Frágil Como o Mundo

• angličtina Fragile as the World

Frágil Como o Mundo je snímek křehký jako jeho název. Tato subtilní romance je mlhou zahalená esence čisté lásky dvou mladých lidí – Very a Joãoa, kteří prchnou ze svých civilních životů do hlubin lesů a pod slibem, že své pouto ani na minutu nezpřetrhají, prožívají čisté duševní štěstí. Až do doby, kdy Vera onemocní a oba milenci jsou nuceni svůj slib porušit... Snímek je především estetickým obrazovým vyprávěním – monochromatickou fotografii prolínají stylizované barevné sekvence plné květů, či skrytá poselství v podobě odkazu na Carollovu „Alenku v Říši divů“ a vysněný svět mladých milenců. Statická kamera, panoramata fotogenické krajiny, dlouhé nájezdy a sofistikované detaily spjaté s přírodními motivy podtrhují něžné vyznění narace a společně s naléhajícím hudebním doprovodem tvoří jedinečný fluidní zážitek. (HanaSolo)

boogieman

Poetický romantický film o nevyhnutnosti lásky. Čistý, v tejto dobe sa už také točia len zriedka. Pod pojmom čistý, myslím to, že neplytvá slovami, hudbou, zábermi. Všetko tu má svoj zmysel, nič tu nie je naviac. Každé slovo má váhu, každý záber má zmysel, hudba je sporadická, ale o to zmysluplnejšia. Po kamerovej stránke ide o nadpriemerné dielo, ktoré dá v štýle miestami spomenúť aj na poctivú filmarinu v duchu Tarkovského. Sú tu drobné nedostatky - niekto môže namietať, že film je príliš naivný a prostý, že sa hlavní hrdinovia správajú miestami až pateticky - ja žiaľ nie som v tej pozícií aby som mohol takéto výtky vzniesť. Mám rád filmy o láske z každého uhlu, a tento mi pripomenul, že na lásku netreba zanevierať, a treba v ňu stále veriť. A to je pre mňa cenné. Samozrejme, som citlivý uplačkaný kokotko, ale ak sa do tejto kategórie radíte aj vy, možno vás to chytí. A možno nie. ()

gulista

Subtílne, harmonické, krehké, mystické a poetické vo svojej prirodzenosti. Druhá polovica vizuálne prevláda a pôsobí ako elegická rozprávka podobná tej, o ktorej dievčaťu predtým rozprával jej dedko. V nej je láska dostatočne silná na to, aby vyfarbila vysnený svet dvoch zamilovaných, ktorý patrí len im. Názov inšpirovaný básňou portugalskej poetky Sophie de Mello Breyner Andresen. Terror de te amar num sítio tão frágil como o mundo. 85% ()