Dvaja bratia - Yipao a starší Taipao, sa živia tým že podvádzajú, koho môžu a vyvolávajú šarvátky, kde sa dá. Či už je to obchodník, alebo miestne kasíno, od každého si odnesú nejakú sumičku, ktorá im pomôže zahnať hlad. Podvádzanie sa im však raz vypomsti, keď narazia na záhadného starého muža, ktorý ich nielen preľstí, ale od neho dostanú aj nepeknú nakladačku. Yipao a Taipao sa rozhodnú, že presvedčia tohto majstra Kung Fu, aby ich učil svojmu umeniu. Tak sa aj stane a čoskoro dvaja bratia už pilne trénujú. Onedlho však zistia, že ich majster je na zozname hľadaných osôb a nie je tým, za koho ho považovali. Dvaja bratia sú náhle vo veľkom nebezpečenstve.

Tento film bol prvou skutočnou rolou pre Biao Yuena, ktorý sa potom stal hviezdou. Predtým pracoval ako kaskadér, napríklad aj ako dvojník Brucea Lee pri slávnom "backflip" premete vo filme Enter the Dragon. (kitano)

Mydlivoj

fakt: vynechám příběh který většinou tyhle starší filmy vlastně ani nemají... zachraňují to souboje a neuvěřitelně fyzické a artistické akce ve třičtvrtě filmu. ()

HKstars

Jackie Chan se musel ke svému Drunken Masterovi, prvnímu velkému hitu, probojovat přes několik hodně podřadných filmů a rozhodně nebyl jediný. Každá hvězda musela na svůj majstrštyk poslušně čekat, dokonce i Yuen Biao dlouho předlouho dostával jen kaskadérské nabídky a podřadné roličky, až se zjevil jeho dobrý kamarád Sammo Hung a když viděl, že jeho bratři začínají okupovat žebříčky popularity (psal se rok 1979), pomohl na výsluní i Biaoovi. Nutno říct, že zaslouženě, protože hned na první pokus to vyšlo a Knockabout se stal obrovským hitem, který s Drunken Masterem a Young Masterem tvoří jakousi osu, která pomohla old schoolům překonat dobu trouchnivění. Knockabout totiž jako old school nevypadá - samozřejmě odehrává se ve staré Číně, jsou tu žebráci se znalostmi kung-fu i prohnaní obchodníci, ale taky je tu Yipao (Yuen Biao) a Taipao (Lau Kar-Yan), dva bratři a zlodějíčci, kteří mají krom podrazů zálibu i hraní hazardních her. Vždyť stačí vymyslet jen nějakou kulišárnu (většinou s nedobrovolnou pomocí místního šéfa policie (výtečný Karl Maka)) a peníze se jenom sypou. Sammo Hung (zde režisér i herec) se zjevně inspiroval v západnějším pojetí humoru a tak koukáte spíš na velice dobře napsanou buddy komedii, která nešetří hláškami a situacemi. První půlka filmu je až třeskutě vtipná a Hung si velmi jemně střílí i ze samotného žánru (jména vedlejších postav - Rosnička, Malíř, Dohazovač, důmyslné přehrávání ústřední dvojice, zvířecí styly ad absurdum), což sice může být nechtěné, ale v kontextu (a z dnešního pohledu) to dokonale zapadá do atmosféry filmu. Je nezvyklé mít dvě hlavní postavy, ale Biao s Kar-Yanem se neskutečně doplňují a vládne mezi nimi chemie, kterou by místy mohli závidět i Murtaugh s Riggsem... Jenom v kung-fu nám chlapci poněkud zaostávají a tak je třeba potkat někoho, kdo je převeze jak v podvádění, tak v boji. Samozřejmě následuje poslušný stereoprosík a tvrdý trénink, jenže to jsme teprve v polovině a Sammo má pro nás ještě několik překvapení (nepočítám camea ve vedlejších rolích (Chung Fat, Lam Ching-Ying, Mars)). Jednou scénou, pomyslným lusknutím prsty, totiž Sammo dovede přehodit výhybku z komedie na drama (s přimhouřením oka, protože trénink který tuto část uvozuje, je opět až příliš humorný), aniž by to působilo zbrkle nebo neuváženě. Lau Kar-Yan tak ustupuje a na výsluní se dostává Yuen Biao a částečně i Sammo Hung jako další mistr bojových umění (stylu zvaného odpadkový box, jehož hlavní doménou je opičí styl). Ani v závěru si Sammo nebere servítky a zatímco ještě před chvílí se žánru rafinovaně vysmíval, teď už rovnou boří jeho pravidla. Finální souboj to ukazuje v plné šíři, protože tradiční pojetí bojových stylů v podobě ostříleného veterána Liu Chia-Yunga (milý šedovlasý pán) je konfrontováno nejen s šílenými nápady Hungovy choreografie (využití rekvizit, větší důraz na pády a kaskadérské kousky), ale hlavně s Biaovými pohyby, v nichž je někdy až příliš místa pro akrobatické triky. Na svou dobu jsou bojové scény až neuvěřitelně dynamické a i když je tu cítit dědictví "fázovaného" stylu, ve chvíli kdy své protivníky tepe Biao nebo Hung, není už po něm téměř ani památky. Posun v oblasti choreografie je ale jen jednou doménou, ve které film exceluje. Co se týče choreografie bylo na sklonku osmdesátých let na co koukat i u konkurence (a koneckonců i u Hunga samotného), hlavní přínos vidím v implementaci odvázaného humoru, který často nabíhá až do situační komedie a jeho skloubení s klasickou kostrou old school filmů. Hungovi se tak podařil podivuhodný kompromis, jakýsi přechod mezi léty prověřenou klasikou a moderními postupy, které aplikoval v pozdějších filmech. Tenhle "most mezi generacemi" dovedl k dokonalosti o rok později Jackie Chan v Young Masterovi, což však neznamená, že by Knockabout nestál za hřích. Ba právě naopak, je to jeden z filmů, které by si žádný fanda hongkongské kinematografie neměl nechat ujít. 80% () (menej) (viac)

pepo1310

Hodně povedený kousek mistra Samma Hunga v kombinaci se skvělými Lau Kar Wingem, Leung Kar Yanem a Yuenem Biaem. Skvělá choreografie bojových scén, které nejsou nudné, hodně povedený "mish mash" styl Samma a kombinace tlustého,těžkého opičáka Samma a chudého,lehkého opičáka Yuena je naprosto úchvatná. Děj filmu je okořeněn Sammovým humorem, co dělá s filmu hezkou podívanou, která musí snad každého rozesmát. Minimálně 9/10 ()

montel

Dva bratři Yipao (Biao Yuen) a Taipao (Ka-Yan Leung) se jen tak potulují a podvádějí kde mohou, aby se uživili. Přitom se vždy zapletou do pořádné šarvátky. Jednou však narazí, když chcou přelstít staršího muže, který jim však namlátí. Po dlouhém naléhání se muž rozhodne vzít je za své žáky a naučit je pořádné kung-fu. Nerozlučná dvojice však netuší, že jejich nový mistr je nebezpečný zločinec...Ach jo, ten přiblblí asijský humor mi vždy zkazí celkový dojem z těchto martial arts filmů. Proč musí být proboha vždycky většina postav naprostí idioti. Proč musí být Sammo Hung coby detektiv převlečený za bezdomovce, zvlášť se svou postavou. Neříkám, že jsem se nezasmál, když bratříci naložili týpka, který pak měl na hlavě snad 40 boulí velké jako hrušky, ale muselo to být? A co měl znamenat ten jeho spolubojovník? Tyto filmy budu čas od času sledovat dále, ale na to musí být opravdu pozitivní nálada...45% ()

Sofius

Úvod filmu je z komediálního hlediska perfektní, ale pak vtipná složka střídavě padá a vstává, ovšem na úroveň na začátku se už nevrátí. Akční složka a choreografie naopak jde spíše celou dobu nahoru. Je to asi poprvé, co něco takového napíšu, ale tomuhle fimu by slušelo trošku zkrátit a pár zbytečných šaškování vynechat, ale na druhou stranu Yuen Biao se snaží co to dá a tak to nakonec nechám na pěti hvězdách. ()