děti v tomto věku měly zvládnout. Cvičení je spojeno s písničkami, protože vzhledem k věku dětí, není možné používat přesné sportovní názvosloví. (Česká televize)

Merenre

Pedobear útočí! A v reálu. Olalá. Chlap v kostýmu medvěda zve děti do svého brlohu, aby tam s nimi prováděl prostocviky. Viděla už tenhle pořad policie? :D Na mě je to moc silný kafe a to už jsem si na déčku zvykl na ledacos. ()

lele

Tohle je opravdu... zvláštní. Chválím každou snahu přivést děti k pohybu, ale lépe by určitě vyzněla nějaká Dáda s Júlií (čti živá osoba s loutkou) než tento pán v kostýmu. Proboha proč. Když mu při cviku vylezly ty holé nárty, musela jsem odvrátit zrak. / S odstupem jsem přidala hvězdu. Tříletá dcera na to kouká ráda, protože z toho ještě nemá rozum a kombo hudba + pohyb v jakémkoli podání ji prostě zaujme. Za sebe bych hvězdu ještě odebrala, ale to už bych šla do mínusu. Důvody: 1) otřesný dabing medvěda. Děcka mluví normálně živě a do toho úplně mimomísově zaznívá hlas komentátora (jakože medvěd). 2) kulisy - odporná umělohmotná chalupa v čele s podlahou tvářící se marně jako dřevo. Pominu postel blokující vstup do skříně. A co ta taxidermistova pomsta na pařezu u dveří? 3) děti neví, co je rádio? 4) michalodavidská znělka (edit: on je to fakt MD!) 5) medvěd od krku dolů vypadá prostě úchylně. ()