V Moskvě je restaurace „Pampeliška“, která má mezi návštěvníky špatnou pověst. Personál je hrubý, na zákazníky zvysoka kašle a ještě je okrádá na jídle i na nápojích. Pod stoly a za plyšovými závěsy je prach a svinstvo, kuchyně o pojmu hygiena ani netuší a kniha stížností je plná, což ale nikoho nevzrušuje. A všechno by asi zůstalo tak, kdyby sem nezašel novinář z listu Junosť Jurij Nikitin (Oleg Borisov) s kamarády. Tváří v tvář hrozné obsluze a nedorozumění s nameteným agresivním hostem, které skončilo na milici (policejním oddělení), se Nikitin rozhodl o této restauraci napsat fejeton. A to už najednou začne zajímat i ředitelství restaurací ve městě, i mladé lidi, kteří se chtějí bavit v moderním čistém prostředí s milou obsluhou. Novinář se navíc zamiluje do vedoucí této restaurace, krásné mladé ženy Taťány Aleksandrovny Shumové (Larisa Golubkina). Společně s ní a mladými nadšenci přemění přes odpor byrokratů odpudivý podnik na moderní kavárnu pro mladé. (Peabody)

slunicko2

Sovětská komunální satira. 1) Moskevská restaurace Pampeliška trpí typickými dobovými nešvary - mimo jiné má mizernou obsluhu bez zájmu o zákazníka. Vzhledem k silnému převisu poptávky nad nabídkou tehdejších restauračních služeb a vzhledem k nemotivovanosti pracovníků se není čemu divit. Ale sovětský člověk vždy řešení najde. 2) Snímek reflektuje atmosféru chruščovské oblevy a je ve své naivní nevinnosti vlastně docela hezký. Zaznamenal jsem i veselé písničky. 3) Zaujal mě svěží a pěkný 36letý (!) Oleg Borisov (novinář Nikitin). 4) Film vyjadřuje radost a naději, že bude lépe. ()