Zakázaný Bůh

Objektový svazek Živčáková: zjevení Panny Marie (E06)

(epizóda)
Česko, 2021, 26 min

Réžia:

Petr Stodůlka

Matúš Lašut (a.z.)

V roce 1958 se hajnému Matúšu Lašutovi ve slovenské Turzovce několikrát zjeví Panna Maria. Místo se stane cílem poutníků i trnem v oku Státní bezpečnosti... V červnu 1958 se v lese na hoře Živčáková u obce Turzovka na Slovensku zjevila lesníku Matúši Lašutovi Panna Maria. Místo zjevení a blízký, údajně léčivý pramen se staly cílem řady poutí katolických věřících. Spontánní cesty začaly režimu vadit stejně jako další projevy lidové zbožnosti. Matúš Lašut byl předvolán Veřejnou bezpečností a byl vyslýchán s cílem, aby svoji vizionářskou zkušenost popřel. Později byl dokonce hospitalizován na psychiatrii. Své svědectví ale nikdy neodvolal. Hora Živčáková se stala cílem poutníků nejen z okolí, ale i z Moravy a Čech. Pramen i místo pouti se staly terčem útoků Státní bezpečnosti a jednotliví poutníci byli často legitimováni. I tak ale počet poutníků rostl a stejně tak se rozvíjely různé strategie, jak se do Turzovky dostat. Jednotlivé zájezdy byly maskovány jiným cílem určení, autobusy v Turzovce neparkovaly, ale pokračovaly na jiná místa, aby pak ve smluveném místě své pasažéry vyzvedly pro zpáteční cestu. Pouť na Turzovku se stala fenoménem a pro řadu poutníků se stala duchovní posilou v čase, kdy se materialistický režim na jednu stranu snažil ukázat náboženství jako bezvýznamný přežitek, na druhou stranu jakýmkoli jeho projevům věnoval zvýšenou pozornost a snažil se je potlačit. (Česká televize)

Cheeter

To, co úplně nepochopím, je to, proč si tvůrci nedali pozor na jednu věc. Aby celý seriál měl nějakou logickou návaznost. Mám tím na mysli formát. V některých dílech je jako vypravěč Dvořák, tyto byly doposud lepší, někdy je to udělané jako volné pásmo, jako zde. Ale proč to nešlo nějak sjednotit aby bylo jedno druhé? To mi přijde jako elementární chyba. ()

petikacka

Ačkoliv nejsem věřící, tak tento dokument mě vrátil do dětství. Do Turzovky jsme jezdili za mou tetou a s taťkou jsme chodili do lesa na hřiby a při tom jsme vždy narazili na poutní cestu a pramen Panny Marie. Bylo mi asi 8 let a vůbec nic jsem nechápala, ale díky tomuto dokumentu jsem si uvědomila spoustu souvislostí. Ráda na tu dobu vzpomínám, na rozkvetlou louku plnou bylinek a mateřídoušky, kdy jsem si v klidu lehla do trávy a vůůůůbec mě nenapadlo přemýšlet o klíšťatech. Za mě 85% ()