Romantické údolí řeky Leine

(TV film)
  • Nemecko Abenteuer Wildnis: Wilde Tiere an der Leine - Das Hannoversche Land (viac)
Nemecko, 2020, 44 min (Alternatívna 51 min)

V severním Německu je nádherná příroda kolem vinoucího se koryta řeky Leine. Svůj domov tady nalezlo mnoho druhů zvířat, kterým se zde i přes mnohé neblahé zásahy člověka dobře daří... Na jih od Hannoveru leží romantické údolí řeky Leine. Přímo pod pohádkovým hradem Marienburg se rozkládá pestrá mozaika polí, luk, jezírek a lesů. Je to vítané útočiště různých druhů zvířat a rostlin, kterých jinak na severu Německa významně ubývá. Poštolky obecné se páří pod střechami zemědělských usedlostí, kde pak také vychovávají svá ptáčata. Aby jim rodiče obstarali potravu, vylétají na luka, kde hledají neopatrné hraboše. Labutě velké se navzájem půvabně dvoří, zatímco tam, kde se říční břehy vlní v meandrech, rybáci chytají drobné rybky. Za nocí se mloci skvrnití vydávají do míst, kde rodí potomky ve scénách, které se zatím podařilo natočit jenom málokomu. Dokonce i přímo uprostřed hlavního města celého regionu, v centru Hannoveru, je řeka Leine nečekaně divoká a nespoutaná. Přímo v samotném městě se usídlilo hned šest rodin bobrů. (TV Prima)

Marze

V Německu je dvakrát větší hustota obyvatel na kilometr čtvereční než u nás a filmaři se důsledně vyhýbali stovkám mostů přes řeku , ale v tom je dokument právě zajímavý , jak se s tím příroda vypořádá. Řeka funguje jako přirozený biokoridor. Celé dlouhé úseky vede narovnaná mezi poli, kde je absolutní ticho, protože zde není ani hmyz a proto chybí ptactvo. Pěkné jsou podpodní záběry. ()