Lacike

Alan Tang tu hrá mafiána, ktorý v Kanade súperí s talianskou konkurenciou. Jedného dňa mu pri prestrelke zabijú ženu a tak sa ju vydá pomstiť. Čo sa mu síce podarí, ale skončí na dlhé roky v base. Po návrate na slobodu sa vydáva hľadať svoju dcéru do Hong Kongu. Tu sa zoznámi so sirotou May Lo, ktorá je v rovnakom veku ako jeho dcéra a sľúbi mu, že mu pomôže najsť jeho dcéru. No a postupne sa spolu títo dvaja osamelí ľudia zblížia. Lenže je tu hrozba v podobe mladého ambiciózneho mafiána Simona Yama, ktorý na česť kašle a Alan s May sa s ním dostanú do konfliktu, ktorý sa rozhodne happyendom neskončí. Film celkom trefne kritizuje chlapov, ktorý sa musia hrať na veľkých mafiánov a popritom trpia ich ženy, deti atď. Najlepšia je prostredná neakčná časť v ktorej sledujeme vzťah medzi Alanom a May. May Lo je taká tá večne nasratá pubertiačka, čím trochu lezie na nervy, ale postupne si ma získala. Alan skvele zahral chlapíka, ktorý sa chce zmeniť, ale osud je proti. Simon Yam si zas strihol ďalšieho parchanta, ktorému budete priať smrť. Andy Lau tu hrá len pár minút na začiatku a na konci ako mladý gangster, ktorý obdivuje Alana a s radosťou mu príde pomôcť vystrielať zopár stoviek protivníkov. Akčných scén sa dočkáme na začiatku a potom na konci. Jedná sa o megaprestrelky. Hlavne finále je skoro až komicky prestrelené. Jak Alan s pár pomocníkmi s guľometmi jak Rambo vystrieľajú stovky poskokov Simona Yama. Ale rozhodne je to zábavné. Akurát k štýlovosti prestreliek Johna Woo to má ďaleko. V tomto smere sú viac cool prestrelky na začiatku, ktoré sa ešte držia pri zemi. Z akčných scén musím ešte spomenúť parádny skok z jednej budovy do zatvoreného okna druhej, ktorý m pripomenul podobný kúsok z jedného dielu Jasona Bournea. Ale tu je to prevedené bez akýchkoľvek trikov pekne natvrdo. Takže výsledkom je skvelý mix prestrelkovej gangsterky a drámy. Miestami mi to trochu pripomenulo Leona. Ale tu to má predsalen šťastnejší záver. 8/10. ()