Adaptácia románu Bootha Tarkingtona rozpráva o osudoch bohatej americkej rodiny, ktoré zažije strmý pád zo spoločenského výslnia a príde o svoj majetok, vplyv a privilégiá. Jej jediný dedič George Amberson sa snaží zničiť vzťah svojej ovdovelej matky a jej bývalého nápadníka Eugena Morgana a je kvôli tomu ochotný obetovať aj svoj vzťah k Morganovej dcére Lucy. (STV)

Johgas

Dramatický příběh zchudlé americké rodiny. Potěšil mě hereclý výkon Josepha Cottena, ostatně jako vždy. Skvělá kamera, A závěrečné titulky taky. Ale není to trochu málo? Tak komplikované vztahy v komplikovaném upjatém světě by zasloužily původní formát, ne tenhle sestříhaný. Škoda toho producentského zásahu, takhle se jen můžeme domnívat, co tomu filmu chybí. ()

Ekdahl

Mno, snobství stranou: je to nuda. Nevím, nakolik to jde na vrub studiu, které to zmršilo, ale výslednému tvaru zoufale chybí silnější příběh a nějaká rozumná dramaturgie. Sledujeme členy familie, jak jdou na ples, jak řeší automobilismus atd. atd., ale to na dobrý film nestačí, přes všechnu Orsonovu formální preciznost a hračičkářství. ()